Źródła i suplementacja witaminy E

Aktualizacja

Źródła witaminy EDo najlepszych źródeł Witamy E, inaczej zwanej tokoferolem, należą oleje roślinne tłoczone na zimno, jak również orzechy, otręby owsiane, mąka pełnoziarnista, sałata, cebula, czarne porzeczki, jabłka i gruszki.

Ciężko będzie nam uzyskać odpowiedni poziom Witaminy E spożywając tylko pożywienie bogate w tokoferol. W związku z tym niezwykle istotna jest odpowiednia podaż dodatkowych suplementów zawierających ten cenny dla nas pierwiastek.

Witamina E jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, a jej nadmiar magazynowany jest w organizmie. Profilaktyczna dawka Witaminy E zalecana wg. normy RDA dla dorosłych mężczyzn wynosi 30 j.m., natomiast dla kobiet 24 j.m. Osoby po 55 roku życia, nałogowi palacze i alkoholicy powinni zwiększyć wyżej wymienioną normę. Osoby chorujące na anoreksję, mukowiscydozę, noworodki z niską masą urodzeniową i wszyscy cierpiący na zaburzenia wchłaniania tłuszczów mogą potrzebować wyższej, niż ustalona przez RDA dziennej dawki witaminy.

Większość zdrowych osób czerpie korzyści otrzymując odpowiednią dawkę witaminy E wraz z dietą. Jednak liczne badania naukowe wykazały, że dzienne przyjmowanie od 200 do 800 j.m. Witaminy E zapewnia maksymalne efekty zdrowotne oraz zapobiega wielu chorobom podeszłego wieku. Wyróżniamy aż 8 różnych form Witaminy E, a najlepiej wchłanialną przez nasz organizm jest d-alfa-tokoferol.

Nadmiar Witaminy E jest dla nas szkodliwy, a regularne przyjmowanie dawki powyżej  2400 j.m. naraża nas na ryzyko wystąpienia zakrzepów i krwotoków. Osoby, które z powodu chorób serca zażywają antykoagulanty rozrzedzające krew powinny zrezygnować z suplementacji witaminą E. Warto wiedzieć, że zbyt duży poziom witaminy E zmniejsza również wchłanianie się witamin jak takich K i A odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu odpornościowego i ogranicza sprawność seksualną.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *