Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 listopada 2022

Uczulenie na kotaUczulenie na kota to nadmierna reakcja organizmu na kontakt z sierścią kota, a dokładniej mówiąc na wydzielinę znajdującą się w sierści oraz w ślinie tych zwierząt. Objawy są dość specyficzne, dlatego zwykle nie ma problemu z diagnostyką alergii. Celem potwierdzenia podejrzeń wystarczy wykonać skórne testy alergiczne. Alergicy dążący do posiadania kota powinni zdecydować się na jedną z hipoalergicznych ras.

Alergia na kota – przyczyny

Głównym alergenem kota jest Fel d 1, czyli białko sekrecyjne, będące tetrameryczną glikoproteiną. Jego funkcja biologiczna pozostaje nieznana, wiadomo jednak, że białko to jest lepkie i bez problemu unosi się w powietrzu. Dzięki temu przylega do ciała, ubrań i wszystkich innych przedmiotów wokół, szybko wywołując objawy u osoby uczulonej. Fel d 1 występuje głównie w skórze i mieszkach włosowych kota, a produkowany jest w gruczołach łojowych, gruczołach okolicy odbytu i śliniankach zwierzęcia. Szybko przenosi się na futro, zwłaszcza podczas codziennego lizania sierści. Ciekawostką jest, że samce kota produkują więcej tego białka niż samice.

Białko to, w kontakcie z organizmem osoby uczulonej, szybko wywołuje objawy. Dzieje się tak, ponieważ układu immunologiczny człowieka nadmiernie reaguje na jego obecność, broniąc się przed nim. Zjawisko to działa na zasadach identycznych dla wszystkich innych alergii.

Zobacz również: Zalety posiadania kota.

Alergia na koty – objawy

Obraz kliniczny alergii na kota uznaje się na ogół jako wielonarządowy. Do najczęściej pojawiających się objawów zaliczamy:

  • świąd, łzawienie i zaczerwienienie spojówek;
  • podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, co skutkuje chrypką, kaszlem, katarem, kichaniem i świądem gardła;
  • duszności;
  • podrażnienie skóry, co objawia się pokrzywką, świądem, wypryskami i rumieniem;
  • ból brzucha.

Sporadycznie diagnozuje się występowanie wstrząsu anafilaktycznego po ugryzieniu kota lub występowanie atopowego zapalenia skóry u dzieci.

Hipoalergiczny kot

Ze względu na to, że kot (tuż obok psa) jest ulubionym zwierzęciem domowym, jego wielbicieli trudno jest odciągnąć od pomysłu posiadania go, nawet pomimo stwierdzonej alergii. Dlatego coraz częściej poszukuje się uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym możliwe byłoby posiadanie kota i niedoświadczanie przykrych objawów. Istnieje wiele praktyk, takich jak kastracja samca kota, stosowanie specjalnej diety zwierzęcia czy spryskiwanie futra specjalnymi preparatami. Warto jednak rozważyć posiadanie kota, który jest hipoalergiczny.

Istnieje powszechne przekonanie, że istnieją rasy kotów, które produkują mniejszą ilość białka Fel d 1. Na ich czele znajduje się rasa kotów syberyjskich Neva Masquarade. Do pozostałych ras kotów uznawanych za hipoalergiczne zaliczamy między innymi:

  • koty Bengalskie;
  • Cornish Rex i Devon Rex;
  • Sfinksy;
  • Rosyjskie Koty Niebieskie;
  • koty Jawajskie;
  • koty Balijskie;
  • Orientalne koty krótkowłose;
  • LaPerm;
  • Ocicat;
  • koty Burmańskie.

Tutaj warto zaznaczyć, że kupno hipoalergicznego kota będzie skuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku alergii niż np. kastracja czy regularne kąpiele. W przypadku kąpieli kota otrzymujemy korzystne efekty (zmywamy z sierści większość alergenów), jednak są one wyjątkowo krótkotrwałe. Z kolei kastracja nie zmniejsza produkcji białka Fel d 1 na tyle, aby nie wywoływało ono reakcji alergicznej.

Domowe sposoby na alergię na kota

Przy zdiagnozowaniu alergii na kota warto wypróbować kilka domowych sposobów, które mogą skutecznie zmniejszyć objawy. Są to przede wszystkim: częste wietrzenie pomieszczeń w domu, ścieranie kurzy, odkurzanie oraz zmiana pościeli. Podsumowując, chodzi o ogólne dbanie o porządki w domu. Nie należy pomijać podczas nich nawet dywanów czy zasłon. Jeśli to dziecko ma uczulenie, należy pilnować, aby kot nie miał wstępu do pokoju dziecięcego. Po każdym kontakcie z kotem należy myć ręce ciepłą wodą i mydłem. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, warto rozważyć odczulanie czyli podawanie alergikowi coraz większych dawek wyciągów alergenowych, aż do osiągnięcia takiej dawki, która wyraźnie zmniejszy objawy alergii, a więc przyzwyczai organizm do obecności alergenów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ukleja-Sokołowska N., Bartuzi Z., Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota, Alergia Astma Immunologia, 2/2016.
  2. Lis K., Bartuzi Z., Hipoalergiczny kot – czy to możliwe?, Alergia Astma Immunologia, 25/2020.
  3. Buczyłko K., Alergeny kota: nie tylko Fel d 1, Alergia, 3/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami