Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 lipca 2025

Octan linaliluOctan linalilu to organiczny związek chemiczny zaliczany do estrów. Powstaje z linalolu oraz kwasu octowego. W warunkach naturalnych występuje m.in. w kwiatach i innych tkankach roślinnych. Znajduje zastosowanie w niektórych dziedzinach przemysłu, np. w perfumeryjnym.

Octan linalilu – charakterystyka

Octan linalilu to organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym C12H20O2. Po wyizolowaniu z tkanek roślinnych lub po sztucznym zsyntezowaniu przyjmuje formę bezbarwnej cieczy. Nie rozpuszcza się w wodzie, jednak dobrze rozpuszcza się w organicznych rozpuszczalnikach. Temperatura wrzenia tego związku wynosi około 220 stopni Celsjusza, natomiast gęstość w temperaturze pokojowej wynosi około 0,90 g/cm³.

Charakteryzuje się dość typowym, przyjemnym, owocowym aromatem. Wyczuć w nim można nutkę mięty i bergamotki. Co istotne, w dużych ilościach octan linalilu jest lekko toksyczny dla człowieka, jednak w dawkach stosowanych w przemyśle perfumeryjnym czy innych dziedzinach przemysłu stanowi związek całkowicie bezpieczny. Omawiany związek w warunkach naturalnych znaleźć można w największych ilościach w lawendzie (stanowi nawet do 47% wszystkich składników w olejku lawendowym), ale także w pomarańczach, bergamotkach czy winogronach.

Octan linalilu – zastosowanie

Octan linalilu nadaje świeży, lawendowy aromat perfumom, kremom, balsamom i mgiełkom do ciała. Jest częstym składnikiem różnorodnych kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała. Neutralizuje też nieprzyjemne zapachy innych składników kosmetycznych. Bywa ponadto składnikiem detergentów i środków czystości. Dodaje się go do proszków do prania, płynów do płukania, żeli pod prysznic celem nadania im świeżego zapachu. Związek ten wykazuje działanie relaksujące i uspokajające. Dlatego też stosowany jest w olejkach do masażu, świecach zapachowych, kąpielach aromatycznych. Udowodniono, że może redukować silny stres oraz poprawiać jakość snu.

Zobacz również: Zioła na bezsenność.

Na koniec warto zaznaczyć, że octan linalilu wykorzystuje się również jako odczynnik aromatyczny w laboratoriach. Stosuje się go niekiedy w produkcji leków galenowych i preparatów zapachowych (np. takich jak spirytus lawendowy). Podsumowując, związek ten to jeden z najbardziej uniwersalnych składników zapachowych, ceniony za łagodny, naturalny aromat i szerokie spektrum zastosowań.

Czy octan linalilu jest bezpieczny?

Octan linalilu jest ogólnie uznawany za związek chemiczny bezpieczny w produktach kosmetycznych i spożywczych. Jednak jego bezpieczeństwo zależy od formy, stężenia i sposobu użycia. Nie wykazuje działania mutagennego ani rakotwórczego. Udowodniono jednak, że u niektórych osób lub stosowany w nadmiarze może wywoływać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Chemicznie wchodzi w reakcję z tlenem i tworzy nadtlenki, które są silnie uczulające. Trwają prace nad rozszerzeniem listy alergenów w kosmetykach, które mogą objąć również octan linalilu.

Polecane produkty

Krem z kolagenem do rąk
Krem z kolagenem do rąk jest aktywny biologicznie, a dodatkowo hypoalergiczny. Stworzony według specjalnie opracowanego wzoru na bazie naturalnego kolagenu.
Zobacz tutaj ...
Krem z kolagenem Colldermitis Medcrem
Bardzo wysokiej jakości produkt przeznaczony do skóry z problemami takimi jak łuszczyca, egzema i atopowe zapalenie skóry. W jego skład wchodzą substancje pozyskiwane z głębin Morza Bałtyckiego.
Zobacz tutaj ...
Krem kolagenowy do twarzy
Ekskluzywny krem kolagenowy wielowymiarowy, bezzapachowy, pozbawiony sztucznych barwników oraz konserwantów, produkt odpowiedni do każdego rodzaju cery.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. The Merck Index, wyd. 15(2013), s. 1022, monografia5551, O’Neil: Królewskie Towarzystwo Chemiczne.
  2. Kucharska M., Szymańska J., Wesołowski W., Frydrych B., Bruchajzer E., Analiza lotnych składników wybranych olejków eterycznych o działaniu relaksacyjnym, Medycyna Pracy 2019;70(2):229–247.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami