Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 kwietnia 2022

Irygacja zatokIrygacja zatok to nic innego jak ich płukanie. Czynność posiada wiele zalet i przede wszystkim jest bezpieczna – dlatego niekiedy wykonuje się ją już u dzieci po ukończeniu 4. roku życia oraz kobiet ciężarnych. Pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyszcza je z nadmiaru wydzieliny.

Na czym polega irygacja zatok?

Irygację zatok można bez problemu przeprowadzić w warunkach domowych. W momencie, gdy dojdzie do infekcji górnych dróg oddechowych, błona śluzowa nosa i zatok staje się obrzęknięta, co wiąże się z trwającym stanem zapalnym. Wytwarza więcej wydzieliny, która blokuje przewody nosa i utrudnia oddychanie. Irygacja zatok nie tylko usuwania nadmiar wydzieliny, ale również działa przeciwbakteryjnie, łagodzi stan zapalny i zmniejsza obrzęki błon śluzowych. W zależności od wykorzystanych środków może nawilżać struktury nosa i usuwać zalegające zanieczyszczenia wraz z kurzem.

Irygacja zatok – wykonanie

Aby bezpiecznie wykonać płukanie zatok należy zaopatrzyć się w specjalny irygator, który można kupić w każdej aptece. Często jest on dostępny w dwóch rozmiarach, dopasowanych zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci. Następnie należy przygotować płyn do płukania zatok. Można oczywiście skorzystać z gotowych już ampułek czy saszetek, jak i wykonać je własnoręcznie. Najlepiej jednak przeprowadzić czynność przy użyciu izotonicznego (0,9%) lub hipertonicznego (3%) roztworu chlorku sodu. Gotowe roztwory soli fizjologicznej można kupić w każdej aptece. Cały zabieg można przedstawić w skrócie punktowo:

  • nachyl się nad umywalką, przechyl prawy otwór nosowy lekko w dół, aby tym samym lewy uniósł się ku górze. Co ważne – nie przechylaj głowy do tyłu, musi być ona utrzymana w pozycji bocznej;
  • umieść końcówkę irygatora w lewym otworze nosowym maksymalnie na głębokość 1-2 cm. Powoli wprowadź przygotowany płyn do irygacji, w tym czasie oddychaj przez usta;
  • płyn przepłynie przez przewody nosowe i zatoki, po czym wypłynie prawym przewodem nosowym. Część roztworu może dostać się do ust, więc należy go wypluć;
  • po zakończeniu płukania dokładnie wydmuchaj nos;
  • czynność powtórz dla prawego otworu nosowego.

Po irygacji należy dokładnie zdezynfekować i umyć użyty irygator, a następnie odłożyć do następnego razu. Wykonanie zabiegu u małych dzieci wygląda zupełnie inaczej. Aby uzyskać dokładny instruktaż płukania zatok dzieci najlepiej udać się do pediatry. Tylko wtedy otrzymamy gwarancję bezpieczeństwa.

Wskazania do irygacji zatok

Najczęściej płukanie zatok wykonuje się u alergików, osób z tendencją do nieżytów nosa oraz chcących po prostu go udrożnić. W pierwszym i drugim przypadku jest to metoda wspomagająca podstawowe leczenie. Do wskazań można więc zaliczyć:

  • przygotowanie i etap po zabiegach operacyjnych w obrębie nosa czy zatok;
  • długotrwały kontakt z wysokim stężeniem pyłów i kurzu w powietrzu;
  • alergie;
  • przebyte infekcje, np. grypa;
  • ostre i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

Efekty są naprawdę korzystne, a sam zabieg prosty i bezpieczny w wykonaniu. To właśnie dlatego cieszy się dużą popularnością wśród domowych metod leczenia.

Zobacz również: Domowe sposoby na zapalenie zatok.

Przeciwwskazania do irygacji zatok

Irygacja zatok uznawana jest wprawdzie za czynność bezpieczną, jednak nie zawsze można ją wykonać. Przeciwwskazaniami są:

  • nadwrażliwość na chlorek sodu;
  • przebyte urazy twarzoczaszki;
  • zatkane jamy nosowe;
  • przebyte w ostatnim czasie operacje ucha lub nosa;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • drgawki (ze względu na ryzyko zachłyśnięcia się).

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się do swojego lekarza. Z pewnością odpowie on na nurtujące pytania i udzieli wskazówek co do wykonania samego zabiegu. Warto także pamiętać, że irygacja zatok solą fizjologiczną u niektórych osób może spowodować delikatny dyskomfort, podrażnienie śluzówki nosa, szczypanie i pieczenie. Najczęściej wskazuje to na niewłaściwe wykonanie płukania lub jest zjawiskiem fizjologicznym, mijającym przy kolejnych zabiegach.

Polecane produkty

Biotyna na skórę, włosy i paznokcie
Na problemy z włosami przede wszystkim skutecznie działa biotyna. Aby jednak w pełni wykorzystać jej właściwości, należy dostarczyć ją w najbardziej biologicznie aktywnej formie - D-biotynie. Właśnie taka znajduje się w kapsułkach regenerujących.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wardas P., Markowski J., Piotrowska-Seweryn A., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2014.
  2. Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung A., Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami