Szałwia lekarska – właściwości i zastosowanie

Szałwia lekarska - właściwości i zastosowanieSzałwia lekarska z łac. salvia officinalis oznacza leczyć, ratować. Jest to cenna roślina, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Jej właściwości wykorzystywane są w medycynie naturalnej, kosmetyce profesjonalnej, a nawet tej domowej. Jakie działanie posiada szałwia lekarska oraz w jakim celu można ją zastosować?

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska to przede wszystkim ogromne źródło kwasów organicznych, garbników, karotenu, witaminy A, B i C oraz minerałów takich jak wapń, magnez, potas, sód czy żelazo. Dzięki tym wszystkim związkom szałwia doskonale wpływa nie tylko na wygląd naszego ciała, ale również leczy je i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Szałwia – właściwości

 • poprawia procesy trawienne
 • pielęgnuje skórę
 • przeciwzapalne
 • przeciwbakteryjne
 • działa łagodząco
 • środek przeciwgrzybiczy
 • zmniejsza laktację
 • redukuje nadpotliwość

Szałwia – zastosowanie

1. Szałwia na poprawę procesów trawiennych.

Ze względu na dużą zawartość garbników szałwia wpływa na poprawę procesów trawiennych organizmu. Dzięki dodaniu jej do potraw tłustych, sycący i wzdymających stają się one lekko strawne i mniej obciążające dla żołądka. Ponadto regularne picie naparów z szałwii po posiłku wzmaga produkcję soków żołądkowych i żółci, usprawniając w ten sposób proces trawienia oraz wchłanianie pokarmów. Istotną cechą szałwii jest fakt, że obniża również poziom cukru we krwi, a stosowana regularnie wzmaga apetyt.

2. Szałwia na przeziębienia i zakażenia.

Szałwia w swym składzie posiada taniny oraz dużą ilość olejków eterycznych co jest bardzo skuteczne w przypadku różnego rodzaju zakażeń. Wykazują one właściwości przeciwgrzybicze, a także przeciwbakteryjne. Z tego też względu bardzo często szałwię stosuje się jako płukankę do ust w przypadku aft, bólu gardła czy pleśniawek. Takie płukanki wykazują właściwości wykrztuśne przez co ułatwiają oczyszczanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny.

3. Szałwia na nadpotliwość.

Z racji dużej ilości garbników oraz właściwości przeciwbakteryjnych szałwia świetnie sprawdza się przy nadmiernej potliwości zarówno tej gorączkowej jak i wynikającej z zaburzeń hormonalnych (nadczynność tarczycy). W tym przypadku najlepiej zastosować ją jako napar lub przy nadmiernej potliwości dłoni i stóp, warto wykonać kąpiel na te okolice z dodatkiem szałwii. Efekty takiego leczenia są szybko widoczne.

4. Szałwia do pielęgnacji skóry.

Olejki eteryczne oraz flawonoidy zawarte w szałwii to związki, które pomocne są podczas leczenia chorób takich jak trądzik pospolity, łuszczyca czy grzybica skóry. Związki mineralne, a także witaminy i fitohormony, które również znajdują się w szałwii wpływają na skórę odżywczo oraz redukują stres oksydacyjny. Ponadto opóźniają procesy starzenia się skóry. Z tego też względu szałwia występuje w wielu preparatach kosmetycznych dla skór problematycznych i dojrzałych.

5.Szałwia na zmniejszenie laktacji.

W chwili gdy następuje koniec okresu karmienia, wiele kobiet posiada problem powstrzymania wypływu pokarmu z piersi. Wtedy warto zastosować szałwię i pić ją w formie naparu. Taka terapia jest efektywna w przypadku, gdy u kobiet występuje nadmiar pokarmu w piersiach, który grozi następstwem procesu zapalenia w ich obrębie.

6. Szałwia na miesiączkę i menopauzę.

Zawarte w szałwii fitoestrogeny, olejki eteryczne i garbniki o działaniu rozkurczowym oraz przeciwzapalnym sprawiają, że znalazła ona zastosowanie również w “sprawach kobiecych”. Szałwia reguluje obfite miesiączki, a także łagodzi jej dolegliwości bólowe. Natomiast w okresie menopauzy łagodzi uderzenia gorąca, a także zmniejsza występowanie nocnego pocenia się. Ponadto reguluje wahania nastrojów oraz pomaga w bezsenności.

Ciekawostki:

 • szałwia była stosowana przez Greków i Rzymian jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, a także przy utracie pamięci
 • w średniowieczu uważano szałwię za afrodyzjak
 • arabscy uczeni twierdzili, że spożywanie szałwii przedłuża życie
 • liście szałwii zrywane tuż przed okresem kwitnienia są używane do dziś jako przyprawa
 • szałwia ma lekko gorzkawy smak, dlatego należy używać jej oszczędnie
Olej z Czarnego Kminku w kapsułkach
Czarny kminek (czarnuszka siewna, łac. Nigella sativa) - jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *