Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Resweratrol - działanie, właściwości, źródłaResweratrol jest związkiem występującym głównie w winogronach i właśnie dlatego jest najbardziej znany ze swojej obecności w czerwonym winie. Należy do związków słabo rozpuszczalnych w wodzie, jednakże istnieją przesłanki wskazujące na fakt, że może być wchłaniany bez obecności kwasów tłuszczowych. Ciekawostką jest, że pokarm nie wpływa na jego ogólne wchłanianie.

Jak działa resweratrol

Zadaniem substancji jest przede wszystkim ochrona winogron przed infekcjami, ponieważ jest syntezowana w odpowiedzi na zakażenia. Związek wykazuje jednak korzystne działanie również w stosunku do ludzkiego organizmu.

Charakteryzuje się między innymi właściwościami przeciwutleniającymi, ponieważ w połączeniu z suplementacją melatoniny wzmaga indukcję enzymów przeciwutleniających, co jest związane z neuroprotekcją.

Wykazano, że suplementacja większych dawek tej substancji może mieć wpływ na zwiększanie wytwarzanej siły nawet do 1,8 razy, a także zwiększanie tolerancji wysiłku o około 20%. W celu dokładnego potwierdzenia teorii wymagane są jednak dalsze badania. Dalszych badań wymaga także stwierdzenie, że resweratrol może obniżać stężenie glukozy u osób z cukrzycą. Przeprowadzone dotychczas badania potwierdzają teorię, jednak nie można jej uznać za pewną ze względu na małą grupę badawczą.

Pozostałe działania:

 • możliwość przenikania przez barierę krew-mózg i włączanie się do tkanki mózgowej
 • zwiększanie mózgowego przepływu krwi
 • zwiększanie zawartości glutationu w komórkach glejowych
 • zmniejszanie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera
 • zmniejszanie poziomu cholesterolu LDL i zwiększanie HDL
 • korzystny wpływ w zachowaniu reaktywności śródbłonka na środki indukujące rozluźnienie naczyń
 • wpływ na zachowanie prawidłowej masy ciała
 • bezpośredni wpływ na różnicowanie komórek, a także przekierowywanie narodzin komórek macierzystych z komórek tłuszczowych do kostnych (resweratrol wykazuje synergizm z witaminą D)
 • działanie antynowotworowe, szczególnie w przypadku nowotworów skóry
 • zapobieganie niedokrwieniu mięśnia sercowego, ponieważ hamuje peroksydację lipidów
 • działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Resweratrol znany jest jako substancja przedłużająca życie.

Źródła resweratrolu

Nie tylko winogrona i produkty z jego udziałem posiadają resweratrol. Do pozostałych (choć nieco mniej bogatszych) źródeł substancji zalicza się: maliny, śliwki, pomidory winogronowe, jagody acai, a także orzechy arachidowe. Do bogatych źródeł można zaliczyć korzeń rdestowca ostrokończystego, uprawianego głównie w Chinach oraz Japonii.

Resweratrol niekiedy jest składnikiem suplementów diety.

Bezpieczeństwo

W celu potwierdzenia bezpieczeństwa substancji przeprowadzono liczne badania zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach. Wykazano, że dawki do 5 gram nie powodują skutków ubocznych, poza zaburzeniami jelitowymi. Jednakże zaburzenia jelitowe i nudności mogą być związane z niską biodostępnością resweratrolu. To właśnie niska biodostępność oraz szybki rozkład do mniej aktywnych metabolitów ograniczają wykorzystanie substancji w medycynie praktycznej.

Resweratrol może mieć toksyczne działanie, jednak musiałby być przyjmowany w bardzo dużych dawkach, znacznie przekraczających stężenie dozwolone w suplementach.

Bibliografia:

 1. Badania naukowe nad resweratrolem, examine.com.
 2. Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska T. (i inni), Prozdrowotne właściwości resweratrolu, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość., 5/2011.
 3. Mikuła-Pietrasik J., Kuczmarska A., Książek K., Biologiczna wielofunkcyjność resweratrolu i jego pochodnych, Postępy Biochemii, maj 2015.
 4. Przysławski J., Dzięcioł M., Resweratrol – aktualny stan wiedzy, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2012.
 5. Pieszka M., Szczurek P., Ropka-Molik K. (i inni), Rola resweratrolu w regulacji metabolizmu komórkowego, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 70/2016.
 6. Zagórska-Dziok M., Furman-Toczek D., Kruszewski M. (i inni), Resweratrol jako związek chemoprewencyjny w terapii nowotworów, Problemy Higieny i Epidemiologii, 97/2016.
Polecane produkty

Palma sabałowa + likopen
Produkt Palma sabałowa + likopen zawiera specjalną kombinację naturalnych składników. Wpływają one bardzo korzystnie na funkcjonowanie pęcherza dojrzałego mężczyzny, szczególnie po 60 roku życia.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami