Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 7 listopada 2021

Szałwia lekarska - właściwości i zastosowanieSzałwia lekarska z łac. salvia officinalis oznacza leczyć, ratować. Jest to cenna roślina, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Jej właściwości wykorzystuje się w medycynie naturalnej, kosmetyce profesjonalnej oraz domowej. Jakie działanie wykazuje szałwia lekarska oraz w jakim celu można ją zastosować?

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska to przede wszystkim świetne źródło kwasów organicznych, garbników, karotenu, witaminy A, B i C oraz minerałów takich jak wapń, magnez, potas, sód czy żelazo. Dzięki tym wszystkim związkom szałwia doskonale wpływa nie tylko na wygląd naszego ciała, ale również leczy je i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Jakie właściwości wykazuje szałwia lekarska?

Szałwia lekarska przede wszystkim wykazuje działanie:

 • poprawiające procesy trawienne
 • pielęgnujące skórę
 • przeciwzapalne
 • przeciwbakteryjne
 • łagodzące
 • przeciwgrzybiczne
 • zmniejszające laktację
 • redukujące nadpotliwość

Jakie zastosowanie ma szałwia lekarska?

1. Szałwia lekarska na poprawę procesów trawiennych.

Dzięki dużej zawartości garbników szałwia lekarska wpływa na poprawę procesów trawiennych organizmu. Dodając ją do potraw tłustych, sycący i wzdymających stają się one lekko strawne i mniej obciążające dla żołądka. Ponadto regularne picie naparów z szałwii po posiłku wzmaga produkcję soków żołądkowych i żółci, usprawniając w ten sposób proces trawienia oraz wchłanianie pokarmów. Istotną cechą szałwii jest fakt, że obniża również poziom cukru we krwi, a stosowana regularnie wzmaga apetyt.

2. Szałwia lekarska na przeziębienia i zakażenia.

W szałwii lekarskiej występują taniny oraz duża ilość olejków eterycznych, co jest bardzo skuteczne w przypadku różnego rodzaju zakażeń. Wykazują one bowiem właściwości przeciwgrzybicze, a także przeciwbakteryjne. Z tego względu bardzo często szałwię stosuje się jako płukankę do ust w przypadku aft, bólu gardła czy pleśniawek. Takie płukanki wykazują właściwości wykrztuśne, przez co ułatwiają oczyszczanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny.

3. Szałwia lekarska na nadpotliwość.

Z racji dużej ilości garbników oraz właściwości przeciwbakteryjnych szałwia świetnie sprawdza się przy nadmiernej potliwości, zarówno tej gorączkowej jak i wynikającej z zaburzeń hormonalnych (nadczynność tarczycy). W tym przypadku najlepiej zastosować ją jako napar lub przy nadmiernej potliwości dłoni i stóp, warto wykonać kąpiel na te okolice z dodatkiem szałwii. Efekty takiego leczenia są szybko widoczne.

4. Szałwia lekarska do pielęgnacji skóry.

Olejki eteryczne oraz flawonoidy zawarte w szałwii to związki, które pomocne są podczas leczenia chorób takich jak trądzik pospolity, łuszczyca czy grzybica skóry. Związki mineralne, a także witaminy i fitohormony, które również znajdują się w szałwii, wpływają na skórę odżywczo oraz redukują stres oksydacyjny. Ponadto opóźniają procesy starzenia się skóry. Z tego też względu szałwia lekarska występuje w wielu preparatach kosmetycznych dla skór problematycznych i dojrzałych.

5. Szałwia lekarska na zmniejszenie laktacji.

W chwili gdy następuje koniec okresu karmienia, wiele kobiet posiada problem powstrzymania wypływu pokarmu z piersi. Wtedy warto zastosować szałwię i pić ją w formie naparu. Taka terapia jest efektywna w przypadku, gdy u kobiet występuje nadmiar pokarmu w piersiach, który grozi zapaleniem w ich obrębie.

6. Szałwia lekarska na miesiączkę i menopauzę.

Zawarte w szałwii fitoestrogeny, olejki eteryczne i garbniki o działaniu rozkurczowym oraz przeciwzapalnym sprawiają, że znalazła ona zastosowanie również w „sprawach kobiecych”. Szałwia reguluje obfite miesiączki, a także łagodzi jej dolegliwości bólowe. Natomiast w okresie menopauzy łagodzi uderzenia gorąca, a także zmniejsza występowanie nocnego pocenia się. Ponadto reguluje wahania nastrojów oraz pomaga w bezsenności.

Ciekawostki

 • szałwia była stosowana przez Greków i Rzymian jako lekarstwo na ukąszenia węży, problemy ze wzrokiem, a także przy utracie pamięci;
 • w średniowieczu uważano szałwię za afrodyzjak;
 • arabscy uczeni twierdzili, że spożywanie szałwii przedłuża życie;
 • liście szałwii zrywane tuż przed okresem kwitnienia są używane do dziś jako przyprawa;
 • szałwia ma lekko gorzkawy smak, dlatego należy używać jej oszczędnie.
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami