Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 marca 2022

HiperlipidemiaHiperlipidemia to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób w Polsce (i w wielu innych krajach). Wiąże się ryzykiem wielu powikłań sercowo-naczyniowych, które można obniżać modyfikacją stylu życia oraz wczesnym leczeniem hipolipemizującym. Zgodnie z definicją, jest to podwyższony poziom frakcji cholesterolu LDL oraz trójglicerydów w organizmie, co świadczy o zaburzeniu metabolizmu lipidów.

Rodzaje hiperlipidemii

Hiperlipidemia może przybierać 3 postacie:

  • hipercholesterolemii – gdy obserwujemy jedynie podwyższony poziom cholesterolu we krwi;
  • hipertrójglicerydemii – gdy obserwujemy jedynie podwyższony poziom trójglicerydów we krwi;
  • hiperlipidemii mieszanej – gdy obserwujemy podwyższony poziom zarówno trójglicerydów, jak i cholesterolu we krwi.

W praktyce często stosuje się wyłącznie określenie „hiperlipidemia”, co ma się odnosić do ogólnego podwyższonego stężenia tłuszczów.

Hiperlipidemia – przyczyny

Główną i najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu tłuszczów we krwi jest nieodpowiednia dieta. W dzisiejszych czasach stanowi ona źródło wielu problemów zdrowotnych dotyczących niemal wszystkich układów i narządów. Szczególnie niebezpieczna jest zła dieta (bogata w tłuszcze zwierzęce, cukry proste, alkohol i modyfikowaną żywność) w połączeniu z siedzącym trybem życia. Brak aktywności fizycznej sprawia, że tłuszcz zaczyna się odkładać, ściany naczyń krwionośnych tracą swoją elastyczność, a cały organizm jest niedotleniony. Hiperlipidemii sprzyjają także inne choroby, w tym:

Lekarze i badacze wskazują również na powiązanie hiperlipidemii z uwarunkowaniami genetycznymi. Mamy wówczas do czynienia z tzw. hiperlipidemią rodzinną, której główną przyczyną jest nieokreślona jeszcze mutacja w genach.

Hiperlipidemia – objawy

Głównym przejawem hiperlipidemii jest zwiększony poziom tłuszczów we krwi. Warto jednak wiedzieć, że chora może wykazywać także inne objawy. Najczęściej są to zmiany skórne – guzki o różnej wielkości i różnym kształcie, lokalizujące się głównie na powiekach, kolanach i łokciach. Zwie się je kępkami żółtymi. Hiperlipidemia nie daje jednak na ogół żadnych objawów, dlatego zwykle jest wykrywana zupełnie przypadkowo. Pacjenci zgłaszają się do lekarza z powikłaniami lub chorobami (najczęściej sercowo-naczyniowymi) i to właśnie na drodze diagnostyki chorób podstawowych dochodzi do rozpoznania hiperlipidemii.

Diagnostyka hiperlipidemii

W celu określenia poziomu tłuszczów we krwi wystarczy wykonać podstawową morfologię krwi. Krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej. Hiperlipidemię powinny potwierdzić przynajmniej 2 odczyty z lipidogramu. Około 2 tygodnie przed badaniem nie należy drastycznie zmieniać diety (aby wpłynąć tym samym na wyniki). Tydzień przed warto natomiast odstawić wszelkie używki, zwłaszcza papierosy i alkohol.

Zobacz również: Profil lipidowy.

Hiperlipidemia – leczenie

Leczenie hiperlipidemii opiera się na modyfikacji diety (powinna być zdrowa, urozmaicona, bogata w świeże warzywa i owoce), odpowiednim nawodnieniu organizmu (przynajmniej 1,5 l wody dziennie) oraz regularnej aktywności fizycznej. Innymi słowy, aby unormować poziom tłuszczów w organizmie należy zacząć prowadzić zdrowy tryb życia. Dla ułatwienia warto skonsultować się z dietetykiem, ewentualnie także z trenerem personalnym. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku młodych pacjentów z hiperlipidemią wrodzoną. Wówczas lekarz może podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dąbrowska D., Śliż D., Mamcarz A., Hiperlipidemia u dzieci i młodzieży, Kardiologia po Dyplomie, 7-8/2016.
  2. Bachorski W., Mickiewicz A., Gruchała M., Fijałowski M., Diagnostyka zaburzeń przemiany lipidów w praktyce lekarskiej, Choroby Serca i Naczyń, 5/2017.
  3. Włochal M., Grzymisławski M., Hiperlipidemie wtórne – patogeneza i leczenie, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami