Kwas hialuronowy – naturalny sposób na ból kolana?

Kwas hialuronowy - naturalny sposob na bol kolana?Ból kolan może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej jest to niedobór mazi stawowej. Jej ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, ponieważ komórki odpowiedzialne za produkcję głównego składnika mazi stają się coraz mniej sprawne. Poważnym też problemem jest siedzący tryb życia. Bodźcem do zwiększenia ilości produkowanej mazi stawowej zawsze było poruszanie stawem, a podczas siedzenia ruchome stawy nie są wiele warte, więc organizm przeznacza energię z produkcji mazi na przykład na glikogenezę lub odbudowę komórek światłoczułych uszkadzanych przez długie wpatrywanie się w monitor. Czy kwas hialuronowy pomaga w zmniejszeniu bólu, który pojawi się w stawach? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Do czego służy kwas hialuronowy?

W organizmie kwas hialuronowy występuje w bardzo wielu miejscach, natomiast w stawach potrzebne są jego właściwości higroskopijne. Każda cząstka kwasu może przyłączyć bardzo dużo cząsteczek wody, dzięki czemu nawet niewielka ilość kwasu hialuronowego powoduje znaczny wzrost objętości mazi stawowej. To jest niezbędne, ponieważ właśnie maź stawowa oddziela od siebie kości w stawach, więc jeśli zabraknie kwasu hialuronowego, spadnie ilość mazi i głowa kości zbliżą się do panewki, a ocierając o swoje powierzchnie będą powodowały dojmujący ból.

Jak przyjmować kwas hialuronowy?

Choć można bazować tylko na zrównoważonej diecie, to w sytuacji poważniejszego niedoboru trzeba będzie sięgnąć po suplementy. Są one zwykle pochodzenia naturalnego, ponieważ kwas hialuronowy można pozyskać z wielu tkanek zwierzęcych. Jednak obecnie bardzo cenny jest kwas hialuronowy pochodzenia roślinnego (fermentacja roślinna), mimo że jest droższy do pozyskania. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim zdecydowanie większa przyswajalność niż w przypadku suplementów syntetycznych oraz wyższe stężenie suplementów niż kwasu hialuronowego nawet w dobrze przygotowanym posiłku.

Jak działają suplementy z kwasem hialuronowym?

Nie ma możliwości stworzenia suplementu kwasu hialuronowego, który działałby jedynie w stawach. To do organizmu należy decyzja w jakie miejsce zostanie skierowana cząsteczka kwasu hialuronowego (a w zasadzie półprodukty do jej wytworzenia, ponieważ cząsteczki kwasu przyjęte z suplementu są trawione i odbudowywane po wchłonięciu). Oznacza to, że przyjmowanie suplementów musi być dość długotrwałe. Kwas hialuronowy będzie też kierowany między innymi do gałek ocznych i skóry. Mechanizm kontroli transportu jest tu bardzo złożony i nie można nim świadomie manipulować, choć oczywiście większa aktywność fizyczna będzie sprzyjała szybszemu „zaleczeniu” kolana. Suplementy, aby dały wyraźny efekt, powinny być przyjmowane przez co najmniej miesiąc.

Kiedy kwas hialuronowy nie pomoże?

Choć kwas hialuronowy pomoże w większości przypadków, nie jest środkiem doskonałym, ponieważ nie będzie skuteczny jeśli przyczyną bólu jest daleko posunięta zmiana zwyrodnieniowa albo zużycie panewek stawowych. Są to dużo rzadsze przypadki, jednak jeśli po zalecanym okresie suplementacji ból nie mija, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż przedłużanie kuracji może nie przynieść żadnego efektu i może pojawić się konieczność zmiany strategii leczenia.

Polecane produkty:

Kolagen + L-karnozyna - zmarszczki to już nie problem!
Magiczne słowo dla zdrowej, pięknej i bez zmarszczek skóry to kolagen. Magazynuje on wodę w organizmie co powoduje, że skóra staje mocna, a przy tym elastyczna
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *