Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 czerwca 2022

Przerost prostatyPrzerost prostaty to częsty problem mężczyzn powyżej 50. roku życia, w związku z czym od tego wieku zaleca się wykonywanie profilaktycznych badań prostaty. Choć wciąż jest to w naszym kraju rzadko poruszany temat, świadomość mężczyzn każdego roku rośnie. Przerost prostaty jest stosunkowo łagodną dolegliwością, jednak bagatelizowanie go może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Przyczyny przerostu prostaty

Za wszystko odpowiedzialne są prawdopodobnie hormony – przyczyny rozrostu gruczołu krokowego nie zostały w pełni poznane. Wraz z wiekiem następuje szereg fizjologicznych zmian w organizmie – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W przypadku kobiet mamy do czynienia z menopauzą i okresem klimakterium, natomiast u mężczyzn często następuje zwiększenie wielkości gruczołu krokowego.

Dobrze udokumentowana jest współzależność od wieku chorego oraz udział testosteronu w powstawaniu omawianej dolegliwości. Testosteron jest syntezowany w jądrach, co reguluje oś podwzgórzowo-przysadkowa. W komórkach gruczołu krokowego, pod wpływem określonych enzymów, testosteron ulega przemianie do aktywniejszej formy – DTH. DTH wiąże się następnie z receptorami jąder komórkowych i powoduje produkcję mRNA oraz białek. Wskutek tego następuje wzrost komórek stercza i ich proliferacja. Wraz z wiekiem obniża się synteza testosteronu, a przewaga estrogenów powoduje zagęszczenie receptorów jądrowych dla DTH. Dodatkowo coraz częściej wskazuje się na udział czynników wzrostu w przeroście prostaty.

Jak objawia się przerost prostaty?

Głównym objawem klinicznym przerostu prostaty jest zaburzenie oddawania moczu. Dzieje się tak, ponieważ prostata zwiększa swoją objętość, mogąc tym samym uciskać na pęcherz i cewkę moczową. Najczęściej zauważa się więc:

  • trudności z rozpoczęciem mikcji;
  • częstomocz, czyli potrzebę częstego oddawania moczu;
  • trudności z całkowitym opróżnianiem pęcherza moczowego, zaleganie moczu.

Mikcja przybiera charakter słabego, przerywanego strumienia moczu. Żeby pokonać zwiększony opór, pęcherz moczowy musi wytwarzać większe ciśnienie. Ściana mięśniowa pęcherza przerasta, grubieje i wykazuje tak wysoką wrażliwość, że pęcherz kurczy się nawet wtedy, gdy wypełnia go niewielka ilość moczu. Z czasem przeciążony pęcherz moczowy słabnie, a mocz wykazuje tendencję do zalegania, stwarzając dogodne warunki do namnażania się bakterii i procesów zapalnych. W kolejnym stadium mocz może się także cofać do moczowodów i do nerek, powodując ciężkie schorzenia tych narządów.

Następstwami nieleczonego przerostu prostaty mogą więc być następujące choroby i dolegliwości: kamica moczowa, uchyłki pęcherza, wodonercze, niewydolność nerek czy nawracające infekcje dróg moczowych.

Zobacz również: Nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie.

Rozpoznanie przerostu prostaty

W momencie pojawienia się niepokojących objawów ze strony układu moczowego u mężczyzn należy jak najszybciej udać się na badania kontrolne. Podobne objawy daje bowiem rak prostaty, będący przyczyną dużej umieralności mężczyzn w starszym wieku. Jednocześnie nie należy mylić przerostu prostaty z rakiem, ponieważ są to dwie różne jednostki kliniczne.

Wstępną diagnozę często można postawić już po zebraniu szczegółowego wywiadu przez lekarza. Aby potwierdzić swoją hipotezę, lekarz musi wykonać bezpośrednie badanie prostaty przez odbyt. Ocenia tym samym wielkość, kształt, symetrię i konsystencję gruczołu krokowego. Zaleca się dodatkowo wykonanie badań laboratoryjnych – głównie badanie moczu oraz badanie krwi uwzględniające poziom mocznika, kreatyniny, elektrolitów i PSA.

Dokładniejszym badaniem jest uroflometria, czyli nieinwazyjne badanie strumienia wydalanego moczu. Można wykonać USG jamy brzusznej lub USG przezodbytnicze. Obecnie medycyna bardzo się rozwinęła, przez co diagnostyka takich dolegliwości nie przysparza już problemów. Na szczęście świadomość mężczyzn na temat własnego zdrowia rośnie, przez co coraz chętniej zgłaszają się na badania kontrolne.

Przerost prostaty – leczenie

Leczenie przerostu prostaty jest możliwe, wymaga jedynie chęci ze strony mężczyzny. Obejmuje modyfikację stylu życia i farmakoterapię. Celem leczenia farmakologicznego przerostu prostaty stosuje się leki należące do następujących grup:

  • leki blokujące receptory α-1 adrenergiczne;
  • preparaty pochodzenia roślinnego;
  • leki wpływające na środowisko hormonalne stercza;
  • leki antymuskarynowe.

Dodatkowo, w aspekcie modyfikacji stylu życia, ważne są:

  • regularne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności;
  • ograniczenie picia płynów tuż przed snem;
  • ograniczenie spożycia sztucznych słodzików i cukrów prostych;
  • rezygnacja z alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych.

Jedną ze skuteczniejszych, innowacyjnych metod jest fonowanie, czyli terapia wibroakustyczna. Charakteryzuje się brakiem działań niepożądanych i stanowi alternatywę dla leczenia chirurgicznego. Polega na przekazywaniu dźwiękowych mikrowibracji, o zakresie częstotliwości od 30 do 20 000 Hz, do ciała człowieka poprzez wykorzystanie skonstruowanych w tym celu specjalnych, kompaktowych urządzeń medycznych.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczęch R., Narkiewicz K., Łagodny rozrost prostaty, Choroby Serca i Naczyń, 1/2009.
  2. Szopiński T., Dobruch J., Chłosta P., Borówka A., Leczenie farmakologiczne łagodnego rozrostu stercza, Postępy Nauk Medycznych, 4/2012.
  3. Starownik R., Bar K., Łagodny rozrost stercza, 2/2001.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami