Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 grudnia 2022

RTGRTG to skrót od badania rentgenowskiego, polegającego na prześwietlaniu tkanek ludzkiego organizmu wiązką promieniowania rentgenowskiego. Jest jedną z ważniejszych technik diagnostyki obrazowej w dzisiejszych czasach, uwidacznia jednak głównie tkanki twarde, takie jak kości i stawy. Aby wykonać RTG należy mieć skierowanie od lekarza – bez względu na to czy badanie wykonywane będzie na NFZ czy prywatnie.

Na czym polega RTG?

Zdjęcie RTG powstaje dzięki promieniowaniu RTG generowanemu przez specjalną lampę rentgenowską znajdującą się wewnątrz aparatu. Częściowo przechodzi ono przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę rentgenowską, niezwykle czułą na tego rodzaju promieniowanie. Tam jest rejestrowane w postaci obrazu. Tkanki przepuszczające promieniowanie rentgenowskie widoczne są na zdjęciu jako jaśniejsze. Im większą część promieniowania tkanki zatrzymają (nie przepuszczą), tym obraz jest ciemniejszy.

Promieniowanie rentgenowskie (zwane potocznie promieniowaniem X) obejmuje zakres długości fali między nadfioletem a promieniowaniem gamma. Tkanki ludzkiego ciała wykazują różny stopień pochłaniania tych promieni, na czym bazuje mechanizm badania rentgenowskiego.

Otrzymany obraz jest dwuwymiarowy, dlatego aby uzyskać dokładny obraz tkanek wykonuje się zdjęcia w 2 różnych projekcjach, np. tylno-przedniej i bocznej. W trakcie badania zaleca się wstrzymanie oddechu na sygnał specjalisty, gdyż nawet najmniejszy ruch związany z oddychaniem może wpłynąć negatywnie na jakość obrazu. Badanie jest szybkie, trwa zwykle kilka minut. Nieco dłużej trwa RTG z kontrastem, co polega na dożylnym podaniu środka cieniującego. Jego zadaniem jest uwidocznienie niektórych struktur, które w innym wypadku pozostawałyby niewidoczne.

Jak przygotować się do badania RTG?

Badanie RTG nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynym wyjątkiem jest obrazowanie jamy brzusznej i miednicy. Wówczas należy stosować dietę lekkostrawną, ograniczającą błonnik pokarmowy, a dzień wcześniej przyjąć środek przeczyszczający. Ostatni posiłek należy zjeść przynajmniej 6 godzin przed badaniem. Jeśli w trakcie badania stosowany będzie środek kontrastujący, konieczne są dodatkowe przygotowania (w tym odstawienie niektórych leków), o których z pewnością poinformuje lekarz.

RTG – wskazania

Najczęściej RTG wykonuje się celem uwidocznienia złamań kości, pęknięć i innych urazów w obrębie układu kostnego. Wskazaniami są również:

Badania RTG to niekiedy element diagnostyki w trakcie badań medycyny pracy. To złoty standard w diagnostyce i monitorowaniu leczenia chorób ortopedycznych oraz reumatologicznych.

RTG – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania RTG są:

Są to wskazania względne, dlatego w stanach zagrożenia życia rozważa się ich wykonanie pomimo wieku, stanu fizjologicznego czy innych chorób.

Czy RTG jest bezpieczne?

Badanie RTG jest mało inwazyjne, jednak w związku z pochłanianą w trakcie badania dawką promieniowania, nie pozostaje obojętne dla organizmu. Pojedyncze badanie jest nieszkodliwe, mowa o tzw. dawce skumulowanej, gdy organizm poddawany jest promieniowaniom X bardzo często. Dotyczy to głównie pracowników medycznych zajmujących się wykonywaniem badania RTG i jednocześnie nie przestrzegających podstawowych zasad BHP w miejscu pracy. Negatywny wpływ promieni X wykorzystuje się np. podczas radioterapii, której celem jest likwidowanie zmian nowotworowych. Pacjent poddaje się jednak promieniowaniu w wysokiej dawce i dużej częstotliwości.

RTG – cena

Koszt badania RTG zależy od lokalizacji naświetlanego miejsca na ciele. Zwykle ceny wahają się w granicach 30-100 zł, do tego należy dodać 15-20 zł, jeśli chcemy otrzymać wyniki wraz z opisem lekarskim. Badanie RTG w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia odbywa się bezpłatnie.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Herring W., Podręcznik radiologii, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  2. Cieszanowski A., Bekiesińska-Figatowska M., Radiologia. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami