Kolagen do picia
Kolagen do picia

Uzależnienie od Internetu zostało zbadane po raz pierwszy w 1996 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Współcześnie stanowi poważny problem na całym świecie, wpływając negatywnie na zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne użytkowników Internetu. Dotyczy osób w każdym wieku, przeważnie jednak młodych, które zaczynają mylić życie realne z fikcyjnym, kreowanym przez media.

Uzależnienie od Internetu – charakterystyka

Uzależnienia definiowane są jako nałogowy przymus do angażowania się w określone aktywności albo używanie substancji, niezależnie od negatywnych konsekwencji w zakresie fizycznego, społecznego, duchowego, mentalnego i finansowego dobrobytu danej osoby. Zamiast pokonywać trudności życiowe i codzienny stres, konfrontować się z traumą z przeszłości lub dnia obecnego, osoba uzależniona reaguje w sposób nieprzystosowawczy – stosuje mechanizm doraźnego, złudnego radzenia sobie. Cechami charakterystycznymi uzależnienia od Internetu są:

  • brak zainteresowań niezwiązanych z Internetem;
  • stałe sprawdzanie powiadomień i nowości na mediach społecznościowych;
  • brak osobistych kontaktów ze znajomymi na rzecz kontaktowania się przez komunikatory internetowe;
  • stopniowe obniżanie się satysfakcji osiąganej podczas korzystania z Internetu przez tę samą ilość czasu;
  • niska aktywność społeczna w normalnym życiu;
  • utrwalanie postawy egocentrycznej;
  • zaburzenia w zakresie własnej tożsamości, utrata pewności siebie, niedostrzeganie własnych wartości poprzez porównywanie się do internetowych kanonów i celebrytów;
  • zwężenie zainteresowań i spadek możliwości intelektualnych;
  • rozregulowanie cyklu okołodobowego snu i czuwania;
  • zaniedbywanie obowiązków domowych, życia rodzinnego i nauki na rzecz surfowania po Internecie;
  • silne poczucie stałej potrzeby połączenia z Internetem, nawet jeśli w rzeczywistości nie jest to konieczne, np. do pracy;
  • doznawanie negatywnych emocji w momencie braku dostępu do Internetu, w tym odczuwanie silnej nudy.

Uzależnienie od Internetu może łączyć się z innymi uzależnieniami i nałogami, np. z zakupoholizmem. Wówczas osoba uzależniona większość czasu spędza w sklepach internetowych, wydając pieniądze. Problem jest dotkliwy zwłaszcza wtedy, gdy wydaje ona pieniądze przeznaczone na zupełnie inne cele, np. na rachunki czy na jedzenie. Uważa się, że do najbardziej uzależniających czynności on-line zalicza się różne formy komunikacji synchronicznej, czyli rozmowy w czasie rzeczywistym, włącznie z czatem, mediami społecznościowymi czy komunikatorami internetowymi.

Przyczyny uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od Internetu jest dziś takim samym problemem społecznym jak alkoholizm czy zażywanie narkotyków. Jest już dostrzegane, ale jeszcze niezbyt dobrze znane, słabo zbadane. W dzisiejszych czasach większość osób nie wyobraża sobie codzienności, która nie jest wspierana poprzez wachlarz możliwości, jakie daje Internet. Ludzie szybko wdrożyli go w swoje życie, używając do pracy, nauki, zdobywania i przekazywania informacji, rozrywki oraz komunikowania się między sobą. Internet stał się rzeczą powszechną w szkołach, w pracy i domach. Z każdym rokiem obserwujemy lawinowy wzrost liczby internautów w każdym wieku na całym świecie. Głównym czynnikiem ryzyka uzależnienia jest więc powszechna dostępność do sieci.

Przyczyny spędzania tak dużej ilości czasu w Internecie mogą być różne. Wśród nich wymienia się nudę, chęć dopasowania się do społeczeństwa w podobnym wieku, chęć poznania nowych osób, satysfakcja związana z ukazywaniem swojego życia i siebie samego w mediach w lepszym świetle, niż ma to miejsce w rzeczywistości. W niektórych przypadkach ludzie uciekają od codziennych problemów, chowając się w wirtualnym świecie. Staje się on dla nich miejscem odpoczynku od życia. Problem wciąż jest poznawany.

Zobacz również: Uzależnienie od telefonu.

Uzależnienie od Internetu – leczenie

Kiedy dość często przesiadujemy kilka godzin w Internecie i nie widzimy w tym nic złego, powinniśmy przyjrzeć się temu jeszcze raz. Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne, wspomniane wcześniej objawy. Początkowo warto samodzielnie ograniczać korzystanie z Internetu, np. inaktywując konta na mediach społecznościowych, włączając Internet w smartfonie dopiero godzinę po przebudzeniu się i wyłączając go przynajmniej godzinę przed wieczornym pójściem spać, a także stawiając przed sobą różnego rodzaju wyzwania, np. unikanie korzystania z Internetu przez weekend. Przy braku rezultatów najlepiej udać się do psychoterapeuty, który w profesjonalny sposób pokieruje działaniami leczniczymi.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Panasiuk K., Panasiuk B., Uzależnienie od komputera i internetu – wybrane problemy, Colloquium Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych, 1/2017.
  2. Molga A., Uzależnienie od Internetu, Dydaktyka Informatyki, 9/2014.
  3. Jakubik A., Zespół uzależnienia od Internetu, Studia Psychologica, 3/2002.
  4. Barłóg M., Uzależnienie od Internetu i jego osobowościowe determinanty, Hygeia Public Health, 50/2015.
  5. Wołpiuk-Ochocińska A., Uzależnienie od Internetu – przybliżenie zjawiska, Studia z Psychologii, 13/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami