Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2022

Motylki w brzuchuMotylki w brzuchu to pojęcie powszechnie stosowane dla opisania przyjemnego uczucia występującego podczas zakochania i zauroczenia. Każdy z nas z pewnością w pewnym momencie życia poczuł miłe łaskotanie w brzuchu na widok bliskiej mu osoby lub przy kontakcie z nią. Jak można się domyśleć, nie ma to nic wspólnego z obecnością owadów w jamach brzucha, a z chemią i fizjologią.

Motylki w brzuchu – czym naprawdę są?

Podstawą tego dziwnego, nietypowego uczucia są zmiany biochemiczne zachodzące w gospodarce hormonalnej. Opisując w bardzo prosty sposób – spotkanie osoby, na której bardzo nam zależy stymuluje układ nerwowy, a konkretnie jego część współczulną Jest to bodziec do reakcji „walcz lub uciekaj”. Kiedy w życiu pojawia się pewne wyzwanie, organizm automatycznie mobilizuje się do jego podjęcia. Wskutek tego między innymi:

  • przyspiesza oddech;
  • rozszerzają się źrenice;
  • wzrasta potliwość ciała;
  • zwiększa się napięcie mięśni.

Jaki wpływ ma takie pobudzenie na uczucie motylków w brzuchu? Otóż typowym zjawiskiem jest również automatyczne, niekontrolowane napięcie mięśni gładkich żołądka. W stanie spoczynku są one rozluźnione, aby możliwe było swobodne trawienie. Jeśli jednak dojdzie do skurczu – co wzmacnia działanie wzmożonej produkcji hormonów szczęścia – następuje charakterystyczne uczucie łaskotania, podniecenia i podekscytowania, zwane powszechnie jako motylki w brzuchu.

Gospodarka hormonalna u osoby zakochanej

Miłość i zakochanie to nic innego jak zbiorowisko działania wielu hormonów. Często nie możemy spokojnie spać, tracimy apetyt i ciągle myślimy o tej jednej osobie. W pierwszej fazie zakochania, gdy dopiero poznajemy daną osobę i jeszcze nie wiemy jak potoczy się nowa znajomość, dominuje działanie testosteronu i kortyzolu. Ten pierwszy hormon występuje u obydwu płci, choć u mężczyzn w większej ilości. Odpowiada za pobudzenie seksualne. Z kolei kortyzol jest hormonem stresu, który właśnie pobudza układ autonomiczny współtworząc motyle w brzuchu.

W kolejnej fazie, gdy zakochanie jest już silne a relacje stabilne, działa głównie dopamina. Jako hormon szczęścia sprawia, że naszym celem jest dążenie do regularnej przyjemności, np. ciągłych spotkać z ukochaną osobą. To etap randek i wyznawania uczuć. Podczas bezpośrednich spotkać z wybraną osobą rozpoczyna się produkcja fenyloetyloaminy, co skutkuje nieustającą euforią. Typowe są również wyrzuty endorfin.

Po około 2-3 latach układ hormonalny przyzwyczaja się do sytuacji. Znamy już bardzo dobrze swoją drugą połówkę, następuje etap przywiązania. Wtedy dominuje działanie wazopresyny i oksytocyny, jako hormonów więzi i przyzwyczajenia do drugiej osoby. Niestety, to często ciężki czas dla związku. Brak motylków w brzuchu i ekscesów sprawia, że w tym momencie wiele par czuje zawód, co skutkuje rozstaniem się. Jest to pierwszy krytyczny moment w związku z punktu widzenia gospodarki hormonalnej.

Ile trwają motylki w brzuchu?

Okres intensywnego zakochania, czyli uczucie motylków w brzuchu trwa średnio kilka miesięcy. Wszystko zależy od naszego usposobienia, charakteru i rodzaju relacji z drugą osobą. Uczucie może pojawiać się przez miesiąc, jak również przez pół roku. Przez wielu specjalistów dłuższe utrzymywanie się opisywanego uczucia w brzuchu stanowi zjawisko chorobowe i wymaga zbadania.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia człowieka – zintegrowane podejście, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Krauss H., Fizjologia człowieka – podstawy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
  3. Wojciszke B., Psychologia miłości, Gdańsk 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami