Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 sierpnia 2022

Endorfina - hormon szczęściaEndorfina nie bez powodu nazywana jest hormonem szczęścia. To właśnie dzięki niej możemy odczuwać przyjemność oraz entuzjazm. Ponadto hormon ten niweluje stres oraz zmniejsza odczucia bólowe. Przyjrzyjmy się czym dokładnie są endorfiny oraz jak pobudzić ich wydzielanie.

Endorfina – czym dokładnie jest?

Endorfiny to grupa hormonów wytwarzana przez organizm człowieka. Produkowane są one w mózgu i rdzeniu kręgowym jako reakcja na bodźce zewnętrzne. Początkowo hormony te nazywano molekułami emocji. Wszystko ze względu na wpływ na stan uczuciowy człowieka. Polepszają  one samopoczucie, zmniejszają stany lękowe, depresyjne i wprawiają w euforię.

Endorfiny to hormony peptydowe, które zbudowane są z różnej ilości aminokwasów. Ilość ich zależna jest od określonego typu endorfin. Obecnie wyróżnia się aż 20 ich rodzajów. Jednak najbardziej znane są trzy:

  • alfa-endorfiny
  • beta-endorfiny
  • gamma-endorfiny

Co pobudza wydzielanie endorfin?

1. Jedzenie.

Bardzo duży wpływ na wydzielanie endorfin posiada m.in. czekolada. Oprócz niej, na produkcję hormonów szczęścia wpływ ma jedzenie ostrych potraw np. papryka chili. Dzieje się tak dlatego, że spożywanie pikantnych produktów wiąże się z bólem, a jak wiadomo endorfiny mają za zadanie łagodzić takie odczucia.

2. Aktywność fizyczna.

W tym przypadku należy jednak zaznaczyć, że u każdego z  nas produkcja endorfin może być inna. Jedni poczują wydzielanie hormonów szczęścia już po krótkim spacerze, inni z kolei po przebiegnięciu kilku kilometrów. Bardzo dobrym sposobem na wytworzenie się endorfin w organizmie człowieka jest seks.

Jeśli dana osoba nie może pozwolić sobie na intensywną aktywność fizyczną, podobny poziom endorfin mogą wytworzyć również zakupy. Innym sposobem jest również śmiech. Ciekawostką jest tu fakt, że samo myślenie o nich już podnosi ich poziom.

3. Poród.

Dla wielu kobiet i mężczyzn poród nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Dlatego też niezrozumiałe jest, że po godzinnych bólach i tak dużym wysiłku fizycznym matka jest w stanie z radością wziąć na swoje ręce urodzonego maluszka i nie myśleć o bólu.

4. Odpoczynek.

Bardzo dobrym przykładem odpoczynku może być medytacja lub joga. Podczas relaksacji organizmu dochodzi do produkcji endorfin, co prowadzi do polepszenia się nastroju i samopoczucia.

5. Alkohol.

Alkohol faktycznie pobudza produkcję endorfin, ale tylko wtedy kiedy spożywany jest w niewielkich ilościach.

Czy niedobór endorfin może spowodować dolegliwości?

Bez żadnych wątpliwości wiadomo, że endorfina posiada wpływ na nasze samopoczucie oraz nastrój. Dlatego też zaczęły pojawiać się pytania czy niedobór tego hormonu w organizmie może stanowić przyczynę różnych dolegliwości. Do tej pory jednak nie udało się ustalić jednoznacznej odpowiedzi czy niedobór endorfin może wywołać pewne choroby w organizmie człowieka. Naukowcy są jednak zdania, że niedostateczna ich ilość może być związana z wystąpieniem dolegliwości tak jak m.in.:

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami