Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 grudnia 2022

WymiotyWymioty (przeważnie pojawiające się wspólnie z nudnościami) to jeden z najczęściej występujących objawów ze strony układu pokarmowego. Przyczyn wymiotów może być wiele – od zatruć pokarmowych, poprzez poważne choroby nowotworowe i zapalne, aż do zwykłego stresu czy przejedzenia się. Dlatego diagnostyka różnicowa jest skomplikowana i powinna uwzględniać wszystkie aspekty życia pacjenta.

Wymioty – przyczyny

W patomechanizmie wymiotów kluczową rolę odgrywa teoria receptorowa, zgodnie z której założeniami neurotransmitery aktywują receptory w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Do substancji przyczyniających się do wywołania wymiotów zaliczamy przede wszystkim: serotoninę, dopaminę, norepinefrynę, apomorfinę, histaminę, neurotensynę, angio- tensynę II, gastrynę, wazopresynę. Możliwymi przyczynami wymiotów są:

I wiele innych. Wymioty są objawem występującym przy chorobach dowolnego układu ludzkiego ciała, właśnie dlatego ich diagnostyka bywa trudna. Co ciekawe, u niektórych osób wymioty mogą zostać sprowokowane nawet niektórymi, nieprzyjemnymi zapachami. Na drodze rozpoznania przyczyny wymiotów należy stwierdzić czy mają one charakter ostry (1-2 dni) czy przewlekły (dłużej niż 7 dni). Dzięki temu można stwierdzić czy wymioty mogą wiązać się z chorobami przewlekłymi.

Co to są wymioty?

Wymioty, zgodnie z definicją, są gwałtownym i niekontrolowanym wyrzutem treści pokarmowej z żołądka wskutek zadziałania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Jest to możliwe dzięki skurczom przepony i mięśni brzucha. Wymioty poprzedzone są nudnościami, czyli subiektywnym uczuciem określanym jako dyskomfort w jamie brzusznej, prowadzący do nieodpartej potrzeby zwymiotowania. Po wymiotach może pojawić się chwilowa ulga.

Co na wymioty?

Dąży się do leczenia przyczynowego wymiotów, jednak w wielu przypadkach nie jest to możliwe – np. u kobiet ciężarnych, które muszą po prostu przetrwać pierwsze miesiące ciąży sięgając wyłącznie po naturalne metody łagodzące objaw. W takich sytuacjach (oraz wspomagająco w pozostałych) warto wypróbować:

  • picie herbaty z dodatkiem imbiru bądź naparu imbirowego;
  • akupresury – zgodnie z jej założeniami, punktem odpowiedzialnym za odruch wymiotny jest punkt na wewnętrznej stronie przedramienia, nieco wyżej od nadgarstka;
  • łyk gazowanej wody mineralnej;
  • głębokiego oddychania torem przeponowym.

Dodatkowo należy unikać:

  • gwałtownej zmiany pozycji ciała;
  • palenia papierosów;
  • picia alkoholu;
  • spożywania ostrych, mocno doprawionych potraw.

Niektóre osoby wskazują na skuteczność spożycia garści słonych paluszków i popicia ich napojem gazowanym typu cola. Bezwzględnie należy pamiętać, aby podczas wymiotów nawadniać organizm. Najlepiej sprawdzi się czysta woda z dodatkiem mięty pieprzowej, soku z cytryny, miodu i kilku ziaren soli kłodawskiej, dzięki czemu nie tylko nas nawodni, ale i uzupełni elektrolity.

Zobacz również: Jak pozbyć się nudności?

Wymioty – leczenie

Podstawowym sposobem leczenia wymiotów w wielu przypadkach (np. w przebiegu leczenia onkologicznego) pozostaje farmakoterapia. Wybór leku przeciwwymiotnego powinien opierać się na określeniu prawdopodobnej przyczyny nudności i wymiotów, a także znajomości jego powinowactwa do receptorów — im większe powinowactwo danego leku do receptora, tym większa szansa powstrzymania wymiotów.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Kalinka-Warzocha E., Warzocha K., Zasady profilaktyki nudności i wymiotów indukowanych chemioterapią i radioterapią u chorych leczonych z powodu nowotworów układów krwiotwórczego i chłonnego, Hematologia, 4/2014.
  3. Mokrowiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 4/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami