Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Działanie kwasu hialuronowego na nasze zdrowieDziałanie kwasu hialuronowego na nasze zdrowie jest wielowymiarowe. Nie tylko utrzymuje skórę odpowiednio nawilżoną, ale również pełni ważną rolę w funkcjonowaniu stawów, pęcherza, a nawet oczu.

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to polimer występujący we wszystkich organizmach żywych. Z wiekiem jego ilość stopniowo spada, czego efektem jest między innymi starzenie się skóry – powstawanie zmarszczek, znaczne ograniczenie elastyczności i napięcia skóry. Jako substancja fizjologiczna, czyli bezpieczna dla organizmu, z dużą możliwością wiązania wody znajduje zastosowanie w profilaktyce i terapii w wielu dziedzinach medycyny – medycynie estetycznej, ortopedii, okulistyce czy ginekologii.

Zdrowa skóra

Kwas hialuronowy pomaga skórze odzyskać jej młodzieńczy wygląd. Wilgoć jest kluczem do miękkiej, zdrowej i pięknej cery. Naturalna wilgoć jest wyczerpywana z wiekiem. Dzięki dostarczaniu do naszego organizmu kwasu hialuronowego jesteśmy w stanie przedłużyć idealny wygląd naszej skóry. Kwas hialuronowy może być nadzieją dla ludzi zmagających się z łuszczycą, wypryskami jak również dla osób cierpiących na trądzik różowaty. Dzięki przyjmowaniu kwasu hialuronowego w tabletkach można w łatwy spłycić istniejące już zmarszczki i opóźnić powstawanie nowych. Podobne działanie wykazuje kolagen.

Niemal połowa całkowitej puli tego związku lokalizuje się w skórze, co powoduje jego szerokie stosowanie nie tylko w kosmetologii, ale również chirurgii estetycznej i plastycznej. Kwas hialuronowy wykorzystuje się celem poprawy wyglądu skóry twarzy, fałdów nosowo-wargowych, łuków brwiowych, kości policzkowych, powiększenia ust, drobnych korekcji nosa czy podbródka. Preparaty z tym kwasem stosowane są w przypadku zwiotczenia skóry, a także do wypełniania zmarszczek i wklęsłych blizn na twarzy.

Zobacz również: Nici hialuronowe – bezpieczna metoda na zmarszczki?

Zdrowe stawy

Kwas hialuronowy jest jednym ze skuteczniejszych środków oddziałujących na stawy. Lepkość jest kluczem do bezbolesnego związku między kośćmi, które łączą się ze sobą w stawie. Słowo odnosi się do grubości i gęstości substancji między kośćmi, czyli chrząstki. Bez lepkości, kości ocierają się o siebie. Wynik: ból i utrata możliwości poruszania się. Kwas hialuronowy uzupełnia lepkość, powoduje zmniejszenie bólu i poprawia zakresu ruchu. Działanie kwasu hialuronowego można przede wszystkim docenić w chorobach zwyrodnieniowych stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalny sposób na ból kolan?


Kwas hialuronowy bioalgi


Pozostałe właściwości

Kwas hialuronowy uczestniczy w procesie tworzenia i utrzymywania kolagenu, co jest bardzo ważnym elementem zdrowej tkanki łącznej. Działanie kwasu hialuronowego jako środek kosmetyczny (suplement), stosowany od wewnątrz, przyczynia się do zwiększenia wilgotności skóry, gładkość i jędrność. Przyjmując każdego dnia kwas hialuronowy, zastępuje się ten utracony w pęcherzu moczowym. Gdy następuje wzrost poziomu kwasu hialuronowego, ból pęcherza jest mocno ograniczony, a nieprzyjemne nietrzymanie moczu nie jest dłużej problemem.

Dodatkowo omawiany związek znacznie poprawia, a nawet przyspiesza gojenie się ran, jak również może zmniejszyć już istniejące blizny. Dodaje również wilgoci soczewce i rogówce, które bardzo często ulegają podrażnieniom w suchym środowisku, zarówno w pomieszczeniu ogrzewanym jaki i klimatyzowanym.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
  3. Milner-Krawczyk M., Czajkowska D., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  5. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami