Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 kwietnia 2022

Wykwity skórne na pośladkach - przyczyny i leczenieWykwity skórne na pośladkach jak się okazuje to częsty problem, o którym niestety nie mówi się otwarcie. Jednym z powodów, dla którego jest to temat tabu to przede wszystkim skrępowanie, wstyd i niechęć mówienia o tego rodzaju dolegliwościach. Jakie są więc przyczyny powstawania trądziku na pośladkach oraz jak skutecznie sobie z tym radzić?

Wykwity skórne na pośladkach – przyczyny

Wykwity na pośladkach dla wielu z nas są utrapieniem, mocno krępującym jak i uprzykrzającym życie. Problemy skórne w tym miejscu wprawiają w zakłopotanie oraz wstyd przed pokazaniem się w bikini, ćwiczeniami, siłownią, a nawet pokazaniem się lekarzowi. U niektórych osób problem trądziku może przybierać bardzo duży wymiar, który objawia się dużą ilością wykwitów, ich bolesnością oraz świądem, co prowadzi do coraz większego dyskomfortu. Dlatego warto wiedzieć co może wywoływać wykwity skórne na pośladkach i w miarę możliwości eliminować przyczyny.

1. Noszenie niewłaściwej bielizny.

Przyczyna ta dotyczy głównie kobiet, bowiem w ostatnim latach modne stało się noszenie bardzo skąpej bielizny w postaci stringów czy bielizny typowo koronkowej, wykonywanej głównie z materiałów syntetycznych. Mimo że tego rodzaju bielizna dodaje dużo uroku, może kobietom przysporzyć spory problem m.in. w postaci wykwitów skórnych na pośladkach. Przede wszystkim dlatego, że bielizna koronkowa mocno przylega do skóry. Nie ma więc ona możliwości normalnej wentylacji. Poci się, w wyniku czego gromadzą się na skórze bakterie, które stanowią główną przyczynę trądziku. Dodatkowo podczas noszenia takiej bielizny często dochodzi do podrażnień skóry, które mogą nasilać dyskomfort w postaci bólu czy zaczerwienienia skóry.

2. Zła higiena osobista.

Nie oznacza to, że higiena intymna jest przez nas zaniedbywana, jednak to, że dbamy o miejsca intymne w sposób niewłaściwy. Jeśli więc zauważamy, że po zastosowaniu nowego kosmetyku do kąpieli pojawiają się podrażnienia lub wykwity skórne, oznacza to, że preparat ten działa na skórę w sposób drażniący. W takiej sytuacji warto zdecydować się na kosmetyki przeznaczone wyłącznie do pielęgnacji miejsc intymnych, które mają działanie zdecydowanie łagodniejsze. Można zastosować również kosmetyki do pielęgnacji twarzy np. te o działaniu złuszczającym. Działanie to odświeży skórę pośladków, a także będzie zapobiegać powstawaniu nowych wykwitów. Przyczyną reakcji skóry na kosmetyki pielęgnacyjne może być również alergia na dany składnik preparatu. W tym przypadku najlepiej zrezygnować z jego stosowania.

3. Rogowacenie okołomieszkowe.

Główną przyczyną powstawania rogowacenia okołomieszkowego jest nadmierna keratynizacja naskórka, czego efektem jest zatkanie się ujść mieszków włosowych przez martwe komórki naskórka. Często dochodzi wówczas do pojawiania się krost o barwie różowej, czerwonej lub brunatnej (ich kolor zależny jest od fototypu skóry). Ponadto rogowacenie okołomieszkowe charakteryzuje się również suchością oraz szorstkością skóry. Warto zaznaczyć, że występuje ono nie tylko na pośladkach, ale również na skórze ramion czy przedramion.

4. Trądzik skupiony.

Trądzik skupiony stanowi jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów tej choroby. Jak sama  nazwa wskazuje nie występuje on w postaci pojedynczych zmian, a w formie skupionej. Bardzo często zdarza się, że zmianom towarzyszą zaskórniki oraz zmiany ropne, których usunięcie może zakończyć się blizną. Ważną informacją jest fakt, że trądzik skupiony występuje głównie w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych. Zalicza się więc do tego – twarz, dekolt, górna część pleców, a także właśnie pośladki.

Do innych przyczyn pojawiania się wykwitów skórnych na pośladkach zalicza się:

  • antykoncepcja hormonalna
  • zaburzenia hormonalne (okres ciąży lub menopauzy)
  • siedzący tryb życia
  • zła dieta (jedzenie typu fast-food, słodycze, alkohol, papierosy)
  • mocno opięta bielizna lub odzież

Wykwity skórne na pośladkach – leczenie

Leczenie zmian skórnych na pośladkach zależy przede wszystkim od przyczyny ich pojawienia się. Jeśli jest to alergia skóry na dany składnik stosowanego kosmetyku należy jak najszybciej z niego zrezygnować i sięgnąć po preparaty delikatne nie zawierające żadnych alergenów. Podobnie sytuacja wygląda z noszeniem bielizny. Kiedy to ona powoduje zmiany skórne należy zmienić ją na bawełnianą, wygodną i przewiewną. Z kolei jeśli trądzik na pośladkach wywołany jest przez rogowacenie okołomieszkowe lub trądzik skupiony konieczna jest wizyta lekarska, podczas której zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

W leczeniu wykwitów skórnych na pośladkach bardzo istotna jest również nasza rola. Przede wszystkim należy pamiętać o właściwiej pielęgnacji domowej. Na kondycję skóry bardzo dobrze wpłynie regularne stosowanie peelingów, które odświeżą ją, usuną martwe komórki naskórka i zapobiegną pogłębianiu się problemu. Rodzaj peelingu należy dobrać do stanu skóry. Jeśli zmiany nie są duże oraz ich ilość nie jest uciążliwa warto zdecydować się na peeling gruboziarnisty np.

Z kolei jeśli zmiany mają postać ropną, występują stany zapalne i bolące krosty najlepszym rozwiązaniem będzie delikatny peeling enzymatyczny. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie na skórę pośladków witaminy A, witaminy B5, nadtlenku benzoilu oraz kwasy salicylowego. Korzystne jest także zastosowanie w pielęgnacji domowej mydeł lub żeli do higieny intymnej o działaniu antybakteryjnym.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami