Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

ŚwinkaŚwinka to jedna z najpowszechniejszych chorób zakaźnych. Choć może rozwinąć się u osób dorosłych, najczęściej chorują dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat. Na świnkę można zachorować więcej niż 1 raz w życiu, choć zdarza się to raczej rzadko. Należy pamiętać, że choroba ta może się wiązać z wystąpieniem poważnych powikłań. Dlatego dobrym wyborem jest zaszczepienie swojego dziecka.

 

Świnka – przyczyny

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak groźna może być świnka, przyczyny tej choroby to wirusy.  Świnkę wywołuje wirus zwany paramyksowirusem. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, także wskutek kontaktu z przedmiotami skażonymi śliną nosiciela wirusa. Okres jego inkubacji wynosi od 2 do 4 tygodni, po czym pojawiają się pierwsze objawy. Osoba chora zaraża na tydzień przed wystąpieniem pierwszych objawów oraz przez cały czas trwania świnki. Choroba bardzo rzadko kończy się śmiercią, współcześnie należy do grona chorób w pełni wyleczalnych.

Świnka – objawy

W zajętych chorobowo gruczołach stwierdza się okołonaczyniowe bądź śródmiąższowe nacieki komórek jednojądrzastych, czemu towarzyszy obrzęk. Martwicę komórek gruczołowych i komórek nabłonkowych możemy natomiast zauważyć w śliniankach lub nabłonku rozrodczym cewek nasiennych. Typowymi objawami w przebiegu świnki są:

Świnka objawy ma takie, które mogą wskazywać na każdą inną chorobę zakaźną. Objawem charakterystycznym, wyróżniającym świnkę na tle innych schorzeń, jest zapalenie przyusznic. Pojawia się zwykle w ciągu 24 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów, choć w niektórych przypadkach może pojawić się dopiero po tygodniu. Zazwyczaj to objaw obustronny. Znacznie rzadziej zajęte są ślinianki podżuchwowe czy ślinianki podjęzykowe. Obrzękom przyusznic towarzyszy tkliwość dotykowa oraz wypełnienie przestrzeni między płatkiem ucha a kątem żuchwy. Powoduje to bóle ucha i trudności w spożywaniu pokarmów.

Kolejnym charakterystycznym objawem świnki, występującym jednak wyłącznie u mężczyzn po okresie dojrzewania, jest zapalenie jąder. Dotyczy aż 20% chorych. To dolegliwość bolesna, której towarzyszy gorączka. Jądra mogą zwiększyć swoje rozmiary nawet kilkukrotnie. Aż u połowy chorych po ustąpieniu tego objawu dochodzi do zaniku jąder, co skutkuje bezpłodnością. U kobiet może się pojawić zapalenie jajników, jest jednak znacznie rzadsze. Choroba występująca u dzieci ma łagodniejszy przebieg niż u osób dorosłych.

Powikłania świnki

Jak wspomniano we wstępie, świnka może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Jednym z nich jest opisane wyżej zapalenie jąder. Do pozostałych powikłań zaliczamy między innymi:

  • zapalenie trzustki, wątroby lub nerek;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • niedosłuch lub głuchota wskutek zapalenia nerwu słuchowego.

Powikłania świnki występują u osób dorosłych, znacznie rzadziej u dzieci.

Świnka – leczenie

Pomimo szczepień nadal dość często występuje groźna choroba zakaźna jaką jest świnka. Leczenie jej odbywa się w warunkach domowych i polega na zwalczaniu objawów. Podaje się więc leki przeciwbólowe, zbija gorączkę oraz wykonuje chłodne okłady na powiększone węzły chłonne lub jądra. Należy zapewnić osobie chorej stały dostęp do wody i pilnować, czy wypija przynajmniej 1,5 płynów dziennie. Wskazany jest odpoczynek i unikanie stresu. Jednocześnie należy unikać gorących czy kwaśnych pokarmów, które stymulują produkcję śliny i tym samym nasilają uciążliwe objawy.

Szczepionka na świnkę

Na przestrzeni lat została stworzona skuteczną i bezpieczna szczepionka na świnkę. Wzbudza ona wytwarzanie przeciwciał chroniących przed zakażeniem u ponad 95% zaszczepionych osób. Szczepionka przeciw śwince na ogół podawana jest w skojarzeniu ze szczepionką przeciwko odrze oraz różyczce. Pierwszą dawkę podaje się w wieku 12-15 miesięcy, czyli tuż po zakończeniu okresu niemowlęctwa, natomiast drugą dawkę w okolicach 4-12 roku życia.

Warto pamiętać, że jest to szczepionka żywa. W związku z tym nie podajemy jej osobom z ciężkimi niedoborami odporności, kobietom w ciąży czy pacjentom onkologicznym. Przeciwwskazaniem jest również trwające leczenie immunosupresyjne. Przechorowanie świnki nie jest jednoznaczne z całkowitą ochroną na przyszłość, dlatego nawet wówczas warto zdecydować się na szczepienie.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Wróblewska M., Dzieciątkowski T., Choroby wirusowe w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Boroń-Kaczmarska A., Wiercińska-Drapało A., Choroby zakaźne i pasożytnicze,
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami