Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 18 listopada 2020

Jaką Spirulinę wybrać?Często pada pytanie – jaką Spirulinę wybrać, aby osiągnąć jak najwięcej korzyści z suplementacji. Przede wszystkim należy przeanalizować skład wybranego produktu. Nie bez znaczenia pozostają również czynniki takie jak producent czy forma suplementu.

Jaką Spirulinę wybrać?

Jak wspomniano, pierwszą i najważniejszą kwestią jest ocena składu wybranego wstępnie produktu. Najlepsza Spirulina powinna zawierać 100% algi. Niepożądane i zupełnie niepotrzebne są dodatkowe ulepszacze syntetyczne. Niekiedy na rynku spotkać można Spirulinę z różnego rodzaju naturalnymi dodatkami, np. wzbogaconą minerałami czy uzupełnioną Chlorellą. Takie rozwiązanie również jest korzystne, gdyż zawiera składniki całkowicie naturalne.

Zobacz również: Spirulina dla początkujących – najważniejsze informacje.

Istota producenta

Powinniśmy brać producenta pod uwagę z tego względu, że bardzo często posiada on już wyrobioną opinię konsumentów, a jego działalność jest dobrze opisana. Dzięki temu możemy z łatwością stwierdzić, czy dany suplement jest polecany przez innych ludzi, którzy zdążyli go już wypróbować. Informacje o producencie są przydatne również wtedy, gdy chcemy się dowiedzieć, jak długo na rynku działa dana firma. Zazwyczaj im dłużej, tym lepiej. Nowe, niesprawdzone jeszcze firmy są wybierane mniej chętnie.

Zobacz również: Spirulina Febico – jakość i certyfikaty.

Forma Spiruliny

Spirulina jest obecna na rynku w dwóch głównych postaciach – w formie sproszkowanej oraz w formie tabletek. Wybór odpowiedniej postaci zależy już wyłącznie od preferencji konsumenta. Przykładowo, tabletki wybierane są przez osoby nie tolerujące charakterystycznego smaku i zapachu Spiruliny, a także przez konsumentów, którzy nie mają czasu na przygotowywanie posiłków z dodatkiem sproszkowanej Spiruliny. Tabletki są więc wygodne i szybkie w przyjmowaniu.

Natomiast Spirulina w proszku idealnie nadaje się jako zdrowy dodatek do sałatek, smoothies czy jogurtów. Można ją również wykorzystywać przy przygotowywaniu domowych kosmetyków. Na przykład, aby otrzymać silnie nawilżającą i pielęgnującą maskę do ciała wystarczy zmieszać sproszkowaną Spirulinę z jogurtem naturalnym i 3 kroplami olejku ze słodkich migdałów. Pomysłów jest wiele – wykorzystanie sproszkowanej Spiruliny w domowych kosmetykach zależy wyłącznie od kreatywności i indywidualnych potrzeb ciała.

Zobacz również: Maska do włosów ze Spiruliną.

Cena suplementu

Wydawałoby się, że cena nie jest aż tak istotnym parametrem podczas wyboru suplementu. Konsumenci najczęściej decydują się po prostu na najtańszy produkt, co często jest błędem, ponieważ słowo „najtańszy” często nie idzie w parze ze słowem „wysokiej jakości”. Hodowla alg oraz cały proces produkcji suplementu i transport na Polski rynek wymaga pewnych nakładów finansowych. Aby Spirulina była całkowicie bezpieczna i cechowała się wysoką jakością, konsument musi za to zapłacić. Dzięki temu otrzymuje jednak gwarancję, że kupno danego suplementu będzie najlepszym wyborem.

Spirulina słodkowodna czy morska?

Ostatnim pytaniem, które może paść, jest to, czy wybrać algę morską czy hodowaną w wodach słodkich. Różnice między tymi dwiema Spirulinami obejmują głównie skład mineralny. Spirulina słodkowodna nie zawiera jodu, zaś Spirulina morska jest niezwykle bogata w ten składnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu układów organizmu. Niestety, w niektórych przypadkach spożycie jodu jest przeciwwskazane (np. przy nowotworach tarczycy czy nadczynności tarczycy). Ci ludzie również mogą cieszyć się zaletami suplementacji Spiruliny dzięki zdecydowaniu się na jej wersję słodkowodną.

Zobacz również: Spirulina morska a słodkowodna – podobieństwa i różnice.

Jaką Spirulinę ostatecznie wybrać?

Przede wszystkim wybór suplementu powinien zależeć od indywidualnych preferencji. Czy to będzie forma sproszkowana czy w tabletkach, jest już kwestią indywidualną. Nie należy jednak decydować się na pierwszą lepszą wersję tej algi. Należy sprawdzić, czy producent cieszy się dobrymi opiniami i czy za pomocą odpowiednich certyfikatów może potwierdzić wysoką jakość i bezpieczeństwo swojej Spiruliny.

Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze. Warto zatem poświęcić chwilę, aby zyskać pewność co do wybranego suplementu. Będzie on w końcu przyjmowany przez dłuższy czas i dlatego powinien w jak największym stopniu korzystnie oddziaływać na organizm.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku bez jodu
Spirulina jest naturalną algą, która uzupełnia niedobory ważnych dla organizmu składników odżywczych. W jej składzie znajduje się m.in. białko, minerały, witaminy. Wspomaga działanie układu odpornościowego, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.Chu W., Lim Y.,
  2. Radhakrishnan A., Lim P., Protective effect of aqueous extract from Spirulina platensis against cell death induced by free radicals, BMC Complementary and Alternative Medicine, 53/2010.
  3. Saranraj P., Sivasakthi S., Spirulina Platensis – food for future: a review, Asian Journal of Pharmaceutical Science & Technology, 1/2014
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami