Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 grudnia 2021

Kwas hialuronowy - naturalny sposób na ból kolanaBól kolan może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej jest to niedobór mazi stawowej, na co można wpłynąć m.in. dostarczając do organizmu kwas hialuronowy. Ilość mazi zmniejsza się wraz z wiekiem, ponieważ komórki odpowiedzialne za produkcję głównego składnika mazi stają się coraz mniej sprawne. Poważnym też problemem jest siedzący tryb życia.

Do czego służy kwas hialuronowy?

Bodźcem do zwiększenia ilości produkowanej mazi stawowej zawsze było poruszanie stawem. Podczas siedzenia ruchome stawy nie są wiele warte, więc organizm przeznacza energię z produkcji mazi na przykład na glikogenezę lub odbudowę komórek światłoczułych, uszkadzanych przez długie wpatrywanie się w monitor. Czy kwas hialuronowy pomaga w zmniejszeniu bólu, który pojawi się w stawach?

W organizmie kwas hialuronowy występuje w bardzo wielu miejscach, natomiast w stawach potrzebne są jego właściwości higroskopijne. Każda cząstka kwasu może przyłączyć bardzo dużo cząsteczek wody. Dzięki temu nawet niewielka ilość kwasu hialuronowego powoduje znaczny wzrost objętości mazi stawowej. To jest niezbędne, ponieważ właśnie maź stawowa oddziela od siebie kości w stawach. Więc jeśli zabraknie kwasu hialuronowego, spadnie ilość mazi i głowa kości zbliży się do panewki. W ten sposób będą ocierać o swoje powierzchnie, powodując ból.


Kwas hialuronowy bioalgi


Jak przyjmować kwas hialuronowy?

Choć można bazować tylko na zrównoważonej diecie, to w sytuacji poważniejszego niedoboru trzeba będzie sięgnąć po suplementy. Są one zwykle pochodzenia naturalnego, ponieważ kwas hialuronowy można pozyskać z wielu tkanek zwierzęcych. Jednak obecnie bardzo cenny jest ten pochodzenia roślinnego (fermentacja roślinna), mimo że jest droższy do pozyskania. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim zdecydowanie większa przyswajalność niż w przypadku suplementów syntetycznych oraz wyższe stężenie suplementów niż kwasu hialuronowego nawet w dobrze przygotowanym posiłku.

Zobacz również: Kapsułki na stawy.

Jak działają suplementy z kwasem hialuronowym?

Nie ma możliwości stworzenia suplementu kwasu hialuronowego, który działałby jedynie w stawach. To do organizmu należy decyzja w jakie miejsce zostanie skierowana cząsteczka kwasu hialuronowego (a w zasadzie półprodukty do jej wytworzenia, ponieważ cząsteczki kwasu przyjęte z suplementu są trawione i odbudowywane po wchłonięciu). Oznacza to, że przyjmowanie suplementów musi być dość długotrwałe. Kwas hialuronowy będzie też kierowany między innymi do gałek ocznych i skóry. Mechanizm kontroli transportu jest tu bardzo złożony i nie można nim świadomie manipulować, choć oczywiście większa aktywność fizyczna będzie sprzyjała szybszemu „zaleczeniu” kolana. Suplementy, aby dały wyraźny efekt, powinny być przyjmowane przez co najmniej miesiąc.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry.

Kiedy kwas hialuronowy nie pomoże?

Choć omawiany suplement pomoże w większości przypadków, nie jest środkiem doskonałym, ponieważ nie będzie skuteczny jeśli przyczyną bólu jest daleko posunięta zmiana zwyrodnieniowa albo zużycie panewek stawowych. Są to dużo rzadsze przypadki, jednak jeśli po zalecanym okresie suplementacji ból nie mija, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdyż przedłużanie kuracji może nie przynieść żadnego efektu i może pojawić się konieczność zmiany strategii leczenia.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami