Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 sierpnia 2021

Farmy wertykalneFarmy wertykalne to nietypowa, zyskująca coraz większą popularność alternatywa dla tradycyjnego rolnictwa. Sam pomysł powstał około 1915 roku i od tego okresu dość mocno ewoluował. Współcześnie otrzymano już pierwsze zbiory z upraw roślin farm wertykalnych. Daje to duże nadzieje na przyszłość, ponieważ liczba ludności na świecie rośnie, w związku z czym maleje ilość dostępnego pożywienia.

Koncepcja pomysłu

Twórca pomysłu farm wertykalnych uznał za słuszne wysadzenie w powietrze części terenów rolnych i wykorzystanie ścian powstałych lejów powybuchowych na uprawy. Miało to zwiększyć dostępny areał. Brzmi to oczywiście absurdalnie i przez długi czas nie było do przyjęcia. Współcześnie jednak pomysł powrócił na główny plan i został w końcu wykorzystany.

Na czym polegają farmy wertykalne?

Czym są więc farmy wertykalne? To budynki wysokościowe przeznaczone wyłącznie na uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Jest to kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt pięter, przy czym na każdym znajduje się inny gatunek. Dzięki temu w jednym miejscu można hodować i uprawiać wiele różnych rodzajów pożywienia.

Przykładowo, w piętrach podziemnych hodowane są ryby, zaś parter przeznacza się na sklepy i obszary dostawcze. Wyższe piętra mogą zawierać kolejno:

Na samej górze zaś mogą znajdować się zbiorniki z wodą i odżywkami. Chociaż tworzy się w dużej mierze sztuczne warunki, farmy wertykalne umożliwiają skuteczną optymalizację rolnictwa. Środowisko jest kontrolowane, w związku z czym na każdym piętrze można dopasować wilgotność powietrza, temperaturę bądź zawartość gleby. W efekcie warunki uprawy są indywidualne i najlepsze dla każdego gatunku rośliny z osobna.

Zalety farm wertykalnych

Głównymi zaletami takiego rozwiązania rolniczego są:

  • niezależność i duże zbiory – dzieje się tak, ponieważ rezultat uprawy i ilość zbiorów nie są uzależnione od warunków środowiska, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, zewnętrznych upraw;
  • optymalizacja rolnictwa – jedna farma wertykalna postawiona na działce o powierzchni 1 ha może zastąpić nawet od 10 do 100 konwencjonalnych gospodarstw;
  • bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego – uprawy i hodowle nie są umieszczone w pobliżu środowiska naturalnego, dlatego nie ma tutaj miejsca na ingerencje w naturę;
  • zaspokojenie potrzeb większej ilości społeczeństwa – farma wertykalna umożliwia produkcję tak dużej ilości pożywienia, że można nią wykarmić naprawdę sporą część populacji.

Mimo że farmy wertykalne bezsprzecznie posiadają wiele zalet, nie można pomijać strony krytycznej tego pomysłu.

Wady farm wertykalnych

Jak w każdej sytuacji, farmy wertykalne mają zarówno swoich zwolenników, a także przeciwników. Odnoszą się oni często do upraw z 2012 roku, gdy prosperowało aż 100 farm wertykalnych, jednak żadna z nich nie przyniosła korzyści materialnych. Wiele z nich ogłosiło wówczas bankructwo. Przyczyną tego mogą być jednak wysokie koszt samego utrzymania upraw i hodowli wertykalnych. Koszt ziemi w miastach jest na ogół znacznie wyższy niż koszt pól wiejskich. Do tego należy doliczyć podatki miejskie i koszt nakładów na rozwój, co jest liczone w miliardach.

Wadą farm wertykalnych może być sam fakt ich istnienia. W wielu krajach nie jest do przyjęcia, aby takie budynki (wręcz drapacze chmur) znajdowały się w pobliżu budynków mieszkalnych. Zaburzałoby to ład architektoniczny.

Farmy wertykalne – podsumowanie

Podsumowując, farmy wertykalne są znacznie mniej czasochłonne i bardziej wydajne niż tradycyjne formy upraw i hodowli. Oferują otrzymanie produktów ekologicznych, co jest ich dużą zaletą. Wiążą się jednak z wysokimi kosztami, przy czym problemem jest znalezienie lokalizacji pod ich budowę. Obecnie istnieje wiele farm wertykalnych, uznawane są one jednak za przedmiot doświadczalny. Mimo tego są szansą na przyszłość i wzbudzają duże nadzieje współczesnych rolników.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grochulska-Salak M., Zielonko-Jung K., Zinowiec-Cieplik K. Kształtowanie zabudowy i systemów zieleni na terenach miejskich, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 504/2018.
  2. Wowrzeczka B., Agropolis – część II. Współczesna farma miejska, Architectus, 3/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami