Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 29 listopada 2022

Blizny potrądzikoweBlizny potrądzikowe to często występujące następstwo trądziku pospolitego. Niekiedy występują one w mniejszej ilości, niekiedy w większej. Mimo wszystko nie dodają naszej skórze urody. Dlatego gabinety kosmetyczne oferują coraz szerszą gamę zabiegów pozwalających pozbyć się tych niechcianych zmian. Jednak zanim wybierzemy się do profesjonalisty warto zainteresować się naturalnymi metodami niwelacji blizn potrądzikowych.

Usuwanie blizn potrądzikowych

Wykazano, że do usuwania blizn potrądzikowych domowe sposoby również mogą okazać się skuteczne. Jeśli mimo regularnych domowych zabiegów stosowanych przez dłuższy czas nie ma oczekiwanych efektów, warto wybrać się do kosmetologa, który zaproponuje profesjonalne zabiegi. Zanim jednak wybierzemy się do salonu kosmetycznego, warto wypróbować naturalne sposoby usuwania blizn potrądzikowych. W tym celu przydatne będą następujące produkty:

1. Olej kokosowy

Olej kokosowy uważany jest za jeden z najbardziej zdrowych olejów. Posiada bardzo cenny skład, do którego zaliczają się m.in. wolne kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze. Składniki te usuwają z organizmu szkodliwe, wolne rodniki przez co spowalniają procesy starzenia się skóry. Ponadto olej kokosowy bardzo dobrze nawilża skórę oraz zwiększa procesy produkcji kolagenu, który jest kluczowym elementem jej budowy.

Nierafinowany olej kokosowy należy nałożyć na skórę i wykonywać delikatny masaż. Ruchy głaskania, rozcierania i ugniatania należy przeprowadzić starannie w miejscu gdzie występują zmiany. Masaż warto wykonywać do momentu aż olej kokosowy wchłonie się w skórę.

2. Sok z cytryny

Sok z cytryny zawiera w sobie:

Kwasy te zaliczane są do grupy najczęściej spotykanych w kosmetologii kwasów AHA. Wiele kosmetyków anti-aging oraz tych przeznaczonych do pielęgnacji skór problematycznych bazuje na tego rodzaju kwasach. Miejscowe stosowanie złuszcza martwy naskórek pobudzając tym samym produkcję kolagenu. Działania te wiążą się jednoznacznie z uzdrowieniem skóry posiadającej problem z bliznami. Sok z cytryny ze względu na swoją kwaśną treść stanowi doskonały preparat do dezynfekcji niszcząc tym bakterie, które odpowiedzialne są za pojawienie się trądziku pospolitego.

Oczyszczoną wcześniej skórę twarzy przemyj nasączonym sokiem z cytryny wacikiem i przemywaj nim obszary objęte bliznami. Czynność tę powtarzaj 2 lub 3 razy w tygodniu. Warto jednak upewnić się przed jego stosowaniem czy nie posiadamy alergii na sok z cytryny. Z kolei przy skórze wrażliwej należy zabieg powtarzać rzadziej, ponieważ w trakcie może pojawić się pieczenie lub zaczerwienie skóry.

3. Sok z aloesu

Sok z aloesu jest bardzo skutecznym preparatem w leczeniu skóry. Posiada on bowiem silne właściwości regenerujące. Skutecznie więc łagodzi stany zapalne, a także wzmacnia układ odpornościowy organizmu przyspieszając tym procesy odnowy skóry. Ponadto zmniejsza obrzęki oraz zmiękcza naskórek. Nie bez powodu sok aloesowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii. Miejsca objęte bliznami należy przemywać wacikiem nasączonym sokiem z aloesu.

4. Soda oczyszczona

Sodę oczyszczoną w redukcji blizn potrądzikowych możemy wykorzystać w postaci peelingu. Posiada ona małe cząsteczki, które dokładnie złuszczą naskórek nie uszkadzając jego powierzchni. Sodę oczyszczoną należy połączyć z niewielką ilością wody i wymieszać tak, aby powstała jednolita pasta. Następnie przygotowaną substancję należy nałożyć na skórę i delikatnie wymasować. Po tych czynnościach peeling można pozostawić na skórze przez około minutę. Zabieg należy wykonywać 2 – 3 razy w tygodniu.

5. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to doskonały naturalny kosmetyk, który posiada szerokie zastosowanie. Jednym z nich jest redukcja blizn potrądzikowych. Jego działanie niwelujące blizny polega na usuwaniu martwych komórek naskórka. Wynika ono z obecności w składzie octu jabłkowego kwasów owocowych i enzymów rozpuszczających komórki naskórka zalegające na powierzchni skóry.

Płatek kosmetyczny namocz octem jabłkowym, a następnie posmaruj nim miejsca gdzie występują blizny. Pozostaw nałożony na skórę ocet przez około 10 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

Blizny potrądzikowe – niwelowanie

Posiadanie niedoskonałości skórnych m.in. w postaci blizn trądzikowych nie przekreśla naszej urody. Obecnie istnieje wiele metod ich redukcji, zarówno tych naturalnych, jak i profesjonalnych w gabinetach kosmetologii. Zanim jednak wybierzemy się na wizytę do gabinetu urody, warto sprawdzić naturalne sposoby na blizny potrądzikowe, które mogą przynieść oczekiwany efekt.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018.
  2. Sałagan-Kwiatkowska K., Niemyska K., Wykorzystanie wybranych kwasów organicznych w niwelowaniu blizn potrądzikowych, Kosmetologia Estetyczna, 2/2019.
  3. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz M., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami