Aktualizacja

Dlaczego olej kokosowy jest dobry dla zębówOlej kokosowy zwraca ostatnio na siebie wiele uwagi. Nie bez powodu. Jest on powiązany z wieloma korzyściami zdrowotnymi ze względu na swoje właściwości, jak również pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Ostatnio naukowcy wykazali też, że może on czyścić i wybielać zęby zapobiegając przy tym próchnicy. Poniżej analizujemy najnowsze badania na temat oleju kokosowego, zdrowia jamy ustnej i zębów.

Co to jest olej kokosowy?

Olej kokosowy pochodzi z jadalnej części kokosa – miąższu. Jest jednym z najbogatszych na świecie źródeł tłuszczów nasyconych. Jednak tłuszcz kokosowy jest wyjątkowy, ponieważ składa się prawie w całości z trójglicerydów o średniej długości łańcucha (MCT). MCT są metabolizowane inaczej niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe występujące w większości produktów spożywczych posiadające szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych.
Kwas laurynowy jest średniej długości łańcuchem kwasu tłuszczowego, który tworzy prawie 50% oleju kokosowego. W istocie, ten olej jest najbogatszym źródłem kwasu laurynowego jaki został poznany przez człowieka. Organizm rozkłada kwas laurynowy na związek o nazwie monolauryna. Zarówno kwas laurynowy i monolauryna może zabić szkodliwe bakterie, grzyby i wirusy w organizmie.

Według badań, kwas laurynowy jest bardziej skuteczny w zabijaniu tych patogenów niż inne nasycone kwasy tłuszczowe. Co więcej, badania sugerują, że wiele korzyści zdrowotnych związanych z olejem kokosowym są bezpośrednio spowodowane przez kwas laurynowy.

Olej kokosowy pozyskiwany jest z jadalnej części kokosa, czyli miąższu.

Kwas laurynowy może zabić szkodliwe bakterie w ustach

W jednym z badań testowano 30 różnych kwasów tłuszczowych i porównano ich zdolność do zwalczania bakterii. Spośród wszystkich kwasów tłuszczowych, kwas laurynowy był najbardziej skuteczny. Kwas laurynowy atakował szkodliwe bakterie w jamie ustnej, które mogą powodować nieprzyjemny zapach, próchnicę zębów i choroby dziąseł. Jest on szczególnie skuteczny w zabijaniu znajdujących się w ustach bakterii nazywanych Streptococcus mutans, które są główną przyczyną próchnicy zębów.

Kwas laurynowy znajdujący się w oleju kokosowym atakuje znajdujące się w jamie ustnej szkodliwe bakterie, które mogą powodować nieświeży oddech, próchnicę i choroby dziąseł.

Olej kokosowy może zmniejszyć płytkę nazębną i zwalczyć choroby dziąseł

Choroby dziąseł, znane przede wszystkim jako zapalenie dziąseł, powoduje stan zapalny dziąseł. Główną przyczyną choroby dziąseł jest tworzenie się płytki nazębnej powodowanej nagromadzeniem się szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Najnowsze badania wskazują, że olej kokosowy może zmniejszyć gromadzenie się płytki nazębnej na zębach i zwalcza choroby dziąseł. W jednym z badań u 60 osób z chorobą dziąseł, olej kokosowy znacznie zredukował gromadzenie się płytki nazębnej oraz zmniejszył objawy takie jak zapalenie dziąseł. Co więcej, znaczny spadek płytki nazębnej został zauważony już po 7 dniach od pierwszego przyjmowania oleju, a po tym okresie nadal redukował się jej ilość w okresie badania 30-dniowego. Po upływie 30 dni, średni wynik płytki nazębnej zmniejszył się o 68%, a średni wynik to redukcja o 56%. Jest to zauważalny i znaczący spadek zarówno płytki nazębnej i zapalenia dziąseł.

Olej kokosowy chroni przed gromadzeniem się płytki nazębnej oraz atakiem szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Może on również pomóc w walce z chorobami dziąseł.

Olej kokosowy może zapobiegać próchnicy

Olej kokosowy atakuje bakterie Streptococcus mutans i Lactobacillus, które odpowiedzialne są głównie za próchnicę. Liczne badania wskazują, że olej kokosowy może zmniejszyć ilość tych bakterii tak skutecznie, jak chlorheksydyna, która jest czynnym składnikiem wielu płynów do płukania jamy ustnej. Z tego też powodu olej kokosowy może zapobiegać próchnicy.

Olej kokosowy atakuje szkodliwe bakterie, które powodują próchnicę. Badania wykazały, że może być tak skuteczne jak niektóre płyny do płukania ust.

Jak używać olej kokosowy w jamie ustnej?

Olej kokosowy używany do płukania jamy ustnej staje się coraz bardziej popularny, jednak nie jest to nowa koncepcja. Właściwie, jest to praktykowane w Indiach od tysięcy lat temu. Olej kokosowy używa się do płukania ust przez 15 do 20 minut, a następnie wypluwa go. Innymi słowy, to tak jakby płukać usta płynem do płukania.

Oto jak to użyć olej kokosowy do płukania jamy ustnej:

  1. Umieść olej kokosowy w ustach.
  2. Utrzymuj przez około 15-20 minut, rozprowadzając go w jamie ustnej, między zębami.
  3. Wypluj olej (do kosza lub toalety, ponieważ może doprowadzić do zatkania rury odpływowej w zlewie).
  4. Umyj zęby.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym wychwytują bakterie, więc za każdym razem gdy płuczesz jamę ustną, usuwasz szkodliwe bakterie i płytkę nazębną. Najlepiej jest to zrobić od razu rano, przed jedzeniem i piciem.

Utrzymuj olej kokosowy w ustach przez 15 do 20 minut, a następnie wypluj. Usuwa on szkodliwe bakterie i płytkę nazębną.

Domow pasta do zębów z oleju kokosowego

Olej kokosowy ma wiele zastosowań. Można nawet stworzyć własną pastę z nim w składzie. Oto prosty przepis:

Składniki:

  1. 0,5 szklanki oleju kokosowego.
  2. 2 łyżki sody oczyszczonej.
  3. 10-20 kropli olejku z mięty pieprzowej lub olejku cynamonowego.

1. Podgrzej olej kokosowy, aż stanie się miękki lub ciekły.
2. Wymieszaj z sodą aż do uzyskania konsystencji pasty.
3. Dodaj olejek.
4. Nałóż na szczoteczkę.
5. Szczotkuj 2 minuty, a następnie spłucz.
6. Pastę przechowuj w zamkniętym pojemniku.

Więcej o prawidłowym myciu zębów można przeczytać w artykule: Jak prawidłowo myć zęby?

Olej kokosowy (nierafinowany)
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...