Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Biały nalot na języku - jak się pozbyć?Biały nalot na języku jest niestety częstym problemem, który może dotyczyć każdej osoby bez względu na wiek czy płeć. Ponadto może wynikać z różnych przyczyn, zarówno tych poważnych, jak i mniej. Najczęściej jednak wiąże się z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Wówczas taki nalot jesteśmy w stanie szybko zlikwidować.

Jak powstaje biały nalot na języku?

Jak wspomniano, najczęstszą przyczyną powstawania białego nalotu na języku jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zwykle podczas szczotkowania zębów skupiamy się wyłącznie na nich samych, a pomijamy sam język. Nawet bardzo dokładne szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych nie wystarczy, aby utrzymać maksymalną higienę jamy ustnej. Spora część bakterii gromadzi się na powierzchni języka, co ułatwia im jego chropowata struktura. Bakterie te po pewnym czasie tworzą biały nalot, który często nieprzyjemnie pachnie. Do pozostałych możliwych przyczyn obecności białego nalotu zaliczamy:

  • nadużywanie alkoholu;
  • częste picie kawy i herbaty;
  • palenie papierosów;
  • nieodpowiednia dieta, zwykle bogata w cukry proste;
  • przerost migdałka gardłowego;
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe;
  • zakażenia grzybicze;
  • zbyt mała podaż wody.

Znacznie bardziej niepokojącym zjawiskiem jest rozprzestrzenienie się nalotu na podniebienie oraz gardło. Wówczas można podejrzewać np. kandydozę, czyli grzybicę jamy ustnej. Ta zaś może być dolegliwością odrębną, bądź występującą w przebiegu cukrzycy czy niewydolnego układu odpornościowego.

Biały nalot na języku – objawy

Oczywiście podstawowym objawem będzie biała warstwa na powierzchni języka, czyli wspomniany nalot. Jednak niezależnie od przyczyny nalotu, niemal zawsze towarzyszy mu nieświeży oddech. Nieco rzadziej objawami dodatkowymi są: suchość w jamie ustnej, kwaśny lub metaliczny posmak czy tendencja do gromadzenia się nadmiaru płytki nazębnej.

Biały nalot na języku – jak się pozbyć?

Przede wszystkim należy szczotkować zęby z dużą dokładnością, przynajmniej 2 razy dziennie i z objęciem języka. Ważne jest nitkowanie zębów przed ich wyszczotkowaniem, a po nim użycie płynu do płukania jamy ustnej. Tak kompleksowe podejście jest najlepszą gwarancją prawidłowej higieny jamy ustnej i profilaktyki większości chorób. Eliminuje również problem nieświeżego oddechu.

Jeśli mimo prawidłowej higieny jamy ustnej nalot nie znika, najlepiej udać się na wizytę do stomatologa. Być może robimy błędy podczas szczotkowania – dentysta wykona krótki instruktaż na ten temat i odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania. Dodatkowo wykona higienizację zębów, co obejmuje skaling, piaskowanie i fluoryzację. Jeśli problem mimo tego utrzymuje się nadal, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań, w tym moczu i morfologicznych. Celem jest wykluczenie lub potwierdzenie chorób ogólnoustrojowych lub infekcji.

Domowe sposoby na biały nalot na języku

Domowe sposoby na zmniejszanie intensywności i likwidację białego nalotu na języku obejmują:

  • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
  • spożywanie produktów zawierających probiotyki, czyli pozytywne bakterie probiotyczne;
  • przez szczotkowaniem zębów peeling z soli gruboziarnistej;
  • ograniczenie używek, rezygnacja z palenia papierosów.

Dużą popularnością cieszy się ziołolecznictwo. Tradycyjnie do leczenia nalotu na języku stosuje się ząbek czosnku. Już jeden dziennie dodany do ulubionej potrawy może zmniejszyć widoczność tej dolegliwości. Korzystne są również ziołowe napary, zarówno do picia, jak i płukania ust, np. z szałwii czy rumianku.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Schnorrenberger C., Schnorrenberger B., Diagnozowanie z języka, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012.
  2. Zdrojewicz Z., Majewski J., Pająk J., Sycz R., Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, Medycyna Rodzinna, 3/2017.
  3. Kaczmarek U., Przywitowska I., Ziętek M., Sołtan E., Malicka B., Pregiel B., Skuteczność kliniczna nowej ręcznej szczotki do zębów w usuwaniu płytki nazębnej i nalotu języka, Dental and Medical Problems, 4/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami