Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 czerwca 2022

KrwiakKrwiak (inaczej siniak) to manifestacja wylewu krwi z łożyska naczyń krwionośnych wskutek ich uszkodzenia. Najczęściej dotyczy naczyń obwodowych, choć w medycynie wyróżnia się także krwiaki nadtwardówkowe i krwiaki podtwardówkowe. Leczenie uzależnione jest od rodzaju krwiaka i jego rozległości.

Krwiak nadtwardówkowy – charakterystyka

Krwiak nadtwardówkowy tworzy się w przypadku 1-3% wszystkich urazów czaszkowo-mózgowych i w około 10% ciężkich urazów. Jest konsekwencją nagromadzenia krwi między oponą twardą a sklepieniem czaszki, co powoduje ucisk mózgu. Aż w połowie wszystkich przypadków krwiak nadtwardówkowy lokalizuje się nad boczną, skroniową wypukłością półkuli mózgu, co wiąże się z rozerwaniem naczyń oponowych.

Bezpośrednio po urazie większość poszkodowanych pozostaje nieprzytomna. Jeżeli uraz był ciężki, pacjent nie odzyskuje przytomności. Trwające od kilku minut do kilku godzin przejaśnienie świadomości uważa się za charakterystyczny objaw, choć występuje on nie tylko w przypadku krwiaka nadtwardówkowego. Krwiaki nadtwardówkowe są bardziej niebezpieczne niż krwiaki podtwardówkowe, ponieważ ewoluują znacznie szybciej. Śmiertelność pacjentów waha się do 20%.

Krwiak podtwardówkowy – charakterystyka

Przestrzeń podtwardówkowa znajduje się między oponą twardą a pajęczą. Przenikają przez nią naczynia krwionośne mózgu kierujące się do zatoki strzałkowej górnej. Rozdarcie ich prowadzi do krwotoku, a więc powstania krwiaka podtwardówkowego. Wyróżnia się ostre, podostre i przewlekłe krwiaki podtwardówkowe.

Ostre postacie dotyczą krwiaków do 3 dni od momentu urazu, są efektem poważnego uszkodzenia mózgu. Najczęściej lokalizują się w okolicy czołowo-ciemieniowej oraz ciemieniowej. Pierwsze objawy pojawiają się już w ciągu kilku minut po urazie, w wielu przypadkach pacjent pozostaje w stanie nieprzytomności. Krwiaki podostre pojawiają się między 3. a 21. dniem od momentu urazu. Objawy zależą od ich wielkości i dokładnej lokalizacji. Z kolei krwiaki przewlekłe tworzą się powyżej 21 dni od momentu urazu. Mogą być konsekwencją chorób przewlekłych lub nawet niewielkich stłuczeń głowy. Typową ich lokalizacją jest przestrzeń nad jedną półkulą mózgu lub okolica czołowo-skroniowa.

Krwiak – przyczyny

Krwiak, zwany powszechnie siniakiem, jest lokalnym nagromadzeniem się krwi opuszczającej uszkodzone naczynie krwionośne. Uszkodzenie naczynia krwionośnego może mieć wiele przyczyn, najczęściej jest to stłuczenie, uderzenie czy nawet intensywne ćwiczenia fizyczne. W przypadku wyjątkowo wrażliwych osób, siniaki mogą tworzyć się podczas czynności dnia codziennego, np. noszenia ciężkiej torby obijającej się o udo czy jazdy na rolkach, gdzie górna część rolki ociera o goleń.

Krwiak – objawy

Charakterystycznym objawem każdego krwiaka jest zmiana zabarwienia skóry. Na samym początku posiada on barwę ciemnoczerwoną, po czym staje się ona sina, zielonkawa i ostatecznie żółta. Zmiana koloru krwiaka wiąże się z rozkładem składników krwi, przede wszystkim hemoglobiny. Objawami współtowarzyszącymi krwiakom są ból stłuczonego miejsca, obrzęk i dyskomfort podczas poruszania się, jeśli krwiak lokalizuje się nad stawami lub w zgięciach ciała.

Domowe sposoby na krwiaki

Siniakom można zapobiegać. Jeśli doszło do upadku czy stłuczenia należy jak najszybciej przyłożyć do docelowego miejsca zimny okład. Obkurczy on naczynia krwionośne i zapobiegnie wynaczynieniu krwi. W momencie wystąpienia krwiaka warto sięgnąć po domowe sposoby, takie jak:

  • delikatny masaż w obolałym miejscu lub wokół niego;
  • chłodne lub zimne okłady;
  • specjalne żele lub maści na stłuczenia dostępne w każdej aptece;
  • okłady z liści kapusty;
  • okład z niewielką ilością octu lub kwasu octowego.

Dobrze sprawdzi się suplementacja witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne i wpływa na ich elastyczność, a także kolagenu, który wpływa na wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych. Największe ilości witaminy C znajdziemy w aceroli. Jeśli krwiak jest rozległy lub towarzyszy mu bardzo silny ból, najlepiej udać się do lekarza, aby wykluczył poważniejsze, wewnętrzne uszkodzenia ciała.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karwacka M., Siemiński M., Nyka W., Krwiak nad- i podtwardówkowy, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2007.
  2. Sułek K., Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne, Diagnostyka w POZ, 3/2018.
  3. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami