Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Cera dojrzałaCera dojrzała odnosi się do cery, na której widać już pierwsze oznaki starzenia się tkanki skórnej. Pojawiają się zmarszczki, bruzdy i linie mimiczne. Bardzo łatwo ją poznać, ponieważ zwykle jest sucha, przemęczona i brak jej elastyczności. Skóra zaczyna się starzeć około 25. roku życia, przy czym proces ten przyspiesza w okolicach 30. roku życia. O cerze dojrzałej mówimy jednak dopiero po przekroczeniu 45. roku życia (ewentualnie wcześniej, w zależności od stylu życia, np. palenia papierosów czy korzystania z solarium).

Cera dojrzała – charakterystyka

Wyróżnia się 3 podstawowe typy starzenia się tkanki skórnej:

  • wewnętrzpochodne – związane z upływem lat i menopauzą (w przypadku kobiet);
  • zewnątrzpochodne – będące efektem szkodliwego działania czynników zewnętrznych, głównie promieniowania UV;
  • starzenie mimiczne.

Dla cery dojrzałej charakterystyczne jest stopniowe i wzrastające pogłębianie się zmarszczek, ścieńczenie naskórka oraz spadek elastyczności i jędrności skóry. W efekcie tego traci ona swój owal. Nie jest tak pełna blasku i sprężysta, ponieważ spada poziom tkanki tłuszczowej. Miejsce ma postępująca suchość skóry, co dodatkowo pogłębia widoczność zmarszczek i ewentualnych przebarwień.

Suchość dojrzałej skóry wynika głównie ze ścieńczenia filmu hydrolipidowego, niedoboru glikozaminoglikanów (w tym kwas hialuronowy) oraz zmniejszonej syntezy lipidów warstwy rogowej. Jest pozbawiona blasku przez oddzielanie się martwych komórek w obrębie warstwy rogowej i jej stopniowe pogrubianie się, w porównaniu z pozostałymi warstwami skóry. Jednocześnie spada synteza włókien kolagenowych głównie typu III i I, a włókna powstające są twarde, sztywne i nierównomiernie rozmieszczone.

Cera dojrzała – jak o nią dbać?

Cera dojrzała wymaga kompleksowej pielęgnacji. Podstawą w przypadku każdej osoby powinna być zbilansowana dieta, wysokie nawodnienie organizmu oraz suplementacja. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B, cynk, żelazo, jod, krzem, witaminę E, witaminę A oraz antyoksydanty spowalniające starzenie się tkanek. Należy bezwzględnie unikać palenia papierosów i ograniczyć spożycie alkoholu. Do rekomendowanych suplementów diety zalicza się kolagen, kwas hialuronowy oraz kompleks minerałów zawierających przede wszystkim żelazo, wapń, cynk i selen.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Podstawą pielęgnacji cery dojrzałej jest oczyszczanie i regeneracja. Oczyszczania dokonuje się przy użyciu peelingów – w zależności od rodzaju skóry stosuje się więc peeling mechaniczny lub enzymatyczny. Złuszczanie martwego naskórka skutkuje pobudzeniem procesów regeneracyjnych, stymulacją produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawą stopnia nawilżenia skóry. W przypadku cery dojrzałej dobrze sprawdzą się peelingi zawierające w składzie kwas migdałowy, kwas pirogronowy lub mieszanki kwasowe. Dzięki peelingom składniki aktywne kosmetyków odżywczych i regeneracyjnych będą mogły dotrzeć do głębszych warstw skóry.

Kremy, maski i serum (wszelkie kosmetyki, które mają odżywiać, nawilżać i regenerować) powinny posiadać jak najbardziej naturalny skład, jako że skóra dojrzała jest wyjątkowo wrażliwa na sztuczne dodatki. W składzie warto szukać witaminy A, retinolu, kwasu hialuronowego, peptydów, koenzymu Q10, komórek macierzystych czy witaminy C. Posiadacze cery dojrzałej powinni stosować krem na dzień (odżywczy) i krem na noc (regenerujący). Chcąc zniwelować widoczność zmarszczek pod oczami zaleca się dodatkowe stosowanie kremu pod oczy.

Substancje wypełniające

Popularną metodą niwelowania bruzd czy zmarszczek, a także dłużącą do przywracania utraconego owalu twarzy, jest wypełnianie skóry medycznymi substancjami. Najczęściej stosuje się hydroksyapatyt wapnia pobudzający naturalną syntezę kolagenu. Związek wykazuje wysoką biozgodność z ludzkimi tkankami, dlatego zwykle nawet nie ma konieczności wykonywania testów skórnych. Równie często stosuje się wypełnianie kwasem hialuronowym za pomocą iniekcji. Ma on postać elastycznego żelu, przy czym skutecznie sprzyja prawidłowemu nawilżeniu i procesom regeneracyjnym skóry. Nieco rzadziej do wypełniania stosuje się kwas L-polimlekowy.

Pozostałe rady

Chcąc poprawić wygląd i kondycję cery dojrzałej, należy:

  • odpowiednio aplikować kosmetyki – nigdy nie rozsmarowujemy ich po skórze, lecz rozprowadzamy poprzez wklepywanie. Aplikując krem pod oczy kierujemy się od kącika wewnętrznego do zewnętrznego;
  • wychodząc na zewnątrz w słoneczne dni zawsze nakładamy krem z filtrem UV;
  • ograniczyć spożywanie cukrów prostych;
  • unikać stresu, który powoduje szybkie starzenie się skóry (i wielu innych tkanek ludzkiego organizmu);
  • unikać opalania się i korzystania z solarium.

W ostatnim czasie popularność zyskują masaże twarzy (zwłaszcza masaż Kobido) oraz jej kinesiotaping. To metody bezpieczne, które mogą skutecznie uzupełnić codzienną pielęgnację skóry dojrzałej.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Osika G., Wesołowska A., Niechirurgiczne metody opóźniające procesy starzenia się skóry, Farmacja Polska, 2/2020.
  2. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
  3. Sybilski A., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami