Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 września 2023

SekretynaSekretyna to peptydowy hormon tkankowy, syntezowany głównie przez błonę śluzową jelita cienkiego. Przede wszystkim reguluje funkcje trawienne. Można zatem powiedzieć, że pełni ona rolę żołądkowo-jelitowego czynnika regulacyjnego. Po raz pierwszy hormon ten opisano w 1905 roku.

Sekretyna – charakterystyka

Sekretynę wydzielają komórki S błony śluzowej dwunastnicy pod wpływem napływających z żołądka jonów wodorowych. Gdy kwaśna treść żołądkowa dotrze do początkowego odcinka jelita cienkiego, następuje fizjologiczna synteza tego hormonu. Uwalnianie sekretyny pod wpływem kwasów stanowi kolejny przykład sprzężenia zwrotnego – omawiany hormon sprawia, że następuje wydzielanie zasadowego soku trzustkowego, który po przedostaniu się do dwunastnicy neutralizuje kwas pochodzący z żołądka, hamując tym samym dalsze wydzielanie sekretyny.

Warto wiedzieć, że spośród hormonów przewodu pokarmowego wyodrębniono 2 grupy: gastrynową i sekretynową. W pierwszej znajdują się hormony takie jak gastryna, cholecystokinina oraz ceruleina, natomiast do drugiej zaliczamy omawianą sekretynę, a także glukagon trzustkowy, żołądkowy peptyd hamujący, wazoaktywny hormon jelitowy oraz jelitowy peptyd PHI-27.

Sekretyna – funkcje

Funkcje sekretyny:

  • zwiększanie wydzielania trzustkowego i dwunastniczego, w tym zwiększanie wydzielania żółci i pepsyny;
  • nasilanie motoryki jelita cienkiego, usprawnianie jego pracy;
  • stymulacja skurczu pęcherzyka żółciowego;
  • hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego i gastryny, a także hamowanie motoryki żołądka;
  • wywoływanie skurczu zwieracza odźwiernika żołądka.

Innymi słowy, sekretyna zwiększa wydzielanie dwuwęglanów przez komórki przewodów żółciowych oraz trzustki. Tym samym sprawia, że miejsce ma wydzielanie wodnistego, zasadowego soku trzustkowego. Działanie sekretyny zachodzi za pośrednictwem przekaźnika cAMP. Ponadto sekretyna nasila działanie CCK (cholecystokininy), przez co wydzielanie enzymów trawiennych przez trzustkę znacznie wzrasta.

Badanie sekretyny

W uzasadnionych przypadkach można zdecydować się na badanie poziomu sekretyny, do czego potrzebna jest krew żylna pobrana od pacjenta będącego na czczo. Innym badaniem jest tzw. próba sekretynowa, która polega na podaniu sekretyny oraz ocenie objętości soku trzustkowego. Hormon ten podaje się wówczas dożylnie w dawce 4 mikrogramy na 1 kg masy ciała pacjenta. Zgodnie z normą, w przypadku zdrowego człowieka wynik prawidłowy wynosi przynajmniej 2 ml na 1 kg masy ciała na godzinę. Z kolei w przypadku badania krwi za normę uznaje się wynik do 80 ng/ml.

Najczęściej pomiar sekretyny wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń trawienia różnego pochodzenia, chorób trzustki oraz choroby Zollingera-Ellisona. Wskazaniami do badania są również m.in.: marskość wątroby, hiperlipidemia oraz zaburzenia wchłaniania, np. w przebiegu zespołu złego wchłaniania. Przy podejrzeniu choroby Zollingera-Ellisona należy dodatkowo wykonać pomiar gastryny. To ważne, ponieważ w przypadku zdrowych osób po podaniu sekretyny nie dochodzi do zwiększenia poziomu gastryny w surowicy, natomiast u pacjentów z tą chorobą miejsce ma wzrost stężenia gastryny.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami