Acerola
Acerola

Aktualizacja: 20 kwietnia 2022

Naturalne dopalacze, które dodają energiiNaturalne dopalacze są alternatywą dla syntetycznych środków farmaceutycznych czy szkodliwych substancji pobudzających. Dodatkowo stanowią naturalne źródło dobroczynnych składników mających właściwości zdrowotne. Dodają również energii, przywracają świeżość umysłu i redukują zmęczenie, nie tylko to fizyczne, ale i psychiczne. Co takiego doda nam tyle energii? Po co należy sięgnąć? Oto najlepsze naturalne dopalacze.

W jakiej postaci można znaleźć naturalne dopalacze?

Do produktów nazywanych naturalne dopalacze, które pobudzą nasz umysł, dodadzą energii i zniwelują zmęczenie możemy zaliczyć przedstawione poniżej.

Zobacz również: Czerwone koktajle – naturalne źródło energii.

1. Yerba mate

Yerba mate to suszone liście ostropestu paragwajskiego. W Ameryce Południowej napar z yerba mate spożywa się w dużych ilościach, a do tego jest niemalże czczony. Tą cenną roślinę odkryło plemię Indian. Wierzyli, że redukuje zmęczenie oraz zapewnia dobrą formę organizmu.

Yerba mate nieco różni się w smaku od naszej tradycyjnej herbaty, bowiem posiada intensywny i nieco cierpki smak. Jednak mimo swych mało przyjemnych walorów smakowych posiada szereg cennych dla zdrowia substancji. Zawiera witaminę A, witaminy z grupy B i witaminę C. Ponadto można w niej znaleźć minerały takie jak potas, magnez, wapń i żelazo. Regularne picie naparu z yerba mate poprawia pamięć i koncentrację, obniża cholesterol i wspomaga odchudzanie. Posiada właściwości pobudzające, wzmacnia także układ nerwowy i działa rozluźniająco.

2. Aronia

Do Polski trafiła z krajów Ameryki Północnej. Początkowo wierzono, że aronia wspomaga płodność u kobiet oraz działa mocno odmładzająco. W tym przypadku nie mylono się, ponieważ zawiera wiele antyoksydantów, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Dziś wiadomo również, że dzięki zawartości witaminy C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Ponadto wykazuje pozytywny wpływ na układ trawienny, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Można ją spożywać w postaci świeżych owoców, ale również w formie syropu, soku czy dżemu.

3. Owoc guarana

Owoc ten posiada rekordową ilość kofeiny, bowiem jest w nim jej aż 5%. Dla porównania kawa zawiera jej tylko 2%. Oprócz kofeiny owoc guarana zawiera również taniny, teobrominę i ksantynę. Taka mieszanka związków sprawia, że guarana posiada bardzo wyraźne działanie pobudzające i stymulujące. Ponadto efekt ten utrzymuje się znacznie dłużej niż po filiżance kawy, bo nawet do 6 godzin.

Napar, który można wykonywać z guarany, poprawia pamięć i koncentrację oraz natychmiastowo stawia na nogi. Oprócz tego, że dodaje energii, guarana wykazuje właściwości antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Chętnie spożywana jest przez sportowców, gdyż wspomaga wydolność mięśni i regenerację organizmu po intensywnym wysiłku.
Ze względu na składniki guarany, w której znajduje się duże stężenie kofeiny, nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży lub w okresie laktacji, a także osoby z podwyższonym ciśnieniem i wrażliwe na kofeinę oraz taninę.

Zobacz również: Właściwości guarany.

4. Żeń-szeń

Początkowo jego dobroczynnymi właściwościami mogli cieszyć się jedynie cesarze oraz najważniejsi urzędnicy. Z czasem jednak nieco się zmieniło i do jego użytku dopuszczeni zostali także żołnierze chińscy do opatrywania ran i przywraca sił witalnych. Korzeń żeń-szenia zwiera ginsenozydy, które dostarczają substancje odżywcze do narządów jak i całego organizmu. Układ mięśniowy szybciej regeneruje się po intensywnym wysiłku, stabilizuje się poziom cukru we krwi, mamy więcej siły przez co organizm pracuje wydajniej.

Żeń-szeń poprawia pamięć i redukuje zmęczenie. Jednak warto pamiętać, aby nie nadużywać jego ilości i nie spożywać dłużej niż przez okres 2 miesięcy. Nie powinny z niego korzystać osoby ze skłonnością do hipoglikemii oraz z hemofilią.

5. Zielona herbata

Zielona herbata przede wszystkim kojarzona jest ze zdrowym trybem życia. Nie bez powodu, ponieważ posiada bogaty skład związków wpływających pozytywnie na nasz organizm. Zielona herbata, a dokładnie jej liście, posiadają dwukrotnie więcej kofeiny niż kawa. Oprócz pobudzającej kofeiny znajduje się w niej podnosząca energię tanina, pochodne ksantyny i teofilina. Składniki te sprawiają, że zielona herbata pobudza, ale w sposób bardzo delikatny i długotrwały. Posiada również sporą ilość antyoksydantów, przez co zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Polecana jest osobom przede wszystkim w profilaktyce chorób układu krążenia, nadwagi i próchnicy.

Zobacz również: Naturalne napoje, które dodadzą energii lepiej niż kawa.

6. Karnityna

Karnityna wywodzi się z języka łacińskiego „carnis” i oznacza „mięso”. To właśnie w mięśniach jest jej najwięcej, a organizm jest w stanie sam produkować jej pewną ilość. Natomiast resztę powinniśmy dostarczyć wraz z pożywieniem. Związek ten jest bardzo istotny dla naszego organizmu, ponieważ to karnityna pozwala pozyskać nam energię z tłuszczów, a także warunkuje poziom cholesterolu LDL. Najbardziej trafnym źródłem karnityny jest wołowina, wieprzowina oraz produkty rybne i mleczne.

7. Spirulina

Spirulina to forma naturalnego suplementu, który w swym składzie posiada dużą ilość wysoko przyswajalnego białka, szereg witamin m.in. witaminę A, witaminy z grupy B, żelazo, magnez i potas. Przyjmowanie jej chroni przed wolnymi rodnikami, obniża poziom cholesterolu LDL, a także reguluje poziom cukru we krwi. Spirulina zawiera składniki potrzebne do budowy enzymów litycznych, które oczyszczają mięśnie. Dzięki temu okres regeneracji po intensywnym treningu skraca się do minimum. Stosując ją odżywiamy nie tylko mięśnie, ale i cały organizm. Dzięki temu redukujemy uczucie zmęczenia i poprawiamy samopoczucie.

8. Tauryna

Jest to aminokwas, który organizm sam jest w stanie wyprodukować. W niewielkich ilościach występuje m.in. w mięśniach, mózgu czy wątrobie. Oprócz występowania w organizmie możemy również ten związek dostarczyć wraz z pokarmem. Doskonałym źródłem tauryny są ostrygi, mięso i ryby. Aminokwas ten odpowiedzialny jest za transport kreatyny prosto do mięśni, przez co szybciej się regenerują, a ich praca staje się sprawniejsza. Tauryna oprócz występowania w pokarmie jest również ważnym składnikiem suplementów przeznaczonych dla sportowców.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kulasek G., Jank M., Sawosz E., Biologiczna rola tauryny u ssaków, Życie Weterynaryjne, 11/2004.
  2. Męczekalski B., Karnityny i ich rola w funkcjach hormonalnych, metabolicznych i rozrodczych u kobiet, Ginekologia i Perinatologia Polska, 1/2020.
  3. Dolot M., Śmigielski K., Wesołowska M., Analiza wybranych składników odżywczych w żeńszeniu amerykańskim uprawianym w Polsce, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 70/2006.
  4. Białek M., Rutkowska J., Hellmann E., Aronia czarnoowocowa jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6/2012.
  5. Kubica P., Kulig A., Szopa A., Turcza K., Ekiert H., Nowe surowce roślinne w Farmakopei Europejskiej. Część 6. Paullinia cupana – źródło nowego surowca alkaloidowego, Postępy Fitoterapii, 1/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami