Kolagen do picia
Kolagen do picia

Sól Epsom - działanie i zastosowanieSól Epsom, inaczej sól gorzka, to produkt, który nie jest jeszcze tak powszechny, jak tradycyjna sól lub sól himalajska. Szkoda, bo podobnie jak inne rodzaje, również sól gorzka wykazuje szereg korzystnych właściwości dla naszego organizmu. Jak się okazuje, cechuje się działaniem regenerującym, oczyszczającym i przeciwzapalnym.

Sól Epsom – charakterystyka

Sól Epsom to nieorganiczny związek chemiczny, który stanowi połączenie soli kwasu siarkowego i magnezu. Jej nazwa „Epsom” wywodzi się z angielskiego miasta Epsom, w którym ją odkryto. Należy zaznaczyć, że nastąpiło to już w XVII wieku. Sól gorzka wykazuje zarówno właściwości zdrowotne, jak i pielęgnacyjne, dzięki czemu chętnie wykorzystuje się ją w medycynie i kosmetologii.

Sól Epsom swym wyglądem mocno zbliżona jest do zwykłej soli spożywczej. Jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i nadaje jej lekko słonawy i gorzkawy smak. W jej skład wchodzi magnez, miedź oraz siarka.

Właściwości soli Epsom

Z chemicznego punktu widzenia sól gorzka to nic innego jak siarczan magnezu (MgSO4). W związku z tym stanowi ona bogate źródło pierwiastków, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magnez pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy oraz pracę systemu sercowo-naczyniowego. Siarka natomiast oczyszcza organizm oraz działa przeciwdrobnoustrojowo. Zaletą soli Epsom jest również jej działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Sól gorzka pozytywnie działa na skórę, zwłaszcza cerę tłustą, łojotokową i ze zmianami o podłożu trądzikowym.

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, sól gorzka niweluje bóle reumatyczne oraz te dotyczące stawów. Z kolei kąpiel z jej dodatkiem relaksuje, odpręża oraz łagodzi objawy stresu.

Zastosowanie soli Epsom

Sól Epsom wykorzystuje się zarówno w środowisku medycznym, kosmetycznym oraz domowym. Nic w tym dziwnego. Produkt ten oczyszcza organizm z toksyn dzięki obecności siarki, która wykazuje zdolność wiązania różnego rodzaju toksyn. Sól gorzka przydatna jest również w przemyśle kosmetyczny. Służy do produkcji tzw. soli do kąpieli, preparatów do pielęgnacji cery tłustej, problematycznej oraz kosmetyków do oczyszczania twarzy.

Jak stosować sól Epsom?

Sól Epsom stosuję się najczęściej w celu przygotowania odprężającej kąpieli lub ciepłych okładów. Takie zabiegi najlepiej sprawdzają się tuż przed snem, ponieważ uspokajają, wyciszają układ nerwowy oraz sprawiają, że odpoczynek staje się bardziej efektywny. Ponadto kąpiel z zastosowaniem soli gorzkiej zregeneruje również zmęczone mięśnie. Korzystnie wpływa na redukcję siniaków, obrzęków, a także stanów zapalnych. Wykonywanie regularnych kąpieli sprawia, że zrogowaciały naskórek staje się bardziej miękki, dzięki czemu w łatwy sposób można pozbyć się modzeli czy nadmiernie stwardniałej skóry na podeszwie stóp.

W kosmetyce sól Epsom występuje pod postacią preparatów (kremy, balsamy, żele, szampony) do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i łojotokowej.

Uwaga!

Pamiętaj, że:

  • większość produktów z dodatkiem soli wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Mimo to spożywanie ich bez większej równowagi może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu;
  • sól Epsom przyjmowana doustnie wykazuje działanie przeczyszczające, dlatego należy podchodzić do tego z dużą rozwagą;
  • nadmierne spożycie soli gorzkiej może spowodować biegunkę, wymioty, a także rozregulować pracę jelit i żołądka;
  • spożywanie soli Epsom nie jest wskazane kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chalker-Scott L., Epsom salts, Master Gardener, 2007.
  2. Chalker-Scott L., Epsom salt use in home, gardens and landscapes, Peer-reviewed Extension publications, 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami