Kolagen do picia
Kolagen do picia

Radiografia cyfrowaRadiografia cyfrowa to ogólne pojęcie obrazowania, będącego jednym z najistotniejszych elementów procesu diagnostycznego oraz późniejszego postępowania terapeutycznego. Dzięki niemu lekarz może ocenić zmiany zachodzące w poszczególnych tkankach i narządach pacjenta oraz uzyskuje wiedzę na temat przebiegu jego choroby. Dzięki badaniom obrazowym (których przedstawicielami są: RTG, USG, TK, MRI) medycy mogą skutecznie zaplanować dalszą terapię.

Radiografia cyfrowa – co to jest?

Zgodnie z definicją radiografia cyfrowa to technika alternatywna dla konwencjonalnych, analogowych, błonowych technik radiograficznych umożliwiająca uzyskanie zapisu obrazu w formie cyfrowej. Klasyczna radiografia miała swój początek już w 1895 roku, a jej pionierem był fizyk Wilhelm Konrad Roentgen. Podczas swoich badań nad promieniami katodowymi przeprowadził on doświadczenie polegające na owinięciu szklanej rury grubym czarnym papierem, tak, by po włączeniu prądu światło z rury nie przedostało się na zewnątrz. W chwili doprowadzania prądu do elektrod naukowiec zauważył, że znajdujący się obok ekran fluorescencyjny zaczyna samoistnie świecić, tak jakby padało na niego światło. W momencie wyłączania prądu zjawisko zanikało. Zdał sobie wówczas sprawę, że w owiniętej papierem rurze powstaje niewidzialne promieniowanie, które następnie nazwał promieniowaniem X. Promieniowanie X przechodzi przez ludzkie ciało, ale jest pochłanianie przez strukturę kostną. Do dnia dzisiejszego wykorzystuje się tę wiedzę w szeroko pojętej diagnostyce obrazowej.

Aparaty rentgenowskie dzieli się na analogowe, analogowe ucyfrowione za pomocą skanera do radiografii cyfrowej pośredniej i w pełni cyfrowe. W przypadku radiografii cyfrowej wyróżnić można natomiast systemy obrazowania pośredniego i bezpośredniego. Aktualnie radiologia cyfrowa jest najaktywniej rozwijającą się dziedziną medycyny.

Radiografia cyfrowa – metodyka

Pierwszą techniką radiografii cyfrowej, wdrożoną do badań w II połowie lat 90-tych, była radiografia CR, bazująca na pamięciowych płytach luminoforowych. Jest to technika najbardziej zbliżona do tradycyjnej radiografii błonowej, dlatego często traktuje się ją jako najszybszą i najłatwiejszą drogę wdrożenia radiografii cyfrowej. W krajach wysoko uprzemysłowionych obserwuje się drugi etap rewolucji cyfrowej w radiografii, polegający na coraz szerszym wykorzystaniu paneli płaskich jako podstawowych detektorów promieniowania.

Zasada działania pośredniej radiografii cyfrowej i niektórych systemów bezpośredniej radiografii cyfrowej opiera się na wykorzystaniu zjawiska wzbudzenia atomów niektórych związków w konsekwencji ich kolizji z fotonem. Niektóre z nich świecą samoistnie, inne pod wpływem bombardowania fotonami światła albo promieniowania RTG. Jeszcze inne wykazują zdolność magazynowania energii świetlnej i oddawania jej po pewnym czasie samoistnie bądź dopiero po stymulacji dodatkową porcją energii.

Zalety radiografii cyfrowej

Do niedawna zdjęcia RTG można było wykonywać jedynie metodą analogową. Oznaczało to konieczność wykorzystania klisz podobnych do tradycyjnych negatywów fotograficznych. Niestety uzyskany w ten sposób obraz nie mógł być kopiowany ani modyfikowany, np. powiększany. Radiografia cyfrowa zamiast klasycznej błony fotograficznej wykorzystuje specjalny detektor, który odczytuje obraz powstały w momencie promieniowania. Może być on przekazywany bezpośrednio do komputera i obrabiany na rozmaite sposoby. Do pozostałych zalet zalicza się:

  • krótki czas ekspozycji pacjenta na promieniowanie;
  • natychmiastowe wyświetlanie wykonanych zdjęć na ekranie komputera i możliwość ich obróbki (np. regulacji kontrastu i jasności);
  • możliwość łatwego i szybkiego kopiowania i udostępniania zdjęć pacjentowi oraz innym lekarzom;
  • możliwość archiwizacji i porównywania tego samego fragmentu obrazu na kolejnych etapach leczenia.

Właśnie z tego względu radiografia cyfrowa cieszy się tak ogromną popularnością. Znajduje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie medycyny – onkologii, ginekologii, stomatologii, ortopedii, reumatologii, neurologii i innych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mackiewicz S., Detektory promieniowania stosowane w cyfrowej radiografii bezpośredniej, Badania nieniszczące i diagnostyka, 1/2017.
  2. Wasilewski N., Radiografia cyfrowa, Menedżer Zdrowia, 6/2007.
  3. Jezierski G., Bezpośrednia radiografia cyfrowa, Postępy Techniki Jądrowej, 2/2017.
  4. Drop B., Drop K., Barańska A., Janiszewska M., Dlaczego radiografia cyfrowa? Wybrane wady niecyfrowych systemów radiologicznych w opinii lekarzy radiologów i techników elektroradiologii z zakładów diagnostyki obrazowej w Lublinie.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami