Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jak prawidłowo myć zębyJak prawidłowo myć zęby? To pytanie, wbrew pozorom proste, ale bardzo ważne. Zęby oraz związana z nimi pielęgnacja to element każdego dnia, który warunkuje ich zdrowie. Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów, podczas których nie tylko należy stosować szczoteczkę, ale również inne, potrzebne do tego gadżety. Jak więc prawidłowo wykonywać tę czynność? Oto przydatne wskazówki.

Jak prawidłowo myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Większość z nas ulega codziennym nawykom w pielęgnacji jamy ustnej, wykonując szybkie i niedbałe ruchy podczas szczotkowania zębów. To jednak nie gwarantuje pełnej czystości oraz całkowitego zdrowia naszego uzębienia. W tym celu warto zapoznać się z technikami właściwego mycia zębów oraz dowiedzieć się co należy robić, aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej.

Czyszczenie jamy ustnej składa się z czterech etapów :

  1. Czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi.
  2. Szczotkowania zębów.
  3. Czyszczenia języka.
  4. Płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

1. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Przed rozpoczęciem szczotkowania zębów należy oczyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Jak to zrobić? Jeśli czyścimy zęby górne nitkę należy zawsze wyciągać w dół, jeśli czyścimy dolne nitkę kierujemy zawsze ku górze. Nie przesuwamy nitki w przód i tył, ponieważ takimi ruchami możemy przeciąć dziąsła. Z każdym przejściem do kolejnej przestrzeni międzyzębowej zawsze należy używać świeżego odcinka nitki. Czas nitkowania zębów to około 1 minuta.

2. Szczotkowanie zębów.

Szczotkowanie zębów dla wielu wydaje się bardzo łatwe. Okazuje się jednak, że czynność ta jest bardziej złożona. Zaleceniem stomatologów jest zwykle rozpoczynanie szczotkowania zębów od zewnętrznych ich części. Następnie należy przejść do ich wewnętrznej powierzchni. Na koniec natomiast wskazane jest mycie zębów wzdłuż linii dziąseł.

Istnieją dwie techniki szczotkowania zębów:

  • wykorzystująca ruchy okrężne – główkę szczoteczki należy ustawić prostopadle do powierzchnie zębów, a następnie wykonywać okrężne ruchy wokół zębów;
  • wykorzystująca ruchy wymiatające – główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni, a następnie wykonywać małe i okrężne ruchy przy dziąsłach. Kolejnym krokiem jest wykonywanie ruchów wymiatających od góry do dołu i odwrotnie.

2. Czyszczenie języka.

Czyszczenie języka to również element pielęgnacji jamy ustnej. Często występujący nieprzyjemny zapach z ust lub choroby jamy ustnej mogą być wywołane właśnie przez bakterie zgromadzone na jego powierzchni. Można go czyścić szczoteczką do zębów poprzez przesuwanie jej po powierzchni języka od tyłu do przodu. Jednak co do tej metody stomatolodzy nie są do końca przekonani, bowiem uważają, że znaczna część bakterii w ten sposób zostanie zepchnięta w dolne części jamy ustnej, a nie z niej usunięta. W związku z tym do czyszczenia języka można używać specjalnej skrobaczki. Należy kilkukrotnie przejechać nią po powierzchni całego języka od nasady aż na koniec oraz po jego bocznych stronach. Po oczyszczeniu należy przepłukać jamę ustną specjalnym płynem.

4. Płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

Płyn do płukania to ważna kwestia w pielęgnacji jamy ustnej. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne przez co utrzymuje zęby w dobrej kondycji. Zadaniem płynów do płukania jamy ustnej jest również przywracanie świeżego oddechu. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów płynów, które posiadają swoje specjalistyczne działanie takie jak m.in. wybielanie zębów, ochrona zębów i dziąseł czy usuwanie płytki nazębnej. Płukanie jamy ustnej zawsze wykonujemy na koniec całej czynności czyszczenia zębów. Czas płukania wynosi około 1 minutę.

Jakie pasty do zębów najlepiej używać?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór pasty z zawartością nie tylko fluoru, ale również innych związków mineralnych takich jak wapń czy chlorek potasu. Zadaniem tego rodzaju składników jest wzmocnienie zębów oraz dodatkowa ochrona. Z kolei jeśli posiadamy problem z dziąsłami, należy wyposażyć się w pasty zapobiegające chorobom przyzębia oraz wzmacniające dziąsła.

Kiedy najlepiej myć zęby? Przed czy po śniadaniu?

Większa część lekarzy stomatologów uważa, że zdecydowanie lepiej myć zęby po jedzeniu. Wówczas zostają usunięte wszelkie próchnicotwórcze bakterie obecne na dziąsłach, języku oraz na powierzchni zębów. Mimo to niektórzy dentyści twierdzą, że lepsze jest mycie zębów przed śniadaniem, a to dlatego, że podczas takiego mycia zostają usunięte wszystkie bakterie, które nagromadziły się przez całą noc. Nie czyszcząc zębów, bakterie wówczas otrzymają dodatkową pożywkę w formie resztek śniadania, co może znacznie przyspieszyć rozwój próchnicy. Idealnym wręcz rozwiązaniem byłoby mycie zębów zarówno przed śniadaniem jak i po. Jednak w dobie dzisiejszych czasów, nie każdy dysponuje czasem na tak skrupulatne działania. Dlatego lepsze jest mycie zębów po posiłku.

Jak często myć zęby oraz ile czasu powinno ono trwać?

Obowiązkiem każdego z nas powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, aby w ten sposób hamować pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Za każdym razem powinno ono trwać około 2 minuty.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami