Diagnozowanie z języka

Aktualizacja

Diagnozowanie z językaBadanie języka jest jedną z głównych metod diagnostycznych w tradycyjnej medycynie chińskiej, tak jak badanie tętna. Diagnozowanie z języka opiera się na kilku głównych punktach w celu rozpoznania stanu pacjenta.

Diagnozowanie z języka – na co zwrócić uwagę?

  • kolor języka oraz nalotu
  • wygląd języka
  • topografia języka – różne pola na języku odpowiadają różnym narządom

Aby uniknąć zniekształceń oceny podczas badania języka należy pamiętać o istotnych elementach. Niezbędne jest odpowiednie oświetlenie – najlepiej światło słoneczne, dlatego język należy badać w pobliżu okna. W przypadku konieczności użycia światła sztucznego, najlepsza będzie zwykła żarówka lub lampa halogenowa. Pacjent powinien wysunąć język tak daleko, jak jest to możliwe bez używania siły (ponieważ zmienia to jego kolor i kształt). Wysunięcie języka nie powinno trwać dłużej, niż kilka sekund, aby nie wywołać zaczerwienienia oraz nalotu. Przy ocenie koloru języka badający zwraca uwagę szczegółowo na odcień. Może on być np. bladopurpurowy, sinawopurpurowy, sinawoniebieski. Pacjent przed badaniem nie może spożywać kolorowego pożywienia i słodyczy.

Diagnozowanie z języka – wskaźniki do badania

Aby prawidłowo zbadać język, trzeba dokładnie wiedzieć czego należy szukać. Istnieje pięć podstawowych wskaźników do obserwacji:

1. Żywość koloru języka.

Jeśli język ma żywy kolor, to zwykle oznacza to zdrowy organizm. Gdy kolor jest ciemny lub język ma zwiędnięty wygląd, może to świadczyć o problemach. W ocenie żywotności koloru języka szczególne znaczenie ma ocena korzenia języka. Żywy, wibrujący kolor wskazuje na dobre rokowanie, natomiast ciemny, suchy korzeń – złe.

2. Kolor ciała języka.

Kolor ciała dotyczy koloru samego języka, niezależnie od nalotu. Jeśli nie można go dostrzec z powodu grubego, pokrywającego całą powierzchnię nalotu, należy zbadać język od spodu. Kolor prawie zawsze wskazuje na prawdziwy stan organizmu, nie zmienia się chwilowo pod wpływem stanu emocjonalnego czy wysiłku fizycznego. Jeśli kolor ciała języka jest ciemnoczerwony, wskazuje to na stan intensywnego Gorąca (pojęcie z med. chińskiej); język blady oznacza Zimno w organizmie niedobór yang lub Krwi.

3. Kształt ciała języka.

Badając kształt zwracamy uwagę na grubość języka – czy jest cienki czy obrzęknięty, długość oraz czy występują lokalne obrzęki. Oglądamy wszelkie zmiany, jak szczeliny i owrzodzenia, a także konsystencję języka oraz czy jest on giętki czy sztywny. Ocenie podlega również ruchliwość języka – czy występują mimowolne ruchy drżenia, trzęsienia, przekrzywianie lub zwijanie.

4. Nalot na języku.

Nalot należy oglądać od koniuszka do korzenia ze zwróceniem uwagi na cztery cechy:
– kolor nalotu (biały odpowiada Zimnu, żółty – Gorącu);
– grubość nalotu – odzwierciedla nasilenie czynnika chorobotwórczego – im jest on silniejszy, tym nalot jest grubszy;
– rozmieszczenie nalotu – wskazuje na lokalizację czynnika chorobotwórczego;
– ukorzenienie nalotu – nalot mocno związany z powierzchnią języka nie daje się zdrapać, natomiast nalot bez korzenia jest jakby nakropiony na powierzchnię języka i łatwo schodzi. W medycynie chińskiej ukorzenienie nalotu odzwierciedla siłę Qi ciała.

5. Wilgotność języka.

Diagnozowanie z języka dotyczy również wilgotności. Stopień wilgotności języka wskazuje na stan płynów ciała. W warunkach prawidłowych język jest tylko lekko wilgotny. Język suchy wskazuje na niedobór płynów w ciele, język mokry – na ich nagromadzenie.

Cechy normalnego języka (stan prawidłowy)

Prawidłowy wygląd języka charakteryzuje się:

– żywym kolorem, zwłaszcza na korzeniu;
– kolor ciała języka bladoczerwony;
– giętkość (ani za sztywny, ani za wiotki);
– brak pęknięć, obrzęków, owrzodzeń;
– wysunięty nie drży;
– nalot jest cienki i biały, najgrubszy na korzeniu;
– lekko wilgotny.

Zobacz także: Objawy chorej wątroby.

Obraz narządów wewnętrznych na języku

Jedno z podstawowych założeń medycyny chińskiej mówi, że różne części ciała mają odzwierciedlenie w innych częściach ciała. Dotyczy to również języka, którego określone części odzwierciedlają stan zdrowia innych części ciała lub narządów wewnętrznych. Są to m.in.:

  • koniuszek języka – serce
  • środek strona lewa – żołądek
  • środek strona prawa – śledziona
  • pole między środkiem, a koniuszkiem – płuca
  • bok lewy – wątroba
  • bok prawy – pęcherzyk żółciowy
  • korzeń – nerki, jelita, pęcherz moczowy.
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *