Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 lipca 2023

Małpia orchideaMałpia orchidea (łac. Dracula simia) to charakterystyczny, niezwykle piękny gatunek storczyka odkryty stosunkowo niedawno. Nazwa wynika z nietypowego wyglądu kwiatu, który przypomina małpią główkę. Roślinę uprawia się głównie w celach ozdobnych oraz aromaterapeutycznych. Nie wykazano, aby miała jakiekolwiek właściwości lecznicze.

Małpia orchidea – charakterystyka

Małpia orchidea jest gatunkiem epifitycznego storczyka, pierwotnie zaliczanego do rodzaju Masdevallia, którego odkryto w okolicach lat 70. XX wieku. W późniejszym czasie przeniesiono go do rodzaju Dracula. Naturalnym terenem występowania jest Ameryka Południowa, a dokładniej lasy tropikalne rozciągające się od Meksyku, aż do Peru. To wieloletni, zimozielony storczyk, który można uprawiać doniczkowo na całym świecie.

Wyróżniają go nie tylko wyjątkowe, charakterystyczne kwiaty przypominające głowy małp, ale również intensywny zapach. Małpia orchidea wydziela aromat przypominający pomarańcze. Kwitnie całorocznie, a pojedynczy kwiat może mieć średnicę około 6 cm. Roślina dorasta maksymalnie do 60 cm.

Małpia orchidea – uprawa

Uprawa małpiej orchidei w warunkach domowych jest skomplikowana, dlatego warto wcześniej zapoznać się z potrzebami i wymaganiami tej rośliny. Jako że korzenie rosną w kawałkach kory drzew liściastych, należy zakupić odpowiednią ilość kory i umieścić ją w specjalnych, ażurowych pojemnikach. Wysiew może odbywać się całorocznie, roślinę umieszczamy płytko w pojemniku z wilgotnym, odkwaszonym torfem, ziemią z włóknem kokosowym i korą. Następnie okrywamy go folią i stawiamy w jasnym miejscu o stałej temperaturze około 20-25 stopni C. Wzrastające siewki rozsadza się pojedynczo do doniczek z korą wówczas, gdy siewka ma 3-4 listki.

Małpiej orchidei nie podlewa się bezpośrednio do doniczki czy podstawki, lecz poprzez codzienne zraszanie i zanurzanie całej bryły korzeniowej w wodzie raz w tygodniu. Do nawożenia należy natomiast wykorzystywać wyłącznie nawozy przeznaczone do pielęgnacji storczyków. Dorosłe egzemplarze powinny znajdować się w pomieszczeniach o stałej temperaturze oraz w półcieniu. Przy odpowiedniej pielęgnacji małpia orchidea będzie cieszyć oczy domowników przez cały rok.

Małpia orchidea – właściwości

Małpia orchidea nie ma właściwości leczniczych, nie jest stosowana w ziołolecznictwie ani medycynie alternatywnej. Jej części nie są przeznaczone do spożywania lub stosowania zewnętrznego. Jednak kwiaty tej rośliny wydzielają przyjemny zapach dojrzałych pomarańczy, przez co można je stosować w aromaterapii, ponieważ zapach pomarańczy:

  • odpręża, głęboko relaksuje i zwiększa subiektywne uczucie wewnętrznego spokoju;
  • redukuje napięcia mięśniowe i napięcie emocjonalne;
  • przeciwdziała skutkom stresu;
  • energetyzuje, dodaje witalności;
  • poprawia libido.

Aby cieszyć się tymi właściwościami należy jednak znajdować się przez przynajmniej 15 minut w pobliżu kwiatów, aby móc wdychać ich zapach. Najlepiej również zdecydować się na uprawę większej ilości tego rodzaju storczyków.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wolff M., Grub O., Storczyki. Najpiękniejsze gatunki. Pielęgnacja i uprawa, Wydawnictwo RM, Białystok 2021.
  2. Dentinger B., Roy B., A mushroom by any other name would smell as sweet: Dracula orchids, McIlvainea, 19/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami