Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Promocja Black Friday Spirulina Febico 1+1 Gratis

Aktualizacja: 11 października 2020

Bezpieczeństwo alg Spirulina i ChlorellaW sieci pisze się o zaletach alg Spirulina i Chlorella, są jednak serwisy informujące o zagrożeniach związanych z ich przyjmowaniem. Przyjrzyjmy się lepiej niebezpieczeństwu i wyjaśnijmy, w jaki sposób uchronić się przed negatywnymi skutkami przyjmowania alg Chlorella i Spirulina.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Suplementy diety mają pomagać, a nie szkodzić, dlatego tak ważne jest, aby cały czas podlegały ścisłej kontroli jakości. Jeśli kupujesz suplement przygotowany przez dobrego, znanego producenta, masz pewność, że został on właściwie przygotowany i przebadany przed dopuszczeniem do obrotu. To podstawowy sposób zabezpieczenia się przed potencjalnie groźnymi preparatami niskiej jakości.

Skąd biorą się zagrożenia?

Spirulina i Chlorella to produkty całkowicie naturalne i zasadniczo nie powodujążadnych reakcji niepożądanych, natomiast ze względu na dużą zawartość błonnika mogą doprowadzać do przejściowych problemów ze strony układu pokarmowego. Ustępują one samoczynnie (po krótszym czasie, jeśli odstawi się suplement, a po dłuższym, jeśli nie przerywa się jego stosowania).

Tego rodzaju działania niepożądane są możliwe tak naprawdę przy każdym preparacie przyjmowanym doustnie – jest to reakcja obronna organizmu na dostanie się ciała obcego do żołądka i w zasadzie podobnie organizm może reagować na kęs pokarmowy, jeśli będziesz odżywiał się bezustannie taką samą potrawą. Nie są to natomiast objawy, które powinny były budzić jakikolwiek niepokój.

Potencjalnym zagrożeniem są zanieczyszczenia, szczególnie metalami ciężkimi. Zarówno Chlorella, jak i Spirulina, znane są ze swoich właściwości oczyszczających (nawiasem mówiąc, Aztekowie używali Spirulina w obiektach, które dziś nazwalibyśmy oczyszczalniami ścieków, ale używali także tych glonów jako składnika zbilansowanej diety). Problem polega na tym, że oczyszczające właściwości, jakie glony te wykazują w organizmie, wykazują również w środowisku naturalnym. Jeśli więc hodowane są w niewłaściwych warunkach bądź przetwarzane w zanieczyszczonej atmosferze, będą mogły kumulować rozmaite zanieczyszczenia, w tym metale ciężkie: rtęć, kadm i ołów. Gdybyś przyjmował taki suplement diety, mogłoby dojść do lekkiego, ale pełnoobjawowego zatrucia. Oczywiście to tylko pod warunkiem, że dawka zanieczyszczeń byłaby wysoka, a okres przyjmowania skażonego suplementu długi.

Właściwe przetwarzanie gwarancją jakości

Algi Chlorella i Spirulina, aby były bezpieczne, należy we właściwy sposób wytwarzać oraz przetwarzać na preparaty suplementacyjne. Poza zachowaniem higienicznej czystości ważne jest, aby nie poddawać ich działaniu czynników fizycznych albo chemicznych, które mogłyby doprowadzić do transformacji niektórych pożytecznych lub biologicznie obojętnych związków w ich formy szkodliwe.

Oczywiście procedura wytwarzania suplementu jest w każdym przypadku objęta tajemnicą firmy, natomiast zasadniczo są to procedury proste, ponieważ zarówno Chlorella, jak i Spirulina, nie wymagajążadnych specyficznych zabiegów – są to po prostu wstępnie oczyszczone, wysuszone i sprasowane glony.

Czy jest się czego obawiać?

Spirulina i Chlorella, jak każdy suplement, mogą wywołać pewne objawy niepożądane, natomiast ponieważ są to produkty niskoprzetworzone, w zdecydowanej większości przypadków są dobrze tolerowane przez organizm. Zanieczyszczeń, które teoretycznie mogłyby dostać się do preparatów suplementujących, nie trzeba się obawiać, jeśli wybiera się produkty znanych producentów w dobrych sklepach.

Rzecz jasna w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, jeśli będą one nagłe lub silne, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli po badaniach nie zostanie stwierdzony żaden problem zdrowotny, można powrócić do stosowania suplementu diety, pamiętając o tym, że to, czy jakiś preparat wywoła działania niepożądane, zależy od tolerancji organizmu, przyjętej dawki oraz wielu innych czynników. Należy więc zachować normalną w takich sytuacjach ostrożność, ale absolutnie nie ma się czego bać.

Jak wybrać bezpieczny suplement?

Nigdy nie należy kupować suplementów dostarczanych bez oryginalnego opakowania. Oryginalne opakowanie oznakowane jest nazwą producenta, kodem partii produkcyjnej oraz datą ważności, a także gwarantuje, że preparat nie styka się bezpośrednio z żadnym czynnikiem, który mógłby zmienić jego właściwości. Oryginalne opakowanie jest gwarancją, że suplement dotarł do nas w stanie takim samym, w jakim został przygotowany, a więc najprawdopodobniej jest całkowicie bezpieczny. Przed zakupem warto także zapoznać się z opiniami na temat konkretnego preparatu albo przeczytać informację dołączoną do każdego suplementu diety.

Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...