Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 marca 2024

natka pietruszkiNatka pietruszki od wieków ceniona jest za swoje wartości odżywcze i smakowe. W dobie dzisiejszych czasów stosowana jest jako panaceum na różnego rodzaju dolegliwości. Co w sobie kryje oraz jakie właściwości jej się przypisuje? Przyjrzyjmy się z bliska natce pietruszki.

Natki pietruszki – charakterystyka

Do Polski natka pietruszki trafiła w XVI wieku, natomiast w wielu rejonach świata znajduje zastosowanie już od ponad 2000 lat. Przez ludność Rzymu i Grecji uważana była za roślinę świętą, ponieważ sądzono, że dodaje siły, odwagi i wzmacnia refleks.

Pietruszka należy do rodziny selerowatych. Zarówno korzeń pietruszki, jak i jej nać, znajdują zastosowanie w kuchni oraz w medycynie naturalnej. Jest warzywem bardzo popularnym i rośnie w różnych warunkach klimatycznych. Ciekawostką na temat pietruszki jest fakt, że nazwa wywodzi się z języka greckiego od słowa „petra”, która oznacza skałę.

Natka pietruszki – wartości odżywcze

Natka pietruszki, popularna w kuchni jako przyprawa i dodatek do potraw, jest również bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Stanowi źródło m.in.:

Natka pietruszki jest bardzo niskokaloryczna. W przybliżeniu, 100 gramów świeżej natki pietruszki dostarcza około 36 kalorii. To sprawia, że jest idealnym składnikiem dla osób dbających o dietę o niskiej zawartości kalorii, ale bogatej w składniki odżywcze.

Natka pietruszki – właściwości

Ze względu na tak bogaty skład natka pietruszki wywiera bardzo szeroki wpływ na nasz organizm. Zawarta w niej witamina A warunkuje dobre widzenie oraz zapobiega kurzej ślepocie. Z kolei witamina C zwiększa odporność organizmu oraz wpływa na stan naczyń krwionośnych. Wzmacnia ich ściany zapobiegając pękaniu i tworzeniu się tzw. pajączków. Żelazo obecne w natce pietruszki zapobiega anemii, a magnez, wapń i potas również bardzo korzystnie wpływają na układ krwionośny, a dodatkowo niwelują stres. Natka pietruszki wykazuje również właściwości odświeżające, zwłaszcza kiedy zjemy czosnek. Szybkie spożycie natki pietruszki skutecznie niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Ponadto korzystnie wpływa ona na układ moczowy i zapobiega jego infekcjom. Wykazuje działanie moczopędne przez co wpływa również na oczyszczanie organizmu z toksyn oraz niweluje związki kancerogenne obecne w dymie tytoniowym. Dlatego spożywanie natki pietruszki zalecone jest palaczom oraz osobom stale przebywającym w towarzystwie osób palących.

Natka pietruszki – przeciwwskazania

Należy jednak pamiętać, że natka pietruszki nie powinna być spożywana w dużych ilościach przez kobiety w ciąży. Wszystko dlatego, że związki w niej obecne mogą wywołać skurcze macicy. Z kolei po porodzie mocno rekomenduje się ją kobietom karmiącym piersią, ponieważ przyspiesza produkcję pokarmu. Ponadto natkę pietruszki powinny ograniczać osoby z zaburzeniami funkcji nerek, ze względu na to, że w jej składzie występuje w sporej ilości kwas szczawiowy. Może on się krystalizować i tworzyć tzw. kamienie w nerkach.

Natka pietruszki – zastosowanie w kuchni

Liście pietruszki są bardzo popularne w kuchni polskiej. Stanowią one nieodłączny element niedzielnego rosołu oraz innych zup. Oprócz wzbogacania smaku, natka pietruszki jest również doskonałym elementem ozdobnym wielu potraw. Ponadto wykorzystuje się ją do wszelkiego rodzaju sałatek oraz surówek. Bardzo często dodawana jest również do koktajli warzywnych i smoothie owocowych.

Zobacz również: Zielone koktajle – codzienna dawka energii.

Natkę pietruszki można zamrażać oraz suszyć. Co ciekawe, nawet wtedy nie traci swoich składników odżywczych. Warto jednak uważać z jej gotowaniem, ponieważ po wpływem wysokich temperatur traci cenną dawkę witaminy C.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Es-safi I., Mechchate H., Amaghnouje A., Kamaly O., Jawhari F., Imtara H., Grafov A., Bousta D., The Potential of Parsley Polyphenols and Their Antioxidant Capacity to Help in the Treatment of Depression and Anxiety:
    An In Vivo Subacute Study, Molecules, 26/2009.
  2. Punosevac M., Radovic J., Lekovic A., Kundakovic-Vasovic T., A review of botanical characteristics, chemical
    composition, pharmacological activity and use of parsley, Arhiv Za Farmaciju, 3/2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami