Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 września 2022

Jak zapobiegać atakom padaczki?Ataki padaczki są w dzisiejszych czasach dość popularne, na szczęście znajomość pierwszej pomocy i samozachowania się w tych sytuacjach sprawia, że nie jest ona już tak niebezpieczna, jak dawniej. Epilepsja polega na nieprawidłowych wyładowaniach bioelektrycznych, które prowadzą do ataku. Wyjaśniamy, jak zapobiegać ich występowaniu oraz co je może wywołać.

Ataki padaczki – rodzaje

Wyróżnia się 3 główne rodzaje ataków padaczki:

  • proste;
  • złożone;
  • uogólnione.

Napady proste dotyczą ograniczonego obszaru mózgu i zazwyczaj trwają nie dłużej niż kilka minut. Podczas nich chory pozostaje przytomny, czuje jednak mrowienie i napięcia w poszczególnych częściach ciała. Może także doświadczać halucynacji. W pierwszej kolejności należy odróżnić ataki proste od zaburzeń psychicznych. Z kolei ataki złożone cechuje brak świadomości chorego, który nie reaguje na stymulacje, a jego spojrzenie jest nieruchome. Kiedy napad się skończy, nie pamięta on z niego żadnych szczegółów. Napady uogólnione dotyczą całego mózgu, najczęściej objawiają się potrząsaniem części ciała lub całym ciałem, a także bólami głowy, dezorientacją czy nagłą utratą napięcia mięśni szkieletowych.

Przyczyny padaczki

Padaczka jest chorobą układu nerwowego. Może wystąpić dziedzicznie (10-15% wszystkich przypadków), wykazano bowiem, że częściej choroba występuje rodzinnie. Do innych przyczyn rozwoju choroby zalicza się między innymi:

  • zmiany prenatalne i postnatalne, np. uszkodzenie główki podczas porodu;
  • choroby zakaźne, np. AIDS, wirusowe zapalenie mózgu czy zapalenie opon mózgowych;
  • zaburzenia rozwojowe, np. autyzm;
  • udar mózgu – jako główna przyczyna padaczki u osób powyżej 35. roku życia;
  • guzy mózgu.

Osoba z padaczką powinna zwracać szczególną uwagę na zachowania podczas dnia codziennego. Powinna unikać kąpieli w głębokich jeziorach, a nawet kierowania samochodem. Atak padaczki może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, prowadząc do poważnych wypadków komunikacyjnych, utonięcia lub obrażeń ciała.

Co wywołuje ataki padaczki?

Do najczęstszych czynników wywołujących ataki padaczki należą:

  • silne emocje;
  • intensywne ćwiczenia fizyczne;
  • głośna muzyka;
  • gorączka;
  • napięcia w obrębie ciała;
  • migające światła, np. neony na ulicy czy niektóre gry komputerowe;
  • menstruacja w przypadku kobiet;
  • orgazm;
  • brak snu.

Oczywiście, ataki padaczki mogą wywołać także inne czynniki, zupełnie niespodziewane, uznawane za normalne. Ataki mogą być skutkiem niektórych leków, mając padaczkę należy więc zawsze skonsultować do z lekarzem wypisującym receptę.

Jak zapobiegać atakom padaczki?

Jeśli dana osoba jest pod dobrą opieką lekarską, może prowadzić normalne życie z pewnymi ograniczeniami. Przykładowo, wspomniane prowadzenie pojazdu może być zabronione na początku leczenia. Jeśli osoba cierpiąca na padaczkę nie miała napadu przez określony czas, lekarz może ponownie ocenić sytuację i wydać zaświadczenie lekarskie zezwalające na prowadzenie auta. Padaczka może trwać całe życie, ale niektórzy ludzie, którzy ją mają, ostatecznie przestaną mieć ataki. Eksperci szacują, że około 60 % nieleczonych osób nie ma napadów przez 24 miesiące od pierwszego ataku.

Aby zapobiegać atakom padaczki najlepiej jest unikać wspomnianych wyżej czynników wywołujących. Ryzyko znacznie się zmniejsza, lecz nie znika. Uzupełnieniem może być stosowanie indywidualnie dobranych przez lekarza leków przeciwpadaczkowych. W uogólnionych napadach padaczkowych najczęściej stosuje się fenytoinę.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jędrzejczak J., Bomba-Opoń D., Jakiel G., Kwaśniewska A., Mirowska-Guzel D., Postępowanie z kobietą z padaczką w okresie rozrodczym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2017.
  2. Przewłócka A., Zawadzka M., Mazurkiewicz-Bełdzińska M., Sławek J., Zdolność do prowadzenia pojazdów u osób z padaczką, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2019.
  3. Rejdak K., Rola R., Mazurkiewicz-Bełdzińska M., Halczuk I., Błaszczyk B., Rysz A., Sienkiewicz-Jarosz H., Ryglewicz D., Diagnostyka i leczenie padaczki – wytyczne Sekcji Padaczki Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami