Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 listopada 2021

Brak snówBrak snów to problem, na który wskazuje spora część społeczeństwa. Warto wiedzieć, że tylko pozornie one nie występują. Sny miewa każdy człowiek, każdej nocy. Inną sprawą jest fakt, czy po przebudzeniu się będziemy je pamiętać. Tajemnica snu badana jest od wielu lat i z pewnością jest to jeden z ciekawszych obszarów ludzkiego umysłu.

Brak snów – czy rzeczywiście występuje?

Jak wspomniano we wstępie, każdy człowiek śni. Naukowo sen określa się jako stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, inaczej cyklicznie pojawiające się i przemijające epizody podczas rytmu dobowego. Sen, jako czynność, można podzielić na fazy:

  • NREM – wolne ruchy gałek ocznych, fale delta aktywności elektrycznej mózgu;
  • REM – szybkie ruchy gałek ocznych, całkowite rozluźnienie mięśni.

To właśnie faza REM odpowiada za sen. W jej trakcie śnimy zarówno przyjemne rzeczy, jak i koszmary nocne. Człowiek zapadający w sen zawsze śni, jednak jeśli nie dojdzie choćby do powierzchownego wybudzenia i utrwalenia snów w pamięci, dojdzie do ich bezpowrotnego utracenia. Innymi słowy, jeśli prześpimy twardo całą noc i nie nastąpi nawet lekkie wybudzenie (o którym również często nie pamiętamy), zapomnimy wszystko o czym śniliśmy. Właśnie dlatego niektórym osobom wydaje się, że nie mają snów. Po prostu o nich zapomnieli.

Dlaczego niektórzy pamiętają sny?

Niektóre osoby bardzo dokładnie pamiętają to, co im się śniło. Nawet jeśli jest to kilka snów. Dzieje się tak, ponieważ najprawdopodobniej momentami śpią nieco płycej, przez co w pamięci utrwalają się przebłyski snów. Należy także zauważyć, że znacznie częściej pamiętamy to, co śniło nam się tuż przed porannym przebudzeniem. Jest to efektem płytszego snu z rana. Częściej pamiętamy również koszmary senne, ponieważ strach nimi powodowany prowadzi do wybudzania się ze snu, a więc i do zapisywania tych stanów w pamięci krótkotrwałej.

Zobacz również: Deprywacja sensoryczna.

Jak zapamiętać sny?

Istnieje wiele metod, które umożliwią sprawniejsze zapamiętywanie snów. Oczywiście nie wszystkie działają u każdego, dlatego metodą prób i błędów należy znaleźć najlepszą dla siebie. Jest to tzw. trening mózgu, który może rzeczywiście przynieść oczekiwane efekty:

  • metoda okna – czyli trening mózgu w ciągu dnia. Niezwykle prosta technika polegająca na 5-minutowym przyglądaniu się określonej scenerii i próbie wyłapania jak najwięcej szczegółów. Każdy znajdzie kilka minut na taki relaks, który wpłynie pozytywnie także na psychikę i oczy;
  • niewymuszone pobudki – kolejna prosta metoda, choć znacznie mniej przyjemna. Wymaga pewnej wprawy, ponieważ polega na świadomym wybudzaniu się ze snu bez użycia budzika. Nie liczy się wybudzenie wskutek czynników zewnętrznych, takich jak hałas. Płynne przechodzenie ze snu w jawę znacznie poprawia pamięć senną;
  • zmiana sposobu spania – zwróć uwagę na to, w jaki sposób zasypiasz i się budzisz. Jeśli kładziesz się wieczorem na lewym boku, a budzisz się na prawym i nie pamiętasz snu, dla odmiany połóż się kolejnej nocy na prawym boku. Być może coś się wydarzy;
  • spisywanie snów – trzymaj obok łóżka notesik i długopis. Bezpośrednio po przebudzeniu się spróbuj przypomnieć sobie choć urywki snów i szybko je zapisz. Nie odkładaj tego na później, ponieważ na ogół sny pamięta się tylko w pierwszych minutach po przebudzeniu.

Jeśli miewasz problemy osobiste, mogą one również wpływać na jakość snów i stan umysłu. Być może dobrym rozwiązaniem będzie kilka wizyt u psychoterapeuty i omówienie swoich problemów. Z pewnością taka konsultacja nie zaszkodzi, a może pomóc – nie tylko w kontekście snów i koszmarów.

Zobacz również: Zioła na sen – jakie wybrać?

Zaburzenia snu

Każdy człowiek przesypia 1/3 swojego życia. Sen jest nieodłączną częścią ludzkiej codzienności, jest czymś oczywistym. Narzucony przez naturę stał się koniecznym warunkiem do życia – ludzie są w stanie przetrwać dłużej bez jedzenia niż bez snu. Jednak wiele osób śpi zbyt krótko, co niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Z większością przypadków zaburzeń snu wiąże się wiele ogólnych skutków. Są to m.in.:

  • osłabienie zdolności do pracy i nauki;
  • konsekwencje psychospołeczne;
  • skrócenie czasu przeznaczonego na odpoczynek i rozrywkę.

Istnieje duża grupa chorych, cierpiących na deprywację snu. To głownie młodzi ludzie, którzy skarżą się na nadmierną senność w ciągu dnia, zmęczenie, trudności z porannym wstawaniem. Ich stan jest związany z przewlekłym niedoborem snu. Zwykle z powodu pracy czy nauki osoby te prawie każdej nocy śpią krócej niż powinny. Deprywacja, czyli pozbawienie człowieka snu, stała się w ubiegłym wieku metodą badań nad snem. Odkryto, że już po pierwszej nieprzespanej nocy w godzinach popołudniowych stwierdza się upośledzenie uwagi, zaburzenia pamięci, obniżenie nastroju, zaznaczającą się agresywność. Każda osoba z zaburzeniami snu (bez względu na to czy jest to nadmierna senność czy wręcz bezsenność) powinna zbadać stan swojego zdrowia.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krajewska O., Skrypnik K., Kręgielska-Narożna M., Suliburska J., Bogdański P., Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2017.
  2. Kapała A., Zaburzenia snu w kontekście przemian cywilizacyjnych, Sztuka Leczenia, 3/2014.
  3. Heitzman J., Zaburzenia snu – przyczyna czy skutek depresji?, Psychiatria Polska, 5/2009.
  4. Lizończyk I., Jośko-Ochojska J., Związek zaburzeń snu z nadwagą i otyłością wśród młodzieży, Hygeia Public Health, 51/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami