Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 listopada 2023

Werbena pospolitaWerbena pospolita, nazywana również werbeną lekarską, to roślina zielna, która w czasach starożytnych pełniła wiele ważnych funkcji. O jej wyjątkowości świadczyły między innymi nazwy jak „smocza trawa” oraz „żelazna werbena”. Jakie więc właściwości wykazuje werbena pospolita oraz gdzie znalazła zastosowanie? Podpowiadamy.

Werbena pospolita to roślina należąca do gatunku bylin. Osiąga wysokość około 90 cm i posiada rurkowate niewielkie kwiatuszki barwy fioletowej. Kwiaty rosną w wydłużonych kwiatostanach, które pojawiają się porą letnią. Łodyga werbeny jest lekko owłosiona i błyszcząca, koloru zielonego. Liście łodygi posiadają wąski, wycięty po brzegach kształt. Surowcem leczniczym jest ziele, które zbierane jest w lipcu.

Jakie właściwości zdrowotne wykazuje werbena pospolita?

Werbena pospolita wykazuje szerokie właściwości lecznicze. Stosowana doustnie działa przeciwzapalne, wykrztuśne, rozkurczowo oraz uspokajająco. Także działa antybakteryjnie, moczopędnie, ściągająco i napotnie. Z kolei jej zewnętrzne stosowanie łagodzi i przyspiesza procesy gojenia się ran. Skutecznie niweluje stany zapalne skóry.

Werbenę pospolitą stosuje się także w stanach zapalnych dróg oddechowych, w kaszlu, przy katarze, grypie i przeziębieniu.

Regularne picie werbeny działa również mlekopędnie. W związku z tym zaleca się jej spożywanie kobietom karmiącym jako środek pobudzający laktację.

Werbena pospolita – sposoby użycia

Werbena pospolita może być stosowana zewnętrznie jak i wewnętrznie. Można z niej wykonać:

1. Napar.

Można wykorzystywać go zarówno do okładów jak i do picia. Napar do picia wykonuje się zalewając dwie łyżeczki suszonych liści werbeny 150 ml wrzącej wody. Następnie należy pozostawić pod przykryciem przez 10-15 minut. Dla poprawy smaku można dodać odrobinę cytryny, miodu lub ulubionej konfitury. Napar pije się 3 razy dziennie, po pół szklanki. Podobnie sporządza się również napar, który stosuje się w formie okładów czy kompresów. Po zalaniu suszonych liści wrzątkiem należy parzyć je około 10 minut. Okłady należy stosować na chorą skórę 2-3 razy dziennie.

2. Nalewka.

Nalewka to kolejny sposób w jaki można wykorzystać właściwości werbeny. Ziele należy zalać 40% alkoholem, a następnie macerować. Następnie należy odstawić go na kilka tygodni. Aby nalewka wykazała działanie lecznicze najlepiej pić jej około 10 ml, 3 razy dziennie.

3. Kąpiel.

Przygotowując kąpiel z werbeny należy 2-3 łyżki jej suszonych liści parzyć w około 1 litrze wody przez około 10 minut. Następnie należy przelać napar do wanny i połączyć go z letnią wodą. W kąpieli można spędzić od kilku do kilkunastu minut.

4. Okłady.

Okłady można wykonywać również ze świeżych liści werbeny. W tym celu należy zerwać liść, a następnie przyłożyć do chorej skóry bądź rany.

Zastosowanie werbeny pospolitej

Werbena pospolita znajduje zastosowanie między innymi w medycynie naturalnej. Napar z niej sporządzony wykorzystywany jest jako kompres w zapaleniu spojówek oraz na zmęczone oczy. Roślina ta polecana jest w problemach trawiennych oraz dolegliwościach wątrobowych. Z kolei napar wykazuje właściwości moczopędne, działając leczniczo na drogi moczowe. Okłady z suszonych liści werbeny stosowane są na zranienia, owrzodzenia lub trudno gojące się rany. Płukanka zaś zmniejsza ropne zapalenie gardła.

Werbena pospolita znajduje również zastosowanie jako roślina typowo ozdobna. Idealna jest więc do ogrodu. Dobrze wygląda również na balkonie lub tarasie. W uprawie jest jednak wrażliwa na niskie temperatury oraz przymrozki. Wymaga codziennego, regularnego podlewania.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami