Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 10 października 2022

spirulina w zestawachJeśli przyjrzycie się Państwo ofercie sklepów z suplementami, na pewno zauważycie, że wielu producentów wprowadza na rynek nie tylko suplementy z jednej algi, w naszym przypadku Spirulina, ale także takie, które mają kilka składników. Popularny zestaw to Spirulina + Chlorella, a z innych połączeń także Spirulina + magnez lub selen, lub wapń itd.

Zrozumieć właściwości

Spirulina to suplement o bardzo wszechstronnym działaniu, ponieważ jest to suplement złożony. W przeciwieństwie do suplementów syntetycznych, w tym przypadku substancje czynne zawarte są w organizmie żywym. Jest to więc skład bardzo kompleksowy (aczkolwiek pod wieloma względami nie można nazwać go pełnym). Tak czy inaczej, Spirulina ma już w swoim składzie i wapń, i magnez, i selen (a te dwa ostatnie pierwiastki nawet w bardzo dużych ilościach).

Po co więc tworzy się suplementy wzbogacane i czy ich przyjmowanie ma sens? Najczęściej nie, a dlaczego? Dlatego, że dodatki wzbogacające są najczęściej syntetykami przez co mają bardzo ograniczoną przyswajalność. Zresztą takie wzbogacanie suplementów powinno Państwa uczulić na coś innego jeszcze. Skoro Spirulina jako organizm żywy ma tak bogaty skład, to co się z nim później dzieje, że trzeba stosować substancje wzbogacające? Otóż odpowiedzią może być proces technologiczny, który wpływa na skład suplementu. Tego oczywiście nie można zweryfikować w prosty sposób, ponieważ produkty naturalne, takie jak Spirulina, charakteryzują się pewną naturalną zmiennością składu. W każdym jednak razie należy uznać, że wzbogacanie suplementu naturalnego substancjami pozyskiwanymi w laboratorium nie ma większego sensu, za to nie pozostaje bez wpływu na cenę.

Jaki duet ma sens?

Dość powszechnie łączy się dwa suplementy: Spirulina i Chlorella. Pisaliśmy o tym wcześniej – takie duety mogą być dobre w pewnych określonych przypadkach, natomiast obie algi są niezwykle uniwersalne i tak naprawdę spektrum ich działania jest podobne. Nieco inaczej wygląda sprawa z połączeniem Spiruliny i trawy jęczmiennej. Pierwszy z organizmów to przede wszystkim bogactwo mikroelementów i aminokwasów, natomiast młody jęczmień to przede wszystkim bomba enzymatyczna i skarbnica przeciwutleniaczy, więc można uznać, że taki suplement złożony jest jak najbardziej na miejscu, bo jego składniki dopełniają się.

Dlaczego warto zostać przy Spirulinie?

Spirulina, jak każdy zresztą suplement diety, ma określone wskazania, kiedy należy go stosować. Jeśli wybierzecie Państwo na przykład Spirulinę marki Febico, to spełni ona swoje zadanie, jako że jej skład jest bardzo zbliżony do hipotetycznego ideału. Stosując tylko ten jeden suplement zachowacie Państwo kontrolę nad tym, co dostarczacie do swojego organizmu. Ponadto będziecie w stanie ocenić skuteczność suplementu. W przypadku łączenia różnych preparatów pojawia się nierozdzielność efektu. Nie wiadomo, który z suplementów spowodował zmianę, ewentualnie który z nich odpowiada za działania niepożądane. Należy raczej wyjść z założenia, że dobrym wyborem jest postawienie na suplement pojedynczy, ale za to naprawdę wysokiej jakości, a nie wydanie większych pieniędzy na dwa gorsze suplementy, których połączenie przyniesie niewiadome efekty.

Oczywiście połączenie Spiruliny z Chlorellą, szczególnie jeśli jest to suplement w jednej tabletce, nie powinno być problemem. Ale czy możecie Państwo z góry założyć, że taka mieszanka jest lepsza niż czysta Spirulina pierwszej próby? My zalecaliśmy łączenie tych alg w określonych przypadkach, gdzie udowodniono, że razem działają lepiej niż oddzielnie. Natomiast jako podstawową zasadę suplementacji radzimy Państwu przyjąć maksymalne jej uproszczenie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Nutrafoods, 9/2010.
  3. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Jung F., Kruger-Genge A., Spirulina plantesis, a super food?, Journal of Cellular Biotechnology, 1/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami