Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 kwietnia 2022

Choroba Schonleina-HenochaChoroba Schonleina-Henocha to ostre zapalenie małych naczyń krwionośnych, związane bezpośrednio z odkładaniem się w nich złogów immunologicznych. Aż 90% przypadków chorobowych dotyczy dzieci, przy czym zazwyczaj ma tendencję do samoograniczania się. Do zachorowania dochodzi najczęściej między 3. a 15. rokiem życia.

Choroba Schonleina-Henocha

Wykazano, że zachorowalność znacznie wzrasta w okresie zimowo-wiosennym, co wskazuje na czynnik immunologiczny. Dzieci po zimie wykazują znacznie słabszą odporność, a więc podatność na różnego rodzaju choroby. Wyróżnia się także uwarunkowania genetyczne, jako że choroba Schonleina-Henocha częściej występuje rodzinnie. Sama etiologia choroby nie została do końca poznana. Najbardziej prawdopodobna hipoteza odnosi się do czynników immunologicznych i obecności w organizmie antygenu HLA-B35.

Szczególnie często choroba pojawia się w przebiegu zapalenia zatok, zakażeń okołozębowych, próchnicy i stanów zapalnych gardła. Zwykle zakażenia te spowodowane są szczepem bakterii Streptococcus spp. Czynnikami ryzyka są również choroby nowotworowe, stosowane leki, przebyte szczepienia oraz ekspozycja na alergeny pokarmowe.

Bez względu na to, który czynnik spowodował chorobę, w jej przebiegu obserwuje się odkładanie złogów immunologicznych w małych naczyniach krwionośnych. Ich głównym składnikiem są przeciwciała IgA, jednak w proces angażują się także fibryna, przeciwciała IgG i składniki komponentu C3.

Objawy choroby Schonleina-Henocha

Choroba przebiega stosunkowo tak samo u każdego pacjenta, jednak zakres zajęcia skóry i poszczególnych narządów może być zmienny. Obraz kliniczny różni się w zależności od lokalizacji zmian zapalnych. Wyróżnia się jednak 4 najbardziej charakterystyczne objawy, pojawiające się niemal u każdego chorego:

  • ból brzucha;
  • plamica bez trombocytopenii i koagulopatii;
  • stany zapalne stawów lub dolegliwości bólowe stawów;
  • objawy ze strony nerek.

Znacznie rzadziej obserwuje się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego lub innych układów. Plamica manifestuje się występowaniem niebolesnych zmian skórnych, które nie powodują świądu. Początkowo mogą przypominać zwykły rumień, jednak wraz z upływem czasu twardnieją i przybierają purpurowe zabarwienie. Pojedynczy wykwit ma średnicę 2-10 mm. Pierwszy rzut wysypki widać na dolnej części ciała (od pasa w dół).

Objawy ze strony układu pokarmowego, z bólem brzucha na czele, dotyczą aż do 75% chorych. Zalicza się do nich także nudności, wymioty z krwistą domieszką, biegunkę. Wspomniany ból lokalizuje się zazwyczaj w okolicy pępka i jest konsekwencją podśluzówkowych krwotoków. Typowym objawem jest także ból stawów, najczęściej stawów kolanowych, stawów biodrowych i stawów skokowo-goleniowych. Towarzyszy mu obrzęk, rumień i wzrost ciepłoty skóry w okolicy bolącego stawu.

Diagnostyka

Nie ma badań, które z całkowitą pewnością wskażą chorobę Schonleina-Henocha. Zaleca się wykonanie morfologii, a także OB, CRP oraz badania na krew utajoną w stolcu. Warto dodatkowo wykonać badania parametrów nerek, w tym kreatyniny. W celu wykluczenia innych możliwych przyczyn dolegliwości bólowych brzucha zleca się USG jamy brzusznej. Rozpoznanie ustala się najczęściej na podstawie wywiadu, a więc pojawiających się objawów klinicznych.

Choroba Schonleina-Henocha – leczenie

Większość pacjentów z chorobą Schonleina-Henocha nie wymaga leczenia, ponieważ schorzenia ogranicza się samoistnie, a objawy nie są aż tak uciążliwe. Nie ma także skutecznego i potwierdzonego leczenia przyczynowego, dlatego zazwyczaj lekarze skupiają się na terapii objawowej. Zależy ona od stanu zdrowia dziecka. Zastosowanie mają popularne leki przeciwbólowe i NLPZ, a u pacjentów z ciężkimi objawami ze strony układu pokarmowego stosuje się dodatkowo glikokortykosteroidy doustne. Choroba Schonleina-Henocha trwa około 6 tygodni, przy czym aż 50% dzieci w ciągu 6 tygodni od momentu wyzdrowienia zmaga się z jej nawrotem, który jednak przebiega znacznie łagodniej i krócej. Większość pacjentów wraca do pełnego zdrowia, rokowania są dobre.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Adamowicz-Salach A., Plamica Schonleina-Henocha – nabyta naczyniowa skaza krwotoczna, Pediatria po Dyplomie, 6/2012.
  2. Heleniak Z., Dębska-Ślizień A., Ptasińska-Perkowska A., Rutkowski B., Zapalenie naczyń związane z IgA (plamica Henocha Schonleina) a nerki, Forum Nefrologiczne, 3/2014.
  3. Jamrozik A., Sybilski A., Pohorecka M., Patena K., Zespół Schonleina-Henocha – nowe wyzwania diagnostyczne w starej chorobie, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami