Kolagen do picia
Kolagen do picia

Sposoby na stres - jak z nim walczyć?W dzisiejszy czasach bardzo dużej liczbie ludzi na co dzień towarzyszy stres. Odczuwany jest on zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Codzienność wymaga on nas bezustannego pośpiechu co powoduje, że nie mamy czasu spokojnie zjeść, wyspać się czy odpocząć. Jak więc radzić sobie z nieustanną nerwówką? Przedstawiamy sposoby na walkę z towarzyszącym stresem.

Czym jest stres?

Stres to reakcja organizmu na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego. Należy zaznaczyć, że stres jest indywidualną reakcją organizmu, w związku z tym w dużej mierze zależy od nas samych.

Czy stres może być pozytywny?

Tak, oczywiście stres może działać pozytywnie, a więc wywoływać reakcje motywacyjne w organizmie. Stanowi więc element efektywnego działania.

Co powoduje stres?

Przyczyn powstawania stresu jest wiele. Zwykle dotyczą one tematów zawodowych, ale również i strefy prywatnej. Do częstych powodów powstawania stresu należy utrata bliskiej osoby, awans, utrata pracy, problemy finansowe czy zawarcie związku małżeńskiego. Bardzo łatwo można zauważyć, że stres pojawia się wówczas, kiedy mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym oraz niespodziewanym, wtedy gdy brakuje nam w danej kwestii doświadczenia oraz schematu postępowania w danej sytuacji.

Czym objawia się stres?

Każdy z nas jest inny dlatego też indywidualnie reagujemy na sytuacje stresowe. Jednak do najbardziej typowych objawów towarzyszącego stresu zalicza się:

  • zwiększone pocenie się
  • suchość w ustach
  • rozdrażnienie
  • nerwowość
  • przyspieszenie tętna
  • kołatanie serca
  • zwiększona pobudliwość ruchowa
  • zaburzony proces koncentracji

Sposoby na stres

Walka ze stresem okazuje się wcale nie taka trudna jak mogłoby się wydawać. Należy jedynie zastosować odpowiednie metody radzenia sobie w ciężkich sytuacjach.

Zobacz również: Zioła na stres

Głębokie oddychanie

To jedna z najbardziej znanych i najprostszych metod radzenia sobie ze stresem. W trakcie wykonywania oddechów należy pamiętać aby były one spokojne i wykonywane w regularnych odstępach czasu. Jak się okazuje ten naturalny sposób przywraca tzw. równowagę wewnętrzną organizmu, a także zmniejsza poczucie niepokoju.

Wizualizacja

Mowa tu przede wszystkim o wyobrażaniu sobie pozytywnych rzeczy oraz emocji. Zaraz po przebudzeniu warto zadać sobie pytanie „Co dziś dobrego mnie spotka?” Takie zachowanie powtarzane w sposób regularny może zmienić dotychczasowe negatywne myślenie i przezwyciężyć stresujące chwile.

Dobry i regularny sen

Odpowiednia ilość, jakość oraz regularność snu jest niezmiernie ważna aby organizm mógł odpocząć i zregenerować się, jednocześnie zwiększając swoje możliwości radzenia sobie ze stresem.

Wysiłek fizyczny

W walce ze stresem pomoże również aktywność fizyczna, dopasowana do własnych możliwości. Wszelkiego rodzaju ruch poprawia samopoczucie oraz przyspiesza regenerację psychiczną organizmu. Stanowi również idealny sposób na rozładowanie negatywnych emocji.

Właściwa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na stan naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Odpoczynek

Każdego dnia warto znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, znajdując czas na odpoczynek. Może być to czas spędzany w gronie rodziny lub przyjaciół, czytanie książki itp.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami