Spirulina a popularne superfoods

Aktualizacja

Spirulina a popularne superfoodsSuperfoods i suplementy diety to w pewnym sensie rozwiązania wzajemnie konkurencyjne. Jeśli standardowa dieta nie jest wystarczająco różnorodna, można sięgnąć albo po superżywność, albo po preparaty suplementacyjne.

Spirulina a popularne superfoods

Jak się za chwilę okaże, lepszym rozwiązaniem jest to drugie wyjście, czyli sięgnięcie po algę Spirulina.

Spirulina a aloes

Aloes i Spirulina pod wieloma względami są do siebie podobne dietetycznie – mają działanie ogólne i łagodzące. Sęk w tym, że aloes ma działać bezpośrednio, a więc przez związki dostarczone tylko z sokiem. Z kolei Spirulina pośrednio – poprzez odpowiednie sterowanie metabolizmem organizmu. Oba sposoby są skuteczne, ale drugi bardziej, ponieważ tylko poprzez modyfikację szlaków metabolicznych można „nauczyć” organizm jak radzić sobie z określonymi problemami. Jest to rozwiązanie obliczone przede wszystkim na długotrwały efekt, a picie soku z aloesu pomaga najwyżej doraźnie.

Spirulina a acai

Acai to jeden z najbardziej marketingowych produktów dietetycznych. Nawet świeże owoce praktycznie pod każdym względem ustępują natce pietruszki, nie mówiąc już o suszonych. Te dostępne w handlu składają się w dużej części z cukru, a na dodatek są suszone w wysokiej temperaturze, co skutecznie usuwa wszystkie witaminy. Do tego dochodzi przechowywanie w foliowych woreczkach niechroniących przed dostępem światła i wszystkie teoretyczne właściwości kończą się na ulotce. Dlatego jak już decydować się na zakup Acai to tylko o najbardziej renomowanych producentów. Spirulina natomiast jest przygotowywana zupełnie inaczej i – przy czym mowa oczywiście o preparatach wysokiej klasy – zachowuje prawie wszystkie wartości odżywcze, witaminy i dostępne minerały.

Spirulina a olej kokosowy

Olej kokosowy, abstrahując od tego, że formalnie nie powinien być zaliczany do superżywności, dostępny jest w sprzedaży już przede wszystkim jako rafinowany i jako taki jest mniej korzystny dla zdrowia niż rzepakowy. Problem z nim jest jednak innej natury. Owszem, zawiera wiele korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, ale w bardzo niekorzystnych proporcjach. Natomiast Spirulina w swoim składzie posiada mniej tłuszczu, ale za to różne jego rodzaje w odpowiednich ilościach, dzięki czemu jest to zdrowsze rozwiązanie. Można oczywiście próbować bronić oleju kokosowego, twierdząc, że Spirulina dostarcza za mało kwasów tłuszczowych. Jednak w praktyce klinicznej lepiej mniej kwasów o odpowiednim stosunku, niż dużo, ale w niewłaściwych proporcjach.

Spirulina a jagody goji

Jagody goji są stosowane w medycynie dalekiego wschodu, ale zupełnie nie tak, jak dziś u nas. Nie ma żadnych wiarygodnych badań, które nie to, że potwierdzałyby działanie lecznicze tych owoców, ale choćby precyzyjnie ustalały rząd wielkości zawartości korzystnych dla zdrowia substancji. Jagody goji pod każdym względem ulegają Spirulinie, na której korzystne działanie dowody zgromadzono w kilkunastu wiarygodnych (i kilkudziesięciu dyskusyjnych) pracach naukowych.

Więcej o badaniach naukowych na temat algi Spirulina można przeczytać w artykule: Spirulina – badania naukowe na temat tej algi.

W jagodach goji ma znajdować się witamina E. Ma, bo w roślinach trafia się ona bardzo rzadko, a żadne wiarygodne badania tego nie potwierdzają. W Spirulinie wprawdzie też nieprzesadnie jej dużo, ale przynajmniej jest i wiadomo o tym na pewno.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
8 komentarzy:
 1. Ola
  Ola says:

  Fajny post, o spurinie słyszałam ale nigdy jej nie testowałam, choć algi na buzię w postaci maseczki potrafią zdziałać cuda:)

  Odpowiedz
 2. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Bardzo lubię spirulinę, często dodaję do koktajli. Tak naprawdę to ja już nie traktuję słowa “udowodniono czy nie” za jakiś argument za czy przeciw. Na każdego zadziała co innego, nawet jeśli jacyś naukowcy czegoś nie udowodnili. Liczy się efekt 🙂

  Odpowiedz
 3. Emilia
  Emilia says:

  Jak zwykle profesjonalne podejście do tematu i rzetelnie przygotowany tekst. No i oczywiście duża dawka wiedzy!

  Odpowiedz
 4. GosiaK
  GosiaK says:

  Ciekawostki!
  Od półtora roku algi są nieodłącznym elementem zarówno w mojej kuchni jak w łazience.
  Mimo, iż ostatnio natknelam się na niepochlebne opinie nt.wodorostwo w diecie to jednak pozostaję in wierna – bo widzę pozytywne działanie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *