Kolagen do picia
Kolagen do picia

Stany zapalne skóryStany zapalne skóry to dolegliwość, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Ich przyczyny mogą być różnorodne, jednak schorzenie zawsze wiąże się z dyskomfortem i pogorszeniem samopoczucia.

Stany zapalne skóry – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn stanów zapalnych skóry. Dolegliwość wiąże się nie tylko z chorobami skóry, jednak to w ich przebiegu pojawia się najczęściej. Przyczyną stanu zapalnego skóry mogą być między innymi:

  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • łuszczycowe zapalenie skóry;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • alergie, w tym kontakt skóry z czynnikami powodującymi nadwrażliwość, np. detergentami;
  • choroba Duhringa;
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • trądzik;
  • zakażenia drożdżakowe i dermatofitami;
  • choroby ziarniniakowate;
  • zakażenia bakteryjne;
  • liszaj płaski;
  • zapalenie skórno-mięśniowe.

Jak zatem widać, przyczyn stanów zapalnych skóry może być wiele. Odróżnia się różnego rodzaju zakażenia skóry (bakteryjne, grzybicze, drożdżakowe itd.), choroby ogólnoustrojowe, autoimmunologiczne i typowo dermatologiczne. Właśnie z tego względu konieczna jest szczegółowa ocena stanu pacjenta i odnalezienie prawidłowej przyczyny tego stanu, co często wcale nie jest takie proste.

Jak objawiają się stany zapalne skóry?

Stany zapalne skóry manifestują się przede wszystkim miejscowym zaczerwienieniem, czemu towarzyszy świąd, pieczenie i nadmierna suchość skóry. W zależności od przyczyny stanu zapalnego, można zauważyć np. łuszczenie się skóry, wypryski czy pokrzywkę. Diagnostyka przyczyn stanu zapalnego w obrębie skóry nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wiele chorób objawia się podobnie. Niekiedy konieczne jest wykonanie wielu badań, aby móc postawić prawidłową diagnozę.

Jak leczyć stany zapalne skóry?

Leczenie uzależnione jest od przyczyny stanu zapalnego. Niektóre choroby są przewlekłe, co oznacza, że stany zapalne skóry będą co jakiś czas nawracać nawet mimo leczenia. Stosując odpowiednie kroki można jednak zapobiegać częstym nawrotom dolegliwości i zmniejszać ich intensywność do minimum. Jak zatem widać, podstawą terapii jest leczenie przyczynowe. W związku z tym, jeśli stan zapalny występuje w przebiegu tocznia, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie w kierunku tocznia – nie zapominając oczywiście o pielęgnacji skóry.

Podstawą pielęgnacji skóry przy stanach zapalnych jest prawidłowa dieta i dobór odpowiednich kosmetyków czy leków do stosowania zewnętrznego. Dieta obejmuje podaż optymalnej ilości wody, rezygnację z potraw ostrych, przetworzonych, zawierających dużą ilość cukrów czy tłuszczów. Dieta powinna zawierać dużą ilość antyoksydantów, które naturalnie występują w wielu owocach i warzywach, ale z powodzenie można je suplementować (np. pod postacią spiruliny czy koenzymu Q10). Z kolei codzienna higiena skóry powinna przebiegać łagodnie. Należy unikać mocnego szorowania skóry czy bardzo wysokich temperatur wody. Warto sięgnąć po delikatne środki do mycia, najlepiej z linii dermokosmetyków. Po umyciu należy zastosować dobrany przez dermatologa krem lub maść (najczęściej sięga się po hipoalergiczne emulsje przywracające skórze nawilżenie, ale w ciężkich przypadkach mogą to być nawet maści steroidowe do stosowania miejscowego).

Na koniec warto wspomnieć, że przede wszystkim konieczny jest czas. Skóra nie zregeneruje się z dnia na dzień, dlatego trzymając się planu leczenia należy dać jej kilka dni na odbudowę. Leczeniem schorzeń skóry zajmuje się dermatolog i lekarz medycyny estetycznej. W zależności od przyczyny stanów zapalnych skóry leczeniem może zająć się inny specjalista, np. reumatolog.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WsiP, Warszawa 2011.
  2. Nowicka D., Dermatologia, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, Wrocław 2007.
  3. Zych A., Górska E., Jankiewicz U., Kowalczyk P., Stępień W., Choroby wywołane przez drobnoustroje bytujące na skórze, Medycyna Rodzinna, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami