Szałwia lekarska – właściwości i zastosowanie

Szałwia lekarska - właściwości i zastosowanieSzałwia lekarska z łac. salvia officinalis oznacza leczyć, ratować. Jest to cenna roślina, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Jej właściwości wykorzystywane są w medycynie naturalnej, kosmetyce profesjonalnej, a nawet tej domowej. Jakie działanie posiada szałwia lekarska oraz w jakim celu można ją zastosować?

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska to przede wszystkim ogromne źródło kwasów organicznych, garbników, karotenu, witaminy A, B i C oraz minerałów takich jak wapń, magnez, potas, sód czy żelazo. Dzięki tym wszystkim związkom szałwia doskonale wpływa nie tylko na wygląd naszego ciała, ale również leczy je i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Szałwia – właściwości

 • poprawia procesy trawienne
 • pielęgnuje skórę
 • przeciwzapalne
 • przeciwbakteryjne
 • działa łagodząco
 • środek przeciwgrzybiczy
 • zmniejsza laktację
 • redukuje nadpotliwość

Szałwia – zastosowanie

1. Szałwia na poprawę procesów trawiennych.

Ze względu na dużą zawartość garbników szałwia wpływa na poprawę procesów trawiennych organizmu. Dzięki dodaniu jej do potraw tłustych, sycący i wzdymających stają się one lekko strawne i mniej obciążające dla żołądka. Ponadto regularne picie naparów z szałwii po posiłku wzmaga produkcję soków żołądkowych i żółci, usprawniając w ten sposób proces trawienia oraz wchłanianie pokarmów. Istotną cechą szałwii jest fakt, że obniża również poziom cukru we krwi, a stosowana regularnie wzmaga apetyt.

2. Szałwia na przeziębienia i zakażenia.

Szałwia w swym składzie posiada taniny oraz dużą ilość olejków eterycznych co jest bardzo skuteczne w przypadku różnego rodzaju zakażeń. Wykazują one właściwości przeciwgrzybicze, a także przeciwbakteryjne. Z tego też względu bardzo często szałwię stosuje się jako płukankę do ust w przypadku aft, bólu gardła czy pleśniawek. Takie płukanki wykazują właściwości wykrztuśne przez co ułatwiają oczyszczanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny.

3. Szałwia na nadpotliwość.

Z racji dużej ilości garbników oraz właściwości przeciwbakteryjnych szałwia świetnie sprawdza się przy nadmiernej potliwości zarówno tej gorączkowej jak i wynikającej z zaburzeń hormonalnych (nadczynność tarczycy). W tym przypadku najlepiej zastosować ją jako napar lub przy nadmiernej potliwości dłoni i stóp, warto wykonać kąpiel na te okolice z dodatkiem szałwii. Efekty takiego leczenia są szybko widoczne.

4. Szałwia do pielęgnacji skóry.

Olejki eteryczne oraz flawonoidy zawarte w szałwii to związki, które pomocne są podczas leczenia chorób takich jak trądzik pospolity, łuszczyca czy grzybica skóry. Związki mineralne, a także witaminy i fitohormony, które również znajdują się w szałwii wpływają na skórę odżywczo oraz redukują stres oksydacyjny. Ponadto opóźniają procesy starzenia się skóry. Z tego też względu szałwia występuje w wielu preparatach kosmetycznych dla skór problematycznych i dojrzałych.

5.Szałwia na zmniejszenie laktacji.

W chwili gdy następuje koniec okresu karmienia, wiele kobiet posiada problem powstrzymania wypływu pokarmu z piersi. Wtedy warto zastosować szałwię i pić ją w formie naparu. Taka terapia jest efektywna w przypadku, gdy u kobiet występuje nadmiar pokarmu w piersiach, który grozi następstwem procesu zapalenia w ich obrębie.

6. Szałwia na miesiączkę i menopauzę.

Zawarte w szałwii fitoestrogeny, olejki eteryczne i garbniki o działaniu rozkurczowym oraz przeciwzapalnym sprawiają, że znalazła ona zastosowanie również w “sprawach kobiecych”. Szałwia reguluje obfite miesiączki, a także łagodzi jej dolegliwości bólowe. Natomiast w okresie menopauzy łagodzi uderzenia gorąca, a także zmniejsza występowanie nocnego pocenia się. Ponadto reguluje wahania nastrojów oraz pomaga w bezsenności.

Ciekawostki:

 • szałwia była stosowana przez Greków i Rzymian jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, a także przy utracie pamięci
 • w średniowieczu uważano szałwię za afrodyzjak
 • arabscy uczeni twierdzili, że spożywanie szałwii przedłuża życie
 • liście szałwii zrywane tuż przed okresem kwitnienia są używane do dziś jako przyprawa
 • szałwia ma lekko gorzkawy smak, dlatego należy używać jej oszczędnie
Olej z czarnuszki w kapsułkach
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *