Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 lutego 2021

Jak pozbyć się żylaków bez operacji?Jak pozbyć się żylaków bez operacji? To pytanie często pada wśród chorych na przewlekłą chorobę żylną, którzy chcą uniknąć leczenia chirurgicznego. Żylaki nie tylko są problemem estetycznym, ale i zdrowotnym. Opisuje się je jako rozszerzone, wydłużone żyły o krętym przebiegu. Często towarzyszą im inne objawy: zmiany troficzne skóry nóg, uczucie ciężkości nóg, owrzodzenia, parestezje czy kurcze mięśni.

Przyczyny żylaków

Do tej pory nie ustalono dokładnych przyczyn pierwotnych żylaków, jednak ustalono czynniki ryzyka. Są to:

  • wiek;
  • płeć – kobiety;
  • uwarunkowania genetyczne – występowanie żylaków w rodzinie;
  • wykonywanie zawodu związanego z pozycją stojącą lub długotrwale siedzącą;
  • przebytą zakrzepicę naczyń żylnych;
  • wysoce przetworzona dieta uboga w błonnik;
  • noszenie zbyt ciasnej odzieży, zwłaszcza spodni lub rajstop;
  • palenie papierosów;
  • nadciśnienie tętnicze.

Sugeruje się również szkodliwy wpływ hormonalnej terapii zastępczej oraz doustnego stosowania preparatów antykoncepcyjnych, jednak nie ma jednoznacznych argumentów przemawiających za tymi hipotezami. Interesujące badania prowadzi się w celu opisania dziedziczności tego schorzenia. Wykazano, że elastyczność ścian żył w nogach jest obniżona już u dzieci, w których rodzinach występowały żylaki. Sugeruje się, że dziedziczone mogą być niewłaściwe geny odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych proporcji i właściwości składników ścian naczyń krwionośnych.

Jak pozbyć się żylaków bez operacji?

Głównym celem postępowania leczniczego jest obniżenie lub zniesienie nadciśnienia żylnego leżącego u podstaw patofizjologii żylaków. Terapia zachowawcza powinna obejmować najważniejsze czynniki:

  • aktywność fizyczną;
  • kompresoterapię;
  • fizykoterapię;
  • modyfikację diety.

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu żylaków. Wpływa na obniżenie ciśnienia żylnego, zwiększa powrót żylny i poprawia sprawność układu mięśniowego (dzięki temu pompa mięśniowa może działać). Zaleca się regularną aktywność o umiarkowanej intensywności, szczególnie spacerowanie, chodzenie w wodzie, jazdę na rowerze czy taniec. Biegać można w obuwiu tłumiącym wstrząsy.

Kompresoterapia obejmuje stosowanie specjalnych bandaży i materiałów uciskowych, pończoch uciskowych oraz innych tworzyw mających na celu wywołanie ucisku w kończynach dolnych. Najczęściej stosowane są pończochy uciskowe, które są dostępne w 4 klasach ucisku. Najlepiej, aby odpowiednie zaopatrzenie dobrał lekarz lub fizjoterapeuta zajmujący się takimi chorobami. Decydując się na bandaże uciskowe należy mieć duże pojęcie na temat ich zakładania oraz końcowego oporu.

Fizykoterapia obejmuje masaż ręczny (który wiele źródeł podaje jako mało skuteczny), ręczny drenaż limfatyczny, przerywany ucisk pneumatyczny i stymulację biomechaniczną. W niektórych przypadkach można otrzymać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

Ostatnim elementem obowiązkowej terapii jest modyfikacja diety. W związku z faktem, że żylaki często biorą się z choroby nadciśnieniowej, konieczne będzie odstawienie tłuszczów nasyconych i nadmiaru soli. Potrawy można doprawiać ziołami, zaś tłuszcze nasycone można zastąpić roślinnymi. Nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu, przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Farmakoterapia

W niektórych przypadkach konieczna może się okazać farmakoterapia. Jej celem jest:

  • zapobieganie zmianom parametrów krwi;
  • uszczelnianie bariery włośniczkowej;
  • zmniejszenie lepkości krwi;
  • poprawa tonusu żylnego;
  • wywieranie ochronnego wpływu na makrokrążenie.

Innymi słowy – odpowiednio dobrane farmaceutyczne środki lecznicze eliminują uczucie ciężkości nóg, likwidują objawy takie jak mrowienie w kończynach dolnych, pieczenie i parestezje oraz zmniejszają obrzęki. Ponadto ograniczają zespół niespokojnych nóg, który często współistnieje z chorobą żylną. Leki powinny być dobrane indywidualnie. Najczęściej stosuje się preparaty naturalne: diosminę, hesperydynę, pochodne rutyny, eskulinę, escynę czy inne wyciągi roślinne. Wśród leków syntetycznych należy wyróżnić tribenozyd i dobesylan wapnia.

Skleroterapia

Skleroterapia zwana jest również leczeniem obliteracyjnym. Obejmuje wstrzykiwanie do żył substancji powodujących zamknięcie światła naczynia. W efekcie krążąca krew omija zamknięte naczynia. To skuteczna metoda przy małych lub średnich żylakach. Niestety, częstym powikłaniem skleroterapii są przebarwienia skóry.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Neubauer-Gerdyk J., Bieniaszewski L., Przewlekła choroba żylna – patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, Choroby Serca i Naczyń, 3/2009.
  2. Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Farmakoterapia Praktyczna, 2/2009.
  3. Radosz Z., Ptaszyńska M., Niefarmakologiczne sposoby leczenia żylaków kończyn dolnych u pacjentów niezakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego, Kalwaria Zebrzydowska.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami