Acerola
Acerola

Aktualizacja: 26 stycznia 2023

Wolne rodniki – czym są i jak się przed nimi obronićWolne rodniki to bardzo popularny temat, szczególnie w kontekście starzenia się czy złego samopoczucia. Te substancje mogą bardzo wyraźnie przyspieszać procesy starzenia u wszystkich organizmów, więc u ludzi również. Czy możemy się przed tym chronić? Jeśli tak, to w jaki sposób? A może ludzki organizm jest już wyposażony w jakieś skuteczne mechanizmy obronne i wszystko, co mówi się o suplementach diety zawierających przeciwutleniacze to tylko chwyt marketingowy? Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Czym są wolne rodniki?

Przede wszystkim ustalmy, że jeśli mówimy o wolnych rodnikach w kontekście starzenia się ludzi, to mamy przede wszystkim na myśli rodniki tlenu. To forma pierwiastka chemicznego wybitnie reaktywna, czyli po prostu zdolna do uszkodzenia niemal każdego wiązania chemicznego występującego naturalnie w komórkach ludzkich. Chemicy mówią tutaj o powinowactwie danej substancji, ale my nie jesteśmy chemikami. Zastanówmy się jednak, co z takiego działania wolnych rodników wynika.

Wolne rodniki i uszkodzenia DNA, czyli dlaczego się starzejemy?

Procesy starzenia występują już u noworodków. Starzejemy się, ponieważ nasze komórki nie są w stanie prawidłowo wykonywać swoich funkcji. Kiedy jesteśmy młodzi, komórki mogą się sprawnie dzielić, więc kiedy jedna obumiera, inna się dzieli i ubytków nie widać. Kiedy jednak się starzejemy, procesy naprawcze zachodzą wolno, a komórki często nie dzielą się lub dzielą się w sposób nieprawidłowy. Wynikać to może między innymi z uszkodzeń DNA, w którym zawarta jest instrukcja budowy komórek.

Tutaj dochodzimy do wolnych rodników. DNA to gigantyczna struktura z milionami wiązań, a każde z nich może zostać uszkodzone przez wolne rodniki. Czyli im więcej będzie wolnych rodników, tym częściej będą one uszkadzały DNA (nawet jeśli jeszcze częściej będą doprowadzały do uszkodzeń innych związków – tym się nie zajmujmy). Im więcej więc będzie wolnych rodników, tym szybciej będziemy się starzeli. Nieciekawa perspektywa.

Naturalne mechanizmy obronne

Wolne rodniki nie powstają ot tak, z jakiegoś dziwnego kaprysu natury. Są one produktem niektórych reakcji spalania, do których dochodzi w komórkach. Spalanie to proces, w którym uzyskujemy niezbędną do życia energię, a którego substratami są głównie cukry dostarczane z pożywieniem. Można więc przypuszczać, że skoro spalanie zachodzi u niemal wszystkich organizmów, to istnieją jakieś mechanizmy obronne, które przeciwdziałają skutkom produkcji wolnych rodników. Tak też jest.

W największym skrócie, w ludzkich komórkach są pewne substancje chemiczne, których jedynym działaniem jest inaktywacja wolnych rodników, czyli wchodzenie z nimi w reakcję chemiczną. Potem wolny rodnik przestaje istnieć (razem z cząsteczką związku ochraniającego). Rodzi się więc pytanie, dlaczego te mechanizmy zawodzą? Powody są dwa. Pierwszy, uszkodzenia DNA powodują również błędy w syntezie ochronnych związków. Drugi, mocno doświadczamy swoje organizmy, każąc im oddychać zanieczyszczonym powietrzem i jedząc fast-foody. Naturalne mechanizmy obronne przy takim stylu życia nie są wystarczające.

Co można z tym zrobić?

Skoro mechanizm obronny jest tak prosty, można mu łatwo przeciwdziałać, dostarczając do organizmu substancji, które będą reagowały z wolnymi rodnikami, nie robiąc przy tym żadnej szkody innym substancjom. Takie substancje nazywamy przeciwutleniaczami i pojawiają się one w wielu suplementach diety. Skupmy się przede wszystkim na dwóch z nich. Są to:

Kwas askorbinowy, czyli po prostu witamina C występuje takich produktach jak np. owoce porzeczki czy natka pietruszki, a także wiśnie acerola (w bardzo dużych ilościach). Karotenoidy, czyli barwniki od żółtego do czerwonego, występujące m.in. w korzeniu marchwi, algach albo liściach roślin (co widać jesienią) są naturalnymi substancjami ochronnymi. Wolne rodniki w liściach powstają w olbrzymich ilościach, stąd suplementy diety zawierające karotenoidy, w tym beta-karoten, bardzo skutecznie zatrzymują objawy starzenia się i chorób wywołanych przez wolne rodniki.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Puzanowska-Tarasiewicz H., Kuźmicka L., Tarasiewicz M., Antyoksydanty a reaktywne formy tlenu, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2010.
  2. Karbarz M., Źródła powstawania i oddziaływanie środowiskowe wolnych rodników, Zeszyty Naukowe SGSP nr 40.
  3. Zabłocka A., Janusz M., Dwa oblicza wolnych rodników tlenowych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 62/2008.
  4. Kulbacka J., Saczko J., Chwiłkowska A., Stres oksydacyjny w procesach uszkodzenia komórek, Polski Merkuriusz Lekarski, 157/2009.
  5. Kaczmarek H., Sionkowska A., Wolne rodniki w chemii, biologii i medycynie, Toruń 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami