Suplementy diety
Suplementy diety

Aktualizacja: 2 października 2020

Spirulina buduje krewNie bez powodu mówi się, że Spirulina buduje krew. Ta niebiesko-zielona alga zawdzięcza swą barwę polipeptydom o nazwie fikocyjanina. Badania pokazują, że związek ten działa na szpik kostny, który z kolei umożliwia produkcje białych krwinek i dotlenia czerwone krwinki.

Czy Spirulina buduje krew?

Chińscy naukowcy odkryli stymulujące działanie tej substancji na budowę krwi, poprzez wspomaganie budowy białych krwinek, nawet gdy szpik kostny jest uszkodzony przez substancje toksyczne i promieniowanie. Bazując na tym działaniu, Spirulina jest zarejestrowana w Rosji jako pożywienie zdrowotne, używane przy leczeniu ludzi z chorobą popromienną. Dzieci z okolic Czarnobyla cierpiały z powodu trującego promieniowania jedząc rośliny rosnące w strefie zagrożenia. Ich szpik kostny jest uszkodzony, co czyni je podatnymi na zagrożenia środowiska zewnętrznego.

Uszkodzony szpik nie jest w stanie produkować zdrowych białych krwinek. Dzieci są więc anemiczne i cierpią na liczne alergie o bardzo ciężkich objawach. Ich leczenie dawką 5 gram Spiruliny każdego dnia, dało niesamowite rezultaty i spowodowało spektakularne powroty do zdrowia w ciągu sześciu tygodni. Dzieci nieleczone Spiruliną pozostały w dalszym ciągu chore.

Wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Spirulina posiada bogaty skład chemiczny, w którym wyróżnia się nie tylko fikocyjaniny o działaniu antyoksydacyjnym, ale również dużą dawkę pełnowartościowego białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Dzięki temu uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na wiele składników, również tych wpływających korzystnie na utrzymanie prawidłowej czynności układu sercowo-naczyniowego. Wykazano, że regularna suplementacja:

  • normalizuje poziom lipidów w surowicy krwi, szczególnie wśród osób z dyslipidemią;
  • działa immunomodulacyjnie i przeciwzapalnie;
  • zmniejsza zbyt wysokie ciśnienie krwi – zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe;
  • pośredniczy w syntezie i uwolnieniu tlenku azotu przez śródbłonek naczyń krwionośnych.

Nie tylko bogaty skład uznaje się za dużą zaletę omawianego suplementu. Ważne jest również pełne bezpieczeństwo jego przyjmowania. Spirulina nie wykazuje bowiem oznak toksyczności, nie uczula i nie wywołuje negatywnych zmian w organizmie człowieka. Mogą ją przyjmować zatem wszystkie osoby, także te z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Kobiety w ciąży i małe dzieci mogą przyjmować Spirulinę po konsultacji z lekarzem.

Działanie antyoksydacyjne

Równie istotny wpływ na wspieranie układu sercowo-naczyniowego ma duża zawartość wspomnianych wcześniej antyoksydantów. Wykazują one bowiem zdolność usuwania reaktywnych form tlenu z organizmu, które z kolei przyczyniają się do wystąpienia stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju licznych chorób określanych mianem chorób cywilizacyjnych. Wśród nich znajdują się dolegliwości takie jak otyłość, depresja, choroby neurodegeneracyjne i trawienne, ale również schorzenia układu krwionośnego – nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna czy anemia.

Regularne spożycie Spiruliny, poprzez eliminację wolnych rodników tlenowych może zatem przyczyniać się do prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Oczywiście należy pamiętać, aby suplementować ją w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Wyłącznie kompleksowe podejście jest w stanie zapewnić utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Bibliografia

  1. Piasek A., Bartoszek A., Namieśnik J., Substancje pochodzenia roślinnego przeciwdziałające kardiotoksyczności towarzyszącej chemioterapii nowotworów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 63/2009.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami