Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 listopada 2020

Klimatyzacja - czy szkodzi naszemu zdrowiu?Klimatyzacja bardzo często towarzyszy nam w życiu codziennym. W domu, w pracy, w samochodzie, a także w centrach handlowych. Nie da się ukryć, że w okresie pełnego lata ułatwia codzienne funkcjonowanie i zapewnia komfort pracy. Mimo to nie brakuje również opinii, że może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy klimatyzacja szkodzi naszemu zdrowiu? Przyjrzyjmy się jak to naprawdę jest.

Czy klimatyzacja szkodzi naszemu zdrowiu?

Głównym zadaniem klimatyzacji jest wymiana powietrza oraz utrzymywanie temperatury na stałym, komfortowym poziomie, bez względu jaka temperatura panuje na zewnątrz. Działanie klimatyzacji opiera się na pobieraniu powietrza z danego pomieszczenia, a następnie na obróbce, czyli oziębianiu/ocieplaniu i odpowiednim nawilżaniu, po czym następnie dostarczenie go specjalnymi otworami. Ale jak wpływa na nasz organizm?

1. Wysusza skórę i śluzówkę.

W pomieszczeniach, w których występuje klimatyzacja zwykle powietrze jest suche i posiada niską wilgotność. Działa więc niekorzystnie na naszą skórę oraz błony śluzowe. Klimatyzacja może również powodować przeziębienie, być przyczyną bólu gardła oraz uczucia drapania w nim. Na skutek częstego korzystania z klimatyzacji może pojawić się kaszel, chrypka, a nawet duszności u osób chorych na astmę.

Uczucie suchości w gardle można zmniejszyć popijaniem wody niewielkimi łykami. Natomiast suchość śluzówki poprzez płukanie solą fizjologiczną.

2. Sprzyja infekcjom grzybiczym.

Sama klimatyzacja nie wpływa na nasze zdrowie negatywnie. Negatywne skutki wywołuje dopiero wówczas, gdy jest zbyt rzadko czyszczona. Może to być szczególnie odczuwalne przez alergików oraz osoby chorujące na astmę. Warto zaznaczyć, że w klimatyzacji, która nie jest czyszczona w odpowiednim momencie lub niewłaściwie konserwowana mogą rozwijać się pleśnie. A wszystko to, że wilgotne środowisko jest idealnym miejscem dla rozwoju grzybów.

3. Wysusza oczy.

Osoby, które często i długo przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach często popadają w problemy z oczami. Nie da się ukryć, że suche powietrze wysusza śluzówki ok, co może spowodować m.in. zespół suchego oka. W tej sytuacji dużą ulgę przyniosą tzw. sztuczne łzy (sól fizjologiczna), których zadaniem jest nawilżanie gałki ocznej.

4. Sprzyja legionellozie.

Legionella to gram-ujemna bakteria, która bardzo często występuje w urządzeniach klimatyzowanych, a więc w wilgotnych miejscach, w temperaturze między 20 a 55 stopni Celsjusza. Bakteria ta z kolei wywołuje chorobę zwaną legionelloza. Daje ona objawy podobne do tradycyjnej grypy, a więc bóle mięśni czy gorączkę. Warto zaznaczyć, że choroba właściwie i szybko zdiagnozowana oraz prawidłowo leczona nie powoduje żadnego zagrożenia dla życia.

Jak właściwie korzystać z klimatyzacji?

1. W domu.

Najważniejsze jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Zimą to 21-22 stopnie Celsjusza, a latem 19-20. Ważne jest również, aby różnica temperatur jaka panuje w środku i na zewnątrz nie przekraczała 6 stopniu Celsjusza. Dla przykładu w trakcie 30 stopniowego upału nie powinniśmy obniżać temperatury poniżej 24 stopni. Zbyt duża rozbieżność pomiędzy obiema temperaturami może wywołać szok termiczny dla organizmu lub osłabienie funkcji układu odpornościowego. Istotne jest też wyłączanie klimatyzacji co jakiś czas i wietrzenie pomieszczeń. Korzystając z klimatyzacji należy pamiętać, aby nie ustawiać jej nawiewu bezpośrednio na siebie.

2. W pracy.

Tu sytuacja wygląda nieco inaczej.W pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Z kolei maksymalna nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Według ustaleń, klimatyzacja w naszym miejscu pracy powinna być ustawiona tak, aby strumień powietrza był ukierunkowany na miejsce pracy (nie na pracownika) oraz aby nie powodował przeciągu i wyziębienia czy przegrzania.

3. W samochodzie.

Wsiadając do samochodu w upalne dni, nie powinno się wsiadać do mocno nagrzanego samochodu. Na początku należy przewietrzyć jego wnętrze, a następnie zamknąć okna i włączyć klimatyzację. Kiedy system nawiewu jest aktywny, należy sprawdzić czy jest on skierowany na dach i szyby. Temperatura w samochodzie nie powinna być mniejsza niż o 6 stopni Celsjusza od tej panującej na zewnątrz. Gdy kończymy podróż autem należy zwiększyć temperaturę wewnątrz samochodu, aby nie narazić organizmu na zbyt dużą różnicę temperatur.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami