Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 kwietnia 2022

Biała szałwiaBiała szałwia znana jest od tysięcy lat. Niezwykle popularna w ezoteryce, ale i medycynie czy ziołolecznictwie. Ma wielokierunkowe działanie oraz charakterystyczny, kamforowy zapach. W postaci wysuszonej stosowana jest jako kadzidło – spala się z wydzielaniem gęstego, mlecznobiałego dymu. Roślina preferuje nasłonecznione stanowiska oraz żyzne, lekko wilgotne gleby.

Charakterystyka białej szałwii

W składzie szałwii białej wyróżniamy m.in.:

  • flawonoidy;
  • cyneol;
  • kwasy fenolowe;
  • terpenoidy;
  • steroidy;
  • kwas rozmarynowy.

W większości są to związki o działaniu antyoksydacyjnym, co nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i samopoczucie. Szałwia jest mocno rozgałęzionym, wiecznie zielonym krzewem, którego liście posiadają charakterystyczne srebrno-białe włoski. Przy potarciu wydzielają przyjemny aromat, tak doceniany w aromaterapii i ziołolecznictwie.

Zobacz również: Szałwia lekarska – właściwości i zastosowanie.

Biała szałwia – właściwości

Kadzenie pomieszczeń przy pomocy białej szałwii wpływa na oczyszczanie organizmu osób w nich przebywających, ponieważ wiele składników rośliny zalicza się do naturalnych antybiotyków. Jednocześnie zauważa się poprawę jakości powietrza. Właściwości ziół są wykorzystywane od dawna, dlatego ich lecznicze działanie zostało już bardzo dokładnie potwierdzone. Przede wszystkim zapach białej szałwii uspokaja, minimalizuje wahania nastroju oraz przeciwdziała depresji. Biała szałwia może być stosowana nawet jako środek wspomagający terapię licznych schorzeń psychicznych. Zwiększa motywację do działania i koncentrację, umożliwia lepsze skupienie się na wykonywanej, trudnej czynności. Dlatego aromaterapię z użyciem tego zioła zaleca się osobom intensywnie pracującym umysłowo oraz podczas nauki.

Udowodniono, że może w pewnym stopniu poprawiać odporność oraz działa delikatnie rozkurczowo, dzięki czemu wspomaga procesy trawienia i przeciwdziała zaparciom. Działa to na zasadzie uspokajania organizmu – mięśniówka gładka jelit ulega rozluźnieniu, co zmniejsza także dolegliwości bólowe brzucha. Działanie rozkurczowe mogą wykorzystywać kobiety w trakcie PMS lub bardzo bolesnych miesiączek. Kolejnymi właściwościami szałwii białej są:

  • wspomaganie regeneracji tkanek i gojenia się ran;
  • obniżanie ciśnienia tętniczego;
  • działanie przeciwzapalne;
  • łagodzenie objawów alergii.

Biała szałwia jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w aromaterapii.

Szałwia biała w ezoteryce

Białą szałwię stosuje się od wielu lat do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach i ochrony domu przed negatywnymi emocjami czy złymi ludźmi. Okadzanie nią pomieszczeń lub nawet ludzi oddala rzucone przez kogoś czary, uzdrawia umysł, duszę i ciało oraz potęguje efekty rzucanych uroków. Okadzanie szałwią białą ma na celu zadbanie o dobrą dla nas energię. Przeprowadzenie takiego rytuału może stać się dla nas znakiem, że dany etap w życiu (np. zamartwiania się, niepewności) mamy już za sobą i nadeszła pora, aby ruszyć dalej.

Napar z białej szałwii

Chociaż najczęściej białą szałwię stosuje się w kadzidłach, z suszonych liści z powodzeniem można przygotować napar. Ma on działanie napotne i przeciwgorączkowe. Ze względu na rozkurczający wpływ na mięśnie gładkie, nie poleca się jego picia przez kobiety w ciąży. Dodatkowo powolne popijanie naparu pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Napar można stosować również zewnętrznie, wówczas działa odkażająco, ściągająco i bakteriobójczo. Chcąc wspomóc leczenie przeziębienia i grypy czy różnych infekcji wystarczy dodać napar z szałwii lub suszone pędy do wanny z gorącą wodą.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zdrojewicz Z., Pypno D., Bugaj B., Cabała K., Waracki M., Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  2. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami