Kolagen do picia
Kolagen do picia

Trawa morskaTrawa morska to ogólne określenie dotyczące rozmaitych roślin wzrastających na dnie mórz, zwykle w okolicach wybrzeży. Posiadają one trawiasty wygląd, stąd nazwa, choć w praktyce wiele z nich nie należy do rodzaju traw. Do grona traw morskich zalicza się około 55 gatunków różnych roślin, a wszystkie one są niezbędne do utrzymania morskiego ekosystemu.

Trawa morska – charakterystyka

Trawy morskie dzieli się na kilka rodzin:

  • bałwanicowate;
  • żabiściekowate;
  • zosterowate;
  • posidoniowate.

Warto wiedzieć, że łąki trawy morskiej są jednymi z najbardziej różnorodnych i produktywnych ekosystemów przybrzeżnych na świecie. Tworzą gęste, trójwymiarowe struktury, przez co budują siedliska dla organizmów bentosowych i modyfikują dostępność zasobów dla innych organizmów. To jednak nie wszystkie jej funkcje. Kłącza trawy morskiej wrastają w dno mórz i tym samym chronią przed erozją wybrzeży. Rośliny wchodzące w skład trawy morskiej są długowieczne, mogą żyć nawet do 30 lat.

Niestety, w ostatnich latach obserwuje się spadek różnorodności i ilości roślin w trawie morskiej. Wszystko przez zanieczyszczenia organiczne wypuszczane do wód, zwłaszcza w postaci azotu i fosforu, które są toksyczne dla morskiej roślinności. Także nadmiar zakwitających glonów w konsekwencji zanieczyszczeń wód, sprawia, że trawa morska przestaje rosnąć. Z tego względu, iż glony są nieprzepuszczalne dla światła słonecznego, tak potrzebnego dla wzrostu trawy morskiej.

Zastosowanie trawy morskiej

Dawniej trawę morską wykorzystywano do pokrywania dachów. Wykonanie takiej strzechy było dość pracochłonne, wymagało zatrudnienia wielu ludzi i trwało kilka tygodni, najczęściej około miesiąca. Trawę morską pozyskiwano bezpośrednio na wybrzeżach, umiejętnie wykorzystując pływy morskie. Po zbiorach należało ją dokładnie wysuszyć, a gdy udało się zgromadzić większe ilości, rozpoczynano prace. Obecnie jednak trawa morska uznawana jest głównie za element ekosystemu. Jej ocena bywa wykorzystywana do sprawdzania czystości i jakości wód, jeśli w danych zbiornikach wodnych jest niski poziom zanieczyszczenia, trawa morska będzie bujnie rosła.

Niektórzy producenci wykorzystują trawę morską do wypełniania materaców i mebli tapicerowanych, choć wciąż nie jest to aż tak popularne. Trawa morska nie nadaje się do spożycia.

Ciekawostki o trawie morskiej

Ze względu na powszechne niedocenienie znaczenia przyrodniczego i gospodarczego podwodnych łąk, w marcu obchodzi się Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich. Mało kto zdaje sobie sprawę, że bez niej doszłoby do zaniku wielu wodnych gatunków zwierząt, jak również do szkodliwej erozji terenów przybrzeżnych.

Natomiast w 2020 roku Wielka Brytania rozpoczęła akcję siania trawy morskiej, aby wspierać środowisko naturalne i walczyć z globalnym ociepleniem. Projekt zwał się Seagrass Ocean Rescue i jego celem było wysianie wielu milionów nasion trawy morskiej. Była ona niegdyś znakiem rozpoznawczym brytyjskich wód, stąd szczególna chęć jej ratowania. Należy bowiem wiedzieć, że w ostatnim stuleciu człowiek doprowadził do wymarcia niemal 90% traw morskich.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Arlet J., Arlet P., Niezwykłe strzechy na skandynawskich wyspach, Przestrzeń i Forma, 2017.
  2. Pryor K., Sea-Grass Beds, Smart Apple Media, 2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami