Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Maska do włosów ze SpirulinąMaska do włosów ze Spiruliną cieszy się coraz większą popularnością ze względu na efektywność, wydajność i naturalność. Można ją zarówno kupić w sklepie jako produkt gotowy, jak i wykonać samodzielnie w domu do czego niezbędna będzie Spirulina w proszku.

Co to jest Spirulina?

Spirulina jest potocznie używaną nazwą określającą produkty wytwarzane z alg rodzaju sinic, gatunku Arthrospira. Wykazują wysoką tolerancję na warunki środowiska, jednak najczęściej pozyskuje się je z alkalicznego środowiska wodnego o ciepłej temperaturze.

Skład Spiruliny

Skład chemiczny algi jest niezwykle bogaty, co wpływa na jej wszechstronne działanie. Właśnie dzięki temu zaliczono Spirulinę do grupy superfood – żywności o szczególnych właściwościach. Spirulina jest bogatym źródłem białek, ponieważ stanowią one aż do 70% suchej masy algi. Zawiera przy tym 8 aminokwasów egzogennych i 12 endogennych. Równie ważnym składnikiem algi są lipidy, a w szczególności kwas gamma-linolenowy (GLA), należący do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Wśród pozostałych, cennych składników znajdują się:

Algi w kosmetykach

W celach kosmetycznych algi są specjalnie hodowane w czystych zbiornikach wodnych. Stanowią niezwykle cenny surowiec kosmetyczny, z którego pozyskuje się wartościowe dla skóry i włosów składniki czynne. Po odpowiednim przetworzeniu mogą stanowić samodzielny preparat pielęgnacyjny w postaci maski. Za najcenniejsze uznaje się algi, w tym właśnie Spirulinę. Woda mórz i oceanów, a także słodkich zbiorników obfituje w składniki mineralne, w związku z czym wchłaniająca je Spirulina staje się bogatym źródłem makro- i mikroelementów.

Jak działa maska do włosów ze Spiruliną?

Proteiny obecne w Spirulinie wpływają na właściwości nawilżające kosmetyków, zaś lipidy nawilżają, wzmacniają barierę ochronną włosa i stymulują procesy regeneracyjne.

Polisacharydy normalizują wydzielanie sebum, mają także działanie ochronne, nawilżające i przeciwzapalne. Właśnie ten składnik Spiruliny przemawia za jej stosowaniem w kosmetykach przeznaczonych dla owłosionej skóry głowy, zwłaszcza u osób borykających się z przetłuszczaniem włosów czy łupieżem. Ponadto polisacharydy działają osłaniająco na strukturę włosa, chroniąc go tym samym przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak choćby wiatr czy wysoka temperatura.

Podobne działanie ochronne wykazuje beta-karoten, który chroni włosy przed szkodliwym i wysuszającym działaniem promieniowania UV. Z kolei witamina A między innymi ogranicza syntezę enzymów zaangażowanych w degradację kolagenu.

Podsumowując, regularne stosowanie maski ze Spiruliną (zarówno kupna, jak i wykonana samodzielnie) wpłynie na wygładzenie i ochronę struktury włosa, nawilżenie oraz zmniejszenie łamliwości. Korzyści odniesie także owłosiona skóra głowy.

Jak wykonać maskę do włosów ze Spiruliną w domu?

Celem wykonania takiej domowej maski na włosy należy zaopatrzyć się w Spirulinę w proszku  i wybrane przez siebie składniki dodatkowe. Podstawowym składnikiem zawsze będzie Spirulina, a pozostałe składniki można dowolnie łączyć i zamieniać.

Przykładowe składniki:

  • łyżeczka Spiruliny w proszku;
  • łyżeczka miodu;
  • 2 łyżki wody.

Inną polecaną kombinacją może być:

Wszystkie składniki należy umieścić w naczyniu i bardzo dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną maskę do włosów należy następnie nałożyć na wilgotne włosy i skórę głowy tuż po ich umyciu, zostawić na około 15-20 minut (najlepiej pod specjalnym czepkiem, aby utrzymać stałą temperaturę) i spłukać dokładnie ciepłą (lecz nie gorącą) wodą. Sproszkowaną Spirulinę można także dodać do kupnej maski i dobrze wymieszać.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ratz-Łyko A., Surowce pochodzenia morskiego jako składniki kosmetyków, Cosmetology Today: patents and inventions, 4/2013.
  2. Ferent B., Zarzycki K., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, 2/2015.
  3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  4. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, Medicina Internacia Revuo, 1/2016.
  5. Kaniewska M., Kosmetologia, podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Sp. z.o.o., Warszawa 2011.
  6. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami