Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 lipca 2022

Zimne okłady na opuchliznęZimne okłady na opuchliznę to bardzo często stosowana metoda. Wyróżnia się wysokim profilem bezpieczeństwa, dużą skutecznością oraz niemal natychmiastową, odczuwalną ulgą. Można je stosować także u dzieci, kobiet ciężarnych czy seniorów. Krioterapia ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Odnosząc się do ortopedii i fizjoterapii jest nawet składową procedury RICE.

 

Czym jest opuchlizna?

Opuchlizna, zwana również obrzękiem, to objaw związany z reakcjami obronnymi organizmu, wynikający z zadziałaniem czynników patogennych i szkodzących. Odnosi się do gromadzenia w jamach ciała i przestrzeni pozakomórkowej płynów. Limfa nie może sprawnie płynąć i docierać do węzłów chłonnych, znajduje się więc w jednym miejscu, tworząc mniejszą lub większą wypukłość na skórze. Najczęściej obrzęki dotyczą twarzy, stóp, dłoni czy łydek, mogą jednak pojawić się w dowolnym miejscu na ciele w zależności od ich przyczyny. Do głównych przyczyn występowania obrzęków zaliczamy:

Obrzęki często pojawiają się jako konsekwencja siedzącego trybu życia, nadwagi, otyłości i nieodpowiedniej diety, zwłaszcza bogatej w sól. Bywają skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. To także naturalne zjawisko pojawiające się u kobiet w ciąży, szczególnie w III trymestrze. Istnieje wiele domowych i skutecznych metod na zmniejszanie opuchlizny. Wśród nich znajdują się choćby:

  • unoszenie opuchniętej części ciała powyżej poziomu serca;
  • kompresja, czyli kontrolowany ucisk obrzękniętej części ciała;
  • delikatna aktywność fizyczna w stawie najbliżej znajdującym się opuchlizny;
  • stosowanie różnego rodzaju maści;
  • okłady ziołowe, zwłaszcza wyciąg z kasztanowca, pokrzywy, skrzypu czy rumianku;
  • okłady z kapusty.

Najczęściej jednak stosuje się zimne okłady.

Zobacz również: Domowe sposoby na stłuczenia i obrzęki.

Działanie zimnych okładów

Leczenie zimnem jest bardzo starą, sprawdzoną metodą, wykorzystywaną od setek lat celem zwalczania bólu i obrzęków. Niskie temperatury mają niezwykle korzystny wpływ na zdrowie, o ile są stosowane z rozsądkiem. W jaki sposób zimne okłady zmniejszają opuchliznę i obrzęki? Otóż miejscowo obkurczają one tkanki oraz naczynia krwionośne, aby po pewnym czasie uległy one rozszerzeniu. W efekcie krew bogata w przeciwciała, tlen i składniki odżywcze sprawnie dotrze do wszystkich potrzebujących tkanek, poprawi się także krążenie limfy. To zaś przyczyni się do usunięcia nadmiaru chłonki z okolic obrzęku wraz ze zbędnymi produktami przemiany materii. Zimne okłady dodatkowo:

  • mobilizują organizm do większej produkcji przeciwciał i komórek walczących z patogenami czy uszkodzeniami tkankowymi;
  • zmniejszają dolegliwości bólowe związane z obecnością opuchlizny;
  • przyspieszają regenerację tkanek, skutecznie zwiększając naturalną odnowę organizmu.

Jak wykonywać zimne okłady aby były w pełni bezpieczne dla organizmu? Czynność jest bardzo prosta i nie wymaga większego doświadczenia.

Zimne okłady na opuchliznę – jak zrobić?

Aby wykonać zimny okład wystarczy wziąć chłonny ręcznik, złożyć go na kilka części i zanurzyć w zimnej wodzie. Następnie dokładnie go odciskamy i przykładamy do opuchlizny. Jeśli jest ona niewielka (np. po użądleniu owada) w tym celu można użyć małej ściereczki kuchennej. Okład pozostawiamy aż do momentu ogrzania się go, czyli zwykle 10-20 minut w zależności od wielkości.

Alternatywą są okłady z mrożonek. Każdy ma w swoim zamrażalniku mrożone owoce czy warzywa. Wystarczy wyjąć je, owinąć w ręcznik lub ścierkę i przyłożyć do skóry w miejscu obrzęku. Taki okład znacznie dłużej utrzymuje niską temperaturę, dlatego musimy pamiętać, aby trzymać go nie dłużej niż 20 minut. Należy pamiętać, że rozmrożony produkt nie nadaje się do ponownego mrożenia, trzeba będzie go wykorzystać w kuchni. Zimne okłady można powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Osoby, które preferują medyczne rozwiązania, mogą wybrać się do najbliższej apteki celem kupna specjalnych okładów żelowych. Wystarczy włożyć je na kilka godzin do lodówki, a następnie wyjąć i przyłożyć do skóry. Apteczne okłady można przykładać bezpośrednio do ciała. Warto kupić kilka takich okładów, aby nie musieć czekać kilku godzin na ochłodzenie się użytego produktu.

Wygodnym rozwiązaniem są też worki na lód.  W takim worku można umieścić kostki lodu, lód kruszony lub wlać zimną wodę i nie obawiać się, że materiał przesiąknie. Dodatkowo dzięki elastycznej formie idealnie dopasowuje się do ciała zapewniając całkowite przyleganie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fiodorenko-Dumas Ż., Paprocka-Borowicz M., Dumas I., Kołcz-Trzęsicka A., Jakość życia i stan zdrowia u pacjentów z obrzękiem kończyn dolnych, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2012.
  2. Kasprzak W., Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami